szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nitrogénművek hat vállalkozását és két másik céget büntetett meg a versenyhivatal.

Jogsértően törekedett éveken keresztül a partnerek és a cégcsoport közötti, illetve a viszonteladó partnerei közötti verseny, valamint az import korlátozására – állapította meg a Bige László nagyvállalkozó érdekeltségébe tartozó Nitrogénművek Vegyipari Zrt.-ről és vállalkozáscsoportjáról a Gazdasági Versenyhivatal.

A versenyfelügyeleti eljárásban összesen 11 hazai cég volt érintett, amelyek közül kettő vétlennek bizonyult, így velük szemben a GVH megszüntette az eljárást. A kilenc kartellező vállalkozás közül kettő elismerte a jogsértést és együttműködött a versenyhatósággal. Az egyikük a hatályos szabályok szerint a bírság teljes elengedésében, másikuk pedig csökkentésben részesült, így nyolc vállalkozás kapott bírságot a jogsértésekért.

A hosszú időn keresztül folytatott és kiterjedt jogsértésekre a Versenytanács összesen 14,1 milliárd forintos pénzbírságot rótt ki a Nitrogénművek hat érintett vállalkozására, valamint a Hőgyészi Agrokémiai Kft.-re és a Cargill Magyarország Zrt.-re

– olvasható a szervezet közleményében.

A GVH vizsgálatának eredménye szerint a Nitrogénművek Vegyipari Zrt., illetve a vele egy vállalkozáscsoportba tartozó műtrágyagyártó és -forgalmazó vállalkozások

  • jogsértő módon meghatározták viszonteladóik számára a termékeik végfelhasználói árait,
  • sőt azt is, hogy mely vevőknek értékesíthetik tovább azokat.
  • A cégcsoport emellett – a külföldről történő beszerzés korlátozása érdekében – jelentős évi minimum-vásárlásmennyiséget, illetve kizárólagosságot írt elő viszonteladóinak.

A Nitrogénművek Zrt. üzemelteti Magyarország egyetlen műtrágyagyárát, a hazai piacon így csak az import jelenthet számára versenyhelyzetet. A versenyhatóság szerint a cégcsoport olyan komplex megállapodásrendszert alakított ki a stratégiai partnereivel, amely gátolhatta a vevőkért folytatott versenyt. A megállapodások célja az volt, hogy korlátozza a Nitrogénművek termékeinek szabad árazását, valamint a helyettesítő termékek beszerzését és értékesítését. A cég és forgalmazói továbbá a vevők egymás közötti felosztására is törekedtek.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Főügyészség a múlt héten vádat emelt Bige László és öt munkatársa ellen. Az ügyészség szerint az érintettek 2011 és 2016 között leértékelten adtak műtrágyát nagykereskedőknek, amelyek aztán piaci áron értékesítették tovább azt, a hasznon pedig osztoztak Bigéékkel. A Nitrogénművek később közleményt adott ki, amelyben azt írták: az ügyészség vádjai alaptalanok. A vállalkozó korábban azt mondta a vizsgálatokról, hogy szisztematikus hadjárat indult ellene a hatóságok bevonásával. A művelet feltételezett irányítójaként Csányi Sándort nevezte meg.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!