szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem csak a tavaly májusi mélyponthoz, hanem az idén áprilisihoz képest is javult a magyar építőipar teljesítménye. Új szerződésből is többet kötöttek.

18,7 százalékkal volt nagyobb az építőipari termelés idén májusban, mint egy évvel korábban – tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal. Ez önmagában nem nagy meglepetés, a tavaly májusi mélyponthoz képest borítékolható volt, hogy most nagy javulást mérnek, az annál fontosabb, hogy az idén áprilisi, kimondottan gyenge adatnál 2,3 százalékkal volt nagyobb a termelés.

A két építményfőcsoport termelése ellentétesen alakult: az épületeké 38,6 százalékkal nőtt, az egyéb építményeké 0,8 százalékkal csökkent. Ez utóbbi csökkenésnek az egyik oka lehet az, hogy az önkormányzatoknak nem nagyon maradt pénzük újabb megrendelésekre. Az még kérdéses, hogy az alapanyagok óriási áremelkedése mennyire jelenik meg a számokban, egyelőre inkább az látszik, hogy sokan kifizetik inkább a magasabb árakat, és nem mondják vissza a meglévő szerződést.

Az is a drágulás lenyelésére utal, hogy 11,8 százalékkal több új szerződést kötöttek, mint egy évvel korábban, ezen belül épületekre 29,2 százalékkal többet, egyéb építményekre 3,2 százalékkal kevesebbet.

2021 első öt hónapjában 2020 január–májusához képest az építőipari termelés összesítve 1,3 százalékkal emelkedett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Balla Györgyi Gazdaság

„Egy szálloda vagy egy nyaraló nem létszükséglet” – elegük lett a beépítési lázból a balatoni polgármestereknek

Sorra módosítják a településrendezési tervet és a helyi építési szabályzatot a Balatonnál, elsősorban az északi parton, hogy ne lehessen újabb lakóházakat és nyaralókat építeni a vízparton. A polgármestereken nagy a nyomás az engedélyekért, különösen, hogy sokan a karantén idején fedezték fel maguknak a Balatont. Elmentünk Paloznakra és Szigligetre, megnéztük, hogyan zajlik az "ellenállás".