szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csatlakoztak a Nemzetközi Olaj- és Gáztermelők Szövetsége kezdeményezéséhez.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Szolidaritást vállal a háború által sújtott ukrán energetikai szektorral, és eszköztámogatással segíti az energetikai hálózat folyamatos és biztonságos működését – jelentette be szombaton a Mol-csoport. Mint írták, csatlakoztak a Nemzetközi Olaj- és Gáztermelők Szövetsége (IOGP) kezdeményezéséhez, és részt vesznek az Ukrajnának nyújtott eszköztámogatási programban.

Az iparági együttműködés célja, hogy elhárítsa a háború során keletkezett károkat, segítse az ukrán energetikai hálózat folyamatos működését. A programot az Európai Bizottság Energiaügyi Főigazgatósága és az Energiaközösség koordinálja, az ukrán Energiaügyi Minisztérium pedig rendszeres és pontos tájékoztatást nyújt a hálózat működtetéséhez szükséges eszközökről.

Azt is írták, hogy a cégcsoport összesen 290 ezer euró támogatást ajánlott fel, amelyből az ukrán fél eddig 50 ezer euró értékű eszközigényt erősített meg. A kőolaj- és földgázkitermelés folytonosságát, valamint az energiahálózat folyamatos működtetését elősegítő szerelvényt, csőanyagot és alkatrészeket a Mol maga szállítja az ukrán határhoz. Az Energiaközösség és az ukrán hatóság közötti egyeztetések folyamatosak, a Mol pedig folyamatosan figyeli az újonnan felmerülő igényeket, és dolgozik azon, hogy a támogatási program keretében további segítséget nyújtson.

A Greenpeace pénteken a Mol százhalombattai kőolaj-finomítójánál akciózott, azt vetítette ki rá: „Véres profit: szégyen!” A szervezet szerint a magyar állam a cég háborús extraprofitját védi, amikor hamis érvekre hivatkozva akár az egész EU-t elgáncsolná az orosz olajimport tervezett európai embargójának ügyében. A Mol-csoportnak azt rótták fel, hogy sok más céggel ellentétben nem hagyott fel az oroszországi tevékenységével, sőt növelte is az ottani olajtermelését.

„Véres profit: szégyen!" - a Mol olajfinomítójánál akciózott a Greenpeace

A magyar polgárok közül is egyre többen tartják fontosnak a fenntarthatóságra való áttérést, ám a legtöbben egyelőre csak olyan lépéseket tesznek, amelyek nem járnak komoly anyagi következményekkel, illetve nem túl megterhelőek. A felmérésekből az is kiderül, hogy sokan az államtól várják a „zöld intézkedések" megtételét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Gábor hvg360

A lengyelek már húsz éve elkezdtek megszabadulni az orosz energiafüggőségtől, és jól állnak

Lengyelország már a 90-es évek elején rájött arra, hogy meg kell szabadulni az orosz kitettségtől, a 2000-es évek közepe óta pedig tesz is a probléma megoldásáért. A lengyel ellenzék még a Mol helyi tulajdonszerzését is megakadályozná a magyar energetikai cég orosz kötődései és a magyar kormánynak az ukrajnai háború kapcsán tanúsított magatartása miatt.

MTI Vállalkozás

Erősen indította az évet a Mol

Nagyot nőtt a Mol-csoport EBITDA-eredménye az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest. Az értékesítési mennyiség 11 százalékkal emelkedett, részben a megugrott magyarországi fogyasztás miatt.