Orbán a Parlamentben: A konzultáció után fokozatosan ki fogjuk vezetni a korlátozásokat
A Gazdaság újraindításáról címmel mondott beszédet Orbán Viktor napirend előtt a Parlamentben, azonban új elemeket a gazdaság újraindításáról nem jelentett be. A beszéd tartalmát nézve nem is lehet évértékelőnek nevezni, az elmúlt két hónapról adott egy képet.
Most érkezett
Gyurcsányozásban a Fidesz csak a második
A kormány gyurcsányozásáról elmondta, a Fidesz csak második lehet ebben a műfajan, ugyanis ebben a Jobbik az első, majd felolvasott idézeteket a néppártosodás előtti Jobbik politikusaitól, többek közt Jakab Pétertől, de a Jobbik alapító dokumentumából is felolvasta azt a részt, hogy elfogadhatatlan számukra az EU-s tagság.
Gyurcsány Ferenc tisztességgel kapcsolatban mondott szavaira válaszolva az egykori miniszterelnök őszödi beszédéből olvasott fel idézetet.
Ezzel véget is ért az első parlamenti kör.
Percről percre
A rászorultak továbbra is kapnak egészségügyi ellátást
A társdalombiztosítás nélküliek ellátásával kapcsolatban közölte, az érintett 80 ezer ember fele külföldön van, és nem is veszi igénybe a hazai egészségügyi ellátást. „Van 13 százalék, akiknek a megítélésében bizonytalanok vagyunk: van köztük, aki nehéz szociális helyzetben van, 7 százalék pedig súlyosban. Az ezekbe a csoportokba tartozó személyeknek megnyitottuk a különeljárás kapuját.”
Ők kérhetnek halasztást vagy részletfizetést a NAV-tól.
Az önkormányzatok és Budapest kivéreztetéséről szóló ellenzéki véleményeket annyival kommentálta, hogy „2020. december 31-én a főváros számláján 122 milliárd forint volt. Kevés olyan önkormányzat van, ami nem cserélne ezzel. 2020-ban az összes állami támogatás 44 százaléka került Budapestre, 3000 milliárd forint. Ez a kivéreztetés?” – kérdezte. Orbán szerint Baranya megyébe közben hat százalék ment ugyanebből, szerinte ha ez a különbség csökken, az csak igazságosabb lesz.
Magas az államadósság, de máshol rosszabb
A megemelkedett államadósságról Orbán Viktor azt mondta, visszaengedték 82 százalékos szintre, amiről elismerte, hogy magas. „Az Európai Unió átlaga 90 százalék felett van ” – tette hozzá.
„Amivel meg fogjuk nyeni a 2021-es és 2022-es évet is az, hogy a GDP-arányos beruházási mutatónk 27 százalék felett van” – mondta.
Aki kiesik a munkanélküli segélyből, azok számára van közmunka
Orbán nem tartja ízléses megközelítésnek, hogy a halálozási arányokról beszélnek. „Az Eurostat vezet nyilvántartást arról, mekkora egy ország esetében a halálozási többlet, mennyivel haltak meg többen az előző öt év átlagához képest. Magyarországon ez egy kilenc százalékos mutató, ami fájdalmas. Ugyanez a mutató 10–15 százalék között van Hollandiában és Franciaországban, és 15 százalék felett Belgiumban.”
A gazdaságvédelemre is az Eurostat számait vette elő: „Az Európai Unióban 10 százalék feletti visszaesése volt Spanyolországnak, 7 százalék Franciaországnak. Ehhez képest a mi teljesítményünk inkább megsüvegelendő.”
Orbán szerint az 5,2 százalékos GDP-csökkenés mögött közös teljesítmény van, viszont ha segélyt ad, abból nem lesz munka. „Aki kiesik a munkanélküli segély időtartamából, azok számára továbbra is korlátlan rendelkezésre áll a közmunka, senki nem marad munka nélkül.”
Orbán válaszol: a vörös bárók is kapnak támogatást
Orbán Viktor viszonválaszában saját bevallása szerint visszafogottan akart reagálni a kritikákra: Jakab Pétert arra kérte, hagyják abba az oltásellenes agitációt, azt pedig sértőnek érzi, hogy bohóckodásnak minősítették a nemzeti konzultációt.
„Megjegyzést fűznék hozzá, kell-e európai engedély a forgalomba hozott gyógyszerekhez: tudom, hogy vannak, akik azt gondolják, hogy ami tőlünk nyugatra van, az jó. Tudom, hogy azt gondolják, a magyar hatóságok nem alkalmasak arra, hogy elvégezzék a munkájukat. Szerintem nem vírus idején kell a Washington és Brüsszel iránti feltétlen politikai elkötelezettségüket mutatni. Az, hogy a magyar kutatók és szakemberek felkészültségét eleve gyengébbnek ítélik, mint a brüsszeliekét, eleve sértő és elfogadhatatlan” – mondta.
Orbán szerint nemcsak a konzervatív körök kaptak állami támogatást, hanem „az önök vörös bárói is kapnak támogatást, ha gazdaságilag értelmes programokkal állnak elő. Nézzék csak meg a támogatási listákat, meg fogják találni a saját vörös báróikat is. Gazdaságpolitikát nem lehet pártalapon csinálni, mindenkit támogatni kell. A vörösök is benne lesznek, ne aggódjanak.”
Kocsis Máté: Az ellenzéki koalíció nem sokszínű, hanem kétszínű
A Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté azonnal visszautasította azt a vádat, hogy a kormány nem tesz semmit, majd felsorolta az elmúlt hónapokban bejelentett intézkedéseket. „Az ellenzéki felszólalások nem sikerültek túl jóra. Azt furcsállom, hogy néhány éve még uniós zászlót égető Jobbik-párt elnöke ragaszkodik minden uniós intézkedéshez” – mondta, majd Jakab Pétert emlékeztette arra, az általa kritizált intézkedések nem a rendkívüli jogrendben történtek. Gyurcsány Ferenchez is szólt: „Nekünk nem az esik jól, hogy gyurcsányozunk. Mi annak örülnénk, ha ön eltűnne a közéletből” – mondta, megemlítve a 2006-os tüntetések alatt történteket. „Legalább attól tartózkodjon, hogy morális fölényben beszél a parlamenti képviselőkkel!”
Kocsis gyanúsnak tartotta, hogy az ellenzéki képviselők beszéde hasonló hangot ütött meg. „Ez ugyanaz a nyelvezet, amit húsz éve öntől hallunk. A hazugság és a gyűlölködés nyelvezete.” Kocsis szerint az ellenzéki koalíció sem sokszínű, hanem kétszínű, majd azzal vádolta meg az ellenzéket, politikai hasznot akarnak húzni a járványból.
Simicskó István elégedett
A KDNP-s Simicskó István megköszönte Orbánnak a tájékoztatást, szerinte a magyar hatóságok őszintén és hitelesen mondják el, mi a teendő. Az ellenzék válságkezelésről alkotott kritikáiról elmondta, a Jobbik még semmilyen válságot nem oldott meg, a baloldali pártok pedig egyet sem oldottak meg sikeresen.
A vakcinák megérkezését örömteli ténynek gondolja, „a külügyminiszter nyilván mindenhol tárgyal”, a gazdasági akciótervvel is elégedett, a konzultáció pedig számára azt mutatja, a kormány kikéri az emberek véleményét.
Tóth Bertalan: A kormány nem tudott ellenállni annak, hogy segítsék Mészáros Lőrinc cégeit
Az MSZP-s Tóth Bertalan arról beszélt, a kormány nem készítette fel a vírus második hullámára az egészségügyi ellátórendszert, majd a kormány rendkívüli felhatalmazásával folytatta.
„Tavasszal még az ellenzék bizalmat szavazott volna, de ön elütötte az ellenzék kezét, és kár lett volna ezt a bizalmat megadni, hiszen az első hullám is bebizonyította, hogy itt nem minden ember számít Magyarországon, hanem csak a kiváltságosok” – mondta. (Tavasszal nem szavazta meg az ellenzék a rendkívüli felhatalmazást, ősszel viszont igen. A parlament kedden szavaz a harmadik körről – a szerk.)
Tóth szerint a rendkívüli helyzetre adott felhatalmazás nem azt jelentette, hogy alkotmányba foglalja a kormány a lopást, tönkretegyék az egyetemi autonómiát, és elhallgattassák a Klubrádiót. „De arra pláne nem kaptak felhatalmazást, hogy piti politikai bosszú miatt tönkretegyék az önkormányzatokat.”
A gazdasági intézkedésekről elmondta, hogy bájos, ahogy Matolcsy György és Varga Mihály rajta keresztül vitatja meg az irány helyességét (itt Varga Mihály írásbeli kérdésre adott válaszára utalt). „Matolcsy György szerint nem volt igazán sikeres az irány, amit a kormány képviselt” – mondta. Szerinte 520 ezer nyugdíjas továbbra is 100 ezer forint alatti ellátást kap, és 275 ezret fenyeget a lecsúszás veszélye, miközben több vállalkozás is a tönk szélére került. „A négyszázalékos minimálbér-emelés nem segíti a dolgozók életét. A miniszterelnök munkaalapú társadalomról beszél, de azért annak a kísértésnek nem tudott ellenállni, hogy megtámogassa Mészáros Lőrinc cégeit.”
Az MSZP elnöke szerint az oltásellenesség miatt is a kormány felelős, mivel „össze-vissza kommunikálnak, és egy külügyminisztert bíztak meg azzal, hogy döntsön az oltások használhatóságáról.”
A konzultációhoz is adott javaslatot: „Kérdezzék meg az embereket, hogy beoltatnák-e magukat olyan vakcinával, amit a magyar hatóságok kormányzati utasításra engedélyeztek.”
Szabó Tímea: Három napja szüntette meg a kormány 300 ezer ember egészségügyi ellátását
A párbeszédes Szabó Tímea a sok halálesetet emelte ki. "Október végén már csúcsokat döntött itthon a halálozási szám, ön meg nem volt hajlandó semmilyen intézkedést hozni november közepéig."
A gazdaságról elmondta, ma 30 éves csúcson van Magyarországon az államadósság, és az emberek semmilyen segítséget nem kapnak. "Három napja szüntette meg a kormány azoknak az embereknek az egészségügyi elletását, akiknek nincs társadalombiztosításra. A potyautasnak nevezni az embereket különösen cinikus akkor, amikor 300 ezer ember van regisztrálva munkanélkülinek. Ezek az emberek nem kapnak tb-ellátást, összesen hatmilliárd forintba kerülne a költségvetésnek. Ez a tizede annak, amit Semjén Zsolt vadászkiállításra költ." (A Szabó által említett törvény azt mondja ki, hogy fizetnie kell az ellátás után azoknak, akik több mint fél éve nem fizetnek járulékot.)
A felsőoktatási reform Szabó szerint is az egyetemek privatizálását jelenti, majd felhozta a Balaton "lebetonozását", a 192 milliárdért épülő atlétikai központot, a Budapest-Belgrád vasútvonalat, és a 43 milliárdos sportfejlesztést.
"A gazdaságvédelemre félretett 300 millirádból 250-et csak saját magukra költenek" - mondta, majd a keresztény értékek elárulásával kapcsolatban felhozta Szájer József szexpartiját és Rogán Antal harmadik házasságát.
Szabó felszólalásának villámgyorsan vége lett, de nem Kövér László vonta meg tőle a szót, hanem lejárt a 8 perces felszólalási ideje.
Schmuck Erzsébet szerint semmilyen segítséget nem adott a kormány
Az LMP társelnöke, Schmuck Erzsébet szerint jelenleg a félelem uralja az országot, de szerinte nemcsak a vírustól félnek az emberek, hanem attól is, hogy kórházba kerülnek. „Ahelyett, hogy pótolták volna az elmúlt években kivont forrásokat az egészségügyből, kétszer annyi pénz ment sportra azóta is” – mondta. „Ön azt mondta, milyen jó dolog, hogy most érkezik a nyugdíjasoknak a 13. havi nyugdíj első fele. Ez arra sem jó, hogy az elmúlt évek időseinek elszegényedését kompenzálja.”
A politikus kiemelte, sokan önhibájukon kívül kerültek nehéz helyzetbe a koronavírus miatt, nekik pedig „gyakorlatilag semmilyen segítséget nem adott a kormány.”
A gazdaságvédelmi intézkedéseket kommentálva elmondta, egyrészt annak bizonygatására épül, megoldották a kis- és középvállalkozások problémáit, másrészt az a cél, hogy minél kevesebb pénzt adjanak a rászorultaknak. „Összesen önök 23 milliárd bérpótlékot ígértek, ebből csak 7 milliárdot fizettek ki.”
Schmuck szerint a gazdasági adatokban is csúsztat a kormány, miközben nem hajlandó megemelni az álláskeresési járadékot.