szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Gazdaság újraindításáról címmel mondott beszédet Orbán Viktor napirend előtt a Parlamentben, azonban új elemeket a gazdaság újraindításáról nem jelentett be. A beszéd tartalmát nézve nem is lehet évértékelőnek nevezni, az elmúlt két hónapról adott egy képet.

Most érkezett

Gyurcsány: Abból, hogy mi óvatosak vagyunk, nem érdemes politikát csinálni

A DK elnöke szerint egyszerű az alapkérdés: "Arra kell, hogy biztassuk honfitársainkat, hogy tartsák be a szabályokat, és oltassák be magukat. Ezzel szerintem nem érdemes vitatkozni" - mondta, kiemelve, hogy nincs róla szó, hogy az ellenzék ne akarná az oltásokat. "Az, hogy mi azt gondoljuk, csak olyan vakcinával oltassák be magukat az emberek, amit az európai szakügynökség jóvá hagyott, azt tekintsék elővigyázatosságnak" - mondta. "Abból, hogy mi óvatosak vagyunk, nem érdemes politikát csinálni." Gyurcsány szerint ha eljön az idő, mindenki beoltatja magát.

A gazdaságról szóló részről elmondta, nem gondolja, hogy Orbán nem mondana igazat a számokról (erre kicsit nevettek a padsorokban), de a szereplők nem osztják az optimizmust. "Mi magunk körül pusztulást látunk nagyon sok helyen. Én ebben érzéketlennek látom a kormányt. A sajátjaira vigyáz, építi azt a világot, ami az övé. Akik látják a számokat, érzékelik, hogy nincs még egy olyan ország Európában, ami ennyire keveset adott volna bértámogatásban, egzisztencia- és munkahelymegőrzésre."

A felsőoktatási reformokról szombati évértékelője után újra elmondta, hogy szerinte a modellváltás azt jelenti, ellenszolgáltatás nélkül adják oda alapítványoknak a felsőoktatást. "Nem egyszerűen hazafiatlan cselekedet, hanem a magyar felemelkedés és megmaradás zálogának elárulása. Önök privatizálják az egyetemeket."

A politikus rátért a 2022-es választásokra is: "Önöket jól láthatóan zavarja, hogy az ellenék egységes erőt próbál mutatni önökkel szemben. Önök az elkövetkezendő években sokat fogják hallani a nevemet. Azt fogják hallani kérdésekre válaszolva, hogy Gyurcsány" - mondta, de hozzá tette, hogy őt ez nem zavarja. Arra számít, lesz itt minden, szemkilövetőzés, részegezés. "Két gyurcsányozás után meg lehet pinenni egy picit, a tb-nek nekem fizetni kéne, mert megspórolnak egy csomó gyógyszert a jobboldali szavazóknak."

Az országban vannak problémák, inkább arról kellene beszélni, az embereket felnőttként kezelve.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Jakab Péter szerint Orbán menekül a döntés elől

Orbán felszólalása után következnek a frakciók válaszai.

Jakab Péter, a Jobbik elnöke kezdtett, szerinte Orbán beszédéből semmi nem derült ki a gazdaság újraindításáról: "Azt tudjuk, hogy van négy százalékos minimálbéremelés, és persze van kínai vakcina, vagyis nincs, de ha lesz, akkor sem kell majd senkinek" - mondta a politikus, aki szerint Orbán a konzultációval menekül a döntések elől.

Jakab szerint az oltást nem tehetik kötelezővé, és nem fordulhat elő, hogy hátrányt szenvedjenek azok, akik nem akarnak oltatni. Jakab szerint nem a politikusok feladata meggyőzni az embereket az oltásokról. "Ön ebben a kérdésben úgy viselkedik, mint egy afrikai kuruzsló, vagy egy kínai gyógyszerügynök. Magyarán ha van valami kínai cucc, amivel beoltottak egymillió afrikai vagy egymillió kínait, annak jónak kell lennie a magyaroknak is. Ez emberkísérlet és zsarolás" - mondta. Szerinte ha kevés vakcina érkezik az Unióból, akkor azt jelenti, ennyi értéke van Orbán Viktornak. "Nem lehetne, hogy egyszer az életben nem megzsarolja, hanem partnerként kezeli Európát és a magyar embereket?"

A tavaly az ellenzék által is megszavazott rendkívüli felhatalmzásra utalva elmondta, azok után is másokat hibáztatott Orbán. "Ha ennyit tudott elérni, mire kellett önnek a korlátlan hatalom?"

Jakab ezek után felhozta, hogy támogatások helyett vadászkiállítást, és Budapest-Belgrád vasútvonalat épített. "Akiknek az életét tönkreteszi, azok holnap kormányváltó tömgeként válaszolnak önnek.

Jakab elmondta, hogy ő biztosan nem szavazza meg újra a felhatalmazást, a beszédét pedig azzal zárta, "Orbán Viktor készüljön a bukásra."

A konzultáció után jön a korlátozások óvatos kivezetése

Orbán bejelentette, három nagy ügyön fog dolgozni a kormány a következő időszakban:

  • végigviszik a tömeges oltást,
  • a konzultáció után fokozatosan, "kellő óvatosság mellett" ki fogják vezetni a korlátozásokat,
  • harmadrészt újra fogják indítani a gazdaságot.

Azt remélem, hogy Magyarország erősebb lesz a járvány után, mint a járvány előtt volt. "Kérem a képviselőtársaimat, hogy pártállástól függetlenül támogassák a kormány válságkezelő akciótervét" - zárta napirend előtti felszólalását Orbán Viktor.

Az új akcióterv nyertesei az egyetemek lesznek

A kormány akciótervet indít, ezeket „gazdaság-újraindítási akciótervnek” nevezik: adócsökkentést és támogatásokat ígér, miközben kitartanak a „segély helyett munka”-elv mellett.

Az akcióterv hét lépése: a lakásépítési áfa 5 százalékra csökkentése, a lakásfelújítási program, a bajbajutott vállalkozások bértámogatása, az orvosbéremelési program, a 13. havi nyugdíj visszaépítése, a 25 év alattiak szja-mentessége és kamatmentes újraindítási gyorskölcsön biztosítása - 10 millió forintig - a legkisebb vállalkozásoknak

Az akcióterv legnagyobb nyertese szerinte a felsőoktatás lesz. "A következő években Magyarország legnagyobb egyetemfejlesztési terve valósul meg, hozzávetőlegesen 1500–2000 milliárd forintot fektetünk be az hazai egyetemekre."

Elégedett a gazdaságvédelmi intézkedésekkel

Orbán beismerte, hogy 2020-ban nagyot ütött a járvány a magyar gazdaságon. Szerinte a magyar válságkezelés lényege a munkahelyteremtés volt, illetve a hitelmoratórium is 3000 milliárd forintot hagyott szerinte a vállalkozások zsebében, majd megemlítette a bértámogatásokat, illetve az iparűzési adó felére csökkentését is. "Az erős és célzott bértámogatás eredménye, hogy 250 ezer munkahelyet sikerült megmenteni. Beruházási támogatást adtunk 1134 vállalkozásnak, hogy megtarthassák a munkahelyeket, és újakat hozzanak létre. Az olcsó hitelekkel közel 40 ezer vállalkozásnak segítettünk.” Szerinte az mutatja a sikert, hogy decemberben ugyanannyian dolgoztak Magyarországon, mint a járvány előtt.

Hét kérdésből fog állni a konzultáció

Orbán közölte, "a járványnak még nincs vége, az oltási program elindulásával egy új szakaszba léptünk. Vannak, akik azt gondolják, hogy az oltások beadásával egy időben elkezdődhet a korlátozások feloldása is, mások óvatosságra intenek" - mondta. Éppen ezért indítanak egy új konzultációt, amely - mint kiderült - hét kérdésből fog állni.

Ez egy online konzultáció lesz, a vakcinainfo.gov.hu-n lehet kitölteni. Orbán egyúttal arra buzdított, hogy mindenki regisztráljon oltásért, aki még nem tette meg.

3,5 millió emberrel többet tudunk beoltani, mint egy hasonló méretű EU-s ország

„Az európai vakcinaelosztás bizonytalanságai mellett is biztosan mondhatom önöknek, hogy azt már elértük, hogy mi, magyarok május végéig 3,5 millió emberrel többet tudunk beoltani, mint egy hasonló méretű EU-s ország, ami csak a nyugati vakcinákra támaszkodik” – mondta. Orbán szerint a vakcinából nem szabad politikai kérdést csinálni, nem most bizonyítani az elkötelezettséget Nyugat és Amerika felé.

Orbán szerint reális esélyünk van arra, hogy április elejére a kétmillió főt is meghaladhatja a beoltottak száma.

Az újraindítás feltétele a vakcina

Orbán szerint helyes döntés volt a novemberben bevezetett korlátozásokat stabilan tartani, mivel szerinte ahol lazítottak, mindenhol berobbant a harmadik hullám.

Orbán azt mondta, a járványadatok növekedést mutatnak,

a második hullám lefelé tartó szakasza megtorpant, a szakemberek szerint a ragályosabb vírusmutáció miatt ismét emelkedő tendencia jöhet, ezért szükség van az Országgyűléstől kapott felhatalmazás meghosszabbítására, és az eddigi szabályok szigorú és a következetes betartására.

Az újranyitásról feléledt vitáról elmondta, ők nemcsak újranyitást szeretnének, hanem a gazdaság újraindítását is. „Az újraindítás feltétele a vakcina” – mondta. Szerinte a gyors vakcinaszerzés most a legfontosabb feladat. „Azt aligha engedhetnénk meg magunknak, hogy amivel magyarokat oltanak a Vajdaságban, az ne legyen elérhető Magyarországon” – utalt arra, hogy Szerbia már kínai és orosz vakcinákat is használ.

Szükség volt a védekezésre

„Nagy a kísértés, hogy elhúzódó járvány idején a politikai döntéshozók járványügyi szakembernek képzeljék magukat, igaz, az elhúzódó járvány miatt némi jártasságra mi is szert teszünk, de ez nem azonos a járványügyi szakemberek tudásával. A döntés felelősségét nem kívánjuk átirányítani, a védekezés megszervezése és irányítása továbbra is kormányfeladat” – mondta, hozzátéve, hogy a szakemberek véleményének nagy súlya van a döntésekben.

„A magyar emberek a konzultáció során egyértelművé tették, hogy a védekezés idején is működnie kell az országnak ezért tartottuk nyitva a munkahelyeket és az általános iskolákat is. Szükség volt kijárási tilalomra, a szórakozóhelyek, éttermek bezárására, a rendezvények látogatásának megtiltására.”

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!