szerző:
Bank360.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kormány kivételes intézkedésének köszönhetően a gyermeket nevelő szülők a 2021-ben befizetett személyi jövedelemadót egy az egyben visszakapják, de legfeljebb a 2020. december havi adatok alapján számolt éves átlagbér adótartalmáig szóló összeget – ez maximum 809 ezer forint fejenként. Ezzel az intézkedéssel az adózók egy részének nem marad szja-ja, amit más kedvezményeknek köszönhetően visszaigényelhetnének, ami az év utolsó hónapjaiban befizetett megtakarításokra is hatással lehet. A Bank360.hu elemzői összefoglalták, mely pénzügyi szolgáltatásokat érintheti hátrányosan a kivételes kedvezmény.

Fejenként legfeljebb 809 ezer forint: ennyi pénzt kaphatnak vissza azok, akik 2021 bármely napján családi adókedvezményre voltak jogosultak, függetlenül attól, hogy érvényesítik-e azt. Ahhoz, hogy ezt az összeget visszakapják, legalább a 2020. decemberi adatok alapján számolt éves átlagbért kellett megkeresni – ez kis híján bruttó 450 ezer forint volt. Tekintve azonban, hogy a legutóbb közzétett bruttó mediánbér ennél több mint 100 ezer forinttal alacsonyabb volt, feltételezhetjük, hogy a jogosultak többségénél nem fogja elérni a 809 ezer forintot a visszatérítés összege.

A gond nem ezzel van, hiszen a maximumtól elmaradó, 500–600 ezer forint is jelentős összegnek számít egy átlagos család életében, amit mindenhol lesz mire fordítani. A probléma az, hogy az öngondoskodást ösztönző adó-visszatérítések ebben az évben gyakorlatilag értelmetlenné váltak az átlagbér alatt keresőknek – hiszen a befizetett szja így is, úgy is visszajár, nem kell érte tenni semmit.

Miről is van szó? Mely pénzügyi szolgáltatást érinti hátrányosan az egyszeri kedvezmény?

Az öngondoskodást az állam évek óta kedvezményekkel próbálja ösztönözni: ez annyit jelent, hogy a befizetések után 20 százalékos adó-visszatérítés vehető igénybe. Az érintett pénzügyi szolgáltatók a befizetések egy részét ennek a lehetőségnek köszönhetik.

A nyugdíj előtakarékossági eszközöknél például három olyan szolgáltatást is választhatunk, ami adó-visszatérítéssel jár:

  • önkéntes nyugdíjpénztár: a nyugdíjpénztári befizetésekre 20 százalékos adó-visszatérítés vehető igénybe, amit a pénztárba befizetett összeg határoz meg - ennél a megtakarítási formánál a maximálisan visszaigényelhető összeg 150 ezer forint, amihez legalább 750 ezer forint befizetésére van szükség éves szinten,
  • nyugdíjbiztosítás: a legmagasabb elérhető visszatérítés nyugdíjbiztosításból 130 ezer forint, amihez legalább 650 ezer forintot kell befizetni,
  • nyugdíj előtakarékossági számla: legfeljebb 100 ezer forint igényelhető vissza.

Ha párhuzamosan két vagy három típusú nyugdíj előtakarékossági formával is rendelkezünk, összesen akár évi 280 ezer forint szja-t is vissza lehet igényelni a befizetett adóból; ez a felső határ.

Emellett az egészségpénztárba és/vagy az önsegélyező pénztárba befizetett pénz után is jár a 20 százalékos adó-visszatérítés, azonban a visszaigényelhető legfeljebb 150 ezer forint közösen vonatkozik az önkéntes nyugdíjpénztárra, az egészségpénztárra és az önsegélyező pénztárra.

Az első házasok kedvezménye kisebb tételt jelent, évente legfeljebb 60 ezer forintot.

Ha minden szja visszajár, nincs miért megtakarítani

Miért fizessek be több százezer forintot valamelyik előtakarékossági formába, ha enélkül is visszakapom a 2021-ben befizetett szja-t? – tehetik fel jogosan a kérdést azok, akik egyébként a 20 százalékos visszatérítés reményében gyűjtik a megtakarítást. A kedvezményre jogosultak közül a figyelembe vett átlagbér alatt keresők mindenképp visszakapják a befizetett jövedelemadójuk 100 százalékát és – figyelembe véve a mediánbért – ők vannak többen. Ez főként az eseti befizetéseket érintheti, a rendszeres, havonta vállalt tagdíjak befizetését valószínűleg kevésbé. Emellett a nyugdíj előtakarékosság esetében sem feltétlenül csak az adó-visszatérítés lehet a motiváció, hanem a jövőbeni nyugdíj biztosítása is fontos szempont. Mindent összevetve azonban az utolsó negyedévre jellemző magas befizetések számos ügyfélnél elmaradhatnak az egyszeri visszatérítés miatt, ami a pénzügyi szolgáltatók számára sem jó hír.

Vannak viszont olyan ügyfelek is, akik jobban is járhatnak az előtakarékossággal. Akiknek ugyanis az igazolt jövedelme az átlagnál magasabb, az egyszeri visszatérítés után is marad befizetett jövedelemadójuk, amiből érvényesíteni tudják a fenti kedvezményeket.

Kinek éri meg ráhajtani az öngondoskodásra?

Rövid a lista, de vannak olyan társadalmi csoportok is, akiknek az utolsó hónapokban még érdemes lehet valamelyik öngondoskodási formát előtérbe helyezni. Értelemszerűen azok változatlanul vehetik igénybe a rendszeres visszatérítéseket, akik semmilyen formában nem jogosultak az egyszeri szja visszatérítésre. Emellett azoknak is érdemes lehet még előtakarékosságon gondolkodni, akik jogosultak a kedvezményre, de magasabb az adózott jövedelmük, mint a 2020. decemberi átlag – hiszen így még magasabb összegű visszatérítést érhetnek el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!