szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Termálmedencében sorolta Boldog István, kiknek kell nyerniük az EU-s pályázatokon - állítja Nagy Szilárd, Kengyel volt polgármestere, aki segít a rendőrségnek és az ügyészségnek, hogy Boldog köreinek ügyeit felgöngyölítsék.

Hogyan működik az uniós pénzek elcsalására játszó rendszer Magyarországon? Erről mesélt Nagy Szilárd, Kengyel volt polgármestere a Balkan Investigative Reporting Network-nek (BIRN). Neki van tapasztalata a témában: egy év felfüggesztett börtönbüntetést kapott sikkasztásért. Azért csak ennyit, mert együttműködött az ügyészséggel, hogy Boldog István bizalmi körének ügyeit felgöngyölítsék.

A 444-en megjelent cikkben Nagy Szilárd azt állítja, hogy 2016-ban a megye többi polgármesterével együtt meghívást kapott Boldog István, a térség parlamenti képviselőjének kétpói irodájába. Oda egyenként mentek be, úgy, hogy a kikapcsolt telefonjaikat kint kellett hagyniuk.

„Boldog felsorolt olyan konkrét EU-s projekteket, amikre pályáznunk kellene. Amikor az egyik kollégám azt válaszolta, hogy nincs szüksége új buszmegállóra, azt mondták, ebben az esetben egy fillért sem kap.”

Néhány nappal később újra találkozniuk kellett, a cserkeszőlői termálfürdő medencéjében – állítja Nagy.

„Két fürdőruhás titkárnőjével a medencében ülve Boldog elmagyarázta, hogy az ő szabályai szerint kell játszanom. A szabályok a következők voltak: X személy megírja a pályázatot, Y lesz a projektmenedzser, és Z kommunikál. A pályázatot a negyedik személynek kell megnyernie”

- állította.

Nagy vádja szerint ez után egy közvetítőtől megkapta a beruházások részleteit, az elsőnek az építtetője pedig azt is elmondta neki, hogy az EU-támogatás fele Boldogé lesz. Erre közölte, hogy kiszáll, majd néhány héttel később kiderült, hogy a hat pályázat közül a négy legdrágábbat a Magyar Államkincstár formai hibák miatt érvénytelennek találta, a másik kettő pedig csak részleges finanszírozást kapott.

2018 végén Nagy az újraválasztására készülve mégis felkereste Boldogot. Ekkor már elfogadta, hogy egy másik közvetítő teljes ellenőrzést kapjon a két projekt felett. Még aznap kiderült, hogy két másik, korábban formai okokból elutasított pályázatot mégis elfogadtak – állítja. Azt is hozzátette: megkapta a cégek listáját, amelyeknek részt kell venniük a pályázatokon, hogy azok formailag érvényesek legyenek.

Az ügy akkor került a rendőrség elé, amikor egy közjegyző feljelentést tett, Nagyot ez után hallgatták ki, és mivel együttműködött, védelmet kapott a rendőrségtől. A Fidesz viszont kihátrált mögüle, és ugyan megnyerte a 2019-es polgármesterválasztást, a közgyűlés megfosztotta a tisztségétől, miután elítélték, az időközi választáson pedig vesztett. Boldog István mentelmi jogát már kikérte a legfőbb ügyész, gyanúsítottként hallgatták ki, ahol minden vádat tagadott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!