szerző:
Tetszett a cikk?

Magyarország újraindul! Ezzel a címmel rendezik meg a Világgazdaság konferenciáját, amelyen Orbán Viktor, Varga Mihály és Matolcsy György is felszólal. A témákban is csak úgy záporoznak a szép szavak: Matolcsy előadásának címe Újraindítás és helyreállítás, Vargáé Újraindítás, növekedés, egyensúly.

2021 első negyedéve és 2022 között helyreáll a világgazdaság, a magyar gazdaság a harmadik-negyedik negyedévre térhet vissza oda, ahol 2019 végén járt – ezzel kezdte Matolcsy az előadását. A ma elérhető prognózisok szerint 2021-ben a magyar GDP-növekedés lehet a legnagyobb az EU-ban – persze azért is, mert 2020-ban nagy volt a visszaesés.

A magyar válságkezelés azért volt eredményes, mert a hitelezésre támaszkodott - mondta a jegybankelnök. Fontos szempontként említette azt is, hogy ugyan összetett válság a mostani, de pénzügyi válság nem volt sem nálunk, sem máshol a világban, mert a világ kormányai és jegybankjai tanultak a 2007–2009 közötti tapasztalatokból.

A hitelmoratóriumban az maradjon bent, akinek muszáj, aki pedig képes a törlesztésre, az kezdje el

– üzent Matolcsy.

Az MNB kötelességének tartja, hogy monetáris politikai félfordulatot hajtson végre - így kommentálta a jegybankelnök a ma délelőtt kiadott, 8 és fél éves rekordszintet jelentő inflációs adatot.

Amíg az alelnöke, Virág Barnabás egy órával korábban még csak általánosságban beszélt szigorításról, Matolcsy egyértelműen kimondta, ha a Monetáris Tanács úgy dönt, már júniusban alapkamat-emelés jöhet.

Azt pedig a kormánynak még az év végén javasolhatja a jegybank, hogy a most tervezettnél sokkal kisebb legyen a 2022-es költségvetési hiány.

Jó okunk van azt feltételezni, hogy gyorsan állunk vissza a járvány előtti növekedési pályára – így indította Varga Mihály az előadását. Hacsak valami a járványfronton nem történik, akkor a 2019 végi szint meglehet már idén az év második felében a pénzügyminiszter szerint is.

A Pénzügyminisztérium szerint a foglalkoztatás, a bérek növekedése, az újonnan kiépült vállalati kapacitások termőre fordulása és az EU-transzferek húzhatják a gazdaságot a következő hónapokban. Fékező elem lehet, hogy a külföldi turisták közül sokkal kevesebben érkeznek, mint korábban, a magyar termékek iránti külföldi kereslet is kisebb maradhat még, és a hiteltörlesztési moratórium vége is okozhat még olyan problémákat, amelyek visszafoghatják a növekedést.

Az inflációs veszélyekre Varga is kitért. Mint mondta, abban bízik, hogy ez csak egy átmeneti helyzet, amelyet az üzemanyag-drágulás okozott nagyrészben.

Utánuk Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke következett. Ő bejelentette: a Széchenyi Kártya programon belül júliustól újraindítási programot kezdenek. Szeptembertől pedig újraindítási lízingkonstrukció, valamint az EU-s forrásokhoz hozzájutásra szolgáló önerő-kiegészítési hitel indul el. A bankokkal ma délután indul el az egyeztetés erről.

Fontos az is, hogy a kivándorlás után hazatérő magyarokat itthon tartsuk. Ebből a szempontból sokat számít, hogy Európa középső régiójában a minimálbér messze elmarad a nyugati szinttől, ráadásul a forintárfolyamtól függően, ha euróba átszámoljuk, akkor még a román minimálbér is magasabb a magyarnál, csak a bolgárokat előzzük meg ebből a régióból. Ha ki akarunk lábalni a válságból, ezt a kérdéskört nem lehet kikerülni – mondta Parragh.

Az egyébként minimum kérdéses, hogy valóban az oltási program és a gyors újraindítás húzta-e ki a magyar gazdaságot a gödörből, mint ahogy a rendezvény programismertetőjében szerepelt. Amikor elemeztük az év eleji jó gazdasági adatokat, az látszott: már akkor jól teljesített a gazdaságunk, amikor a járványügyi mutatóink még katasztrofálisak voltak, a gyors kilábalás legfontosabb oka a politikától teljesen független, egyszerűen a gyárakban felkészültek az első hullám alatt arra, hogy szigorúbb járványügyi szabályok mellett folyhasson a munka, ha lesznek újabb hullámok. Így is történt, a második hullám már csak alig rengette meg a magyar ipart, a harmadik pedig egyáltalán nem.

A látszat csal: nem a terasznyitás rántotta ki a gazdaságot a gödörből

Düböröghet a populizmus, ha a járványhelyzet és a gazdaság statisztikáit egymás mellé tesszük. Nagyon egyszerű lenne egymondatos válaszokat találni arra, hogy mi történt az elmúlt hónapokban, pedig kimondottan érdekes az összkép akkor is, ha részleteire bontjuk, mi okozza a váratlanul nagy gazdasági növekedést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!