szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Tíz év szankciós világ után Oroszországnak már eszébe sem jutna megtámadni Ukrajnát - véli egy orosz sztárközgazdász.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

- A konkrét kereskedelmi szankciók egyáltalán nem rendítik meg az orosz költségvetést, ugyanakkor a technológiai kapcsolatok megszakadása évtizedekkel visszavetheti az orosz gazdaságot - többek között erről beszélt a Novaja Gazetának adott interjújában Andrej Movcsan orosz sztárközgazdász, a Movchan's Group befektetési társaság alapítója.

A Telex által szemlézett interjú szerint 

ami most történik, azt biztosan nem fogják megköszönni az oroszok Vlagyimir Vlagyimirovicsnak.

Az igazi problémát a szakember abban látja, hogy ha Oroszország kevesebb olajat tud kitermelni és eladni, az állam megemelheti az ásványkincsek kitermelésére kivetett adót, de abban is bízhat, hogy a geopolitikai zavarok miatt az olaj ára megemelkedik, ráadásul a rubelt le is lehet értékelni.

Ha harminc százalékkal kevesebb olajat ad el Oroszország, de a rubel árfolyama harminc százalékkal alacsonyabb lesz, a végén ugyanannyi rubel marad, mint korábban.

 Movcsan úgy véli, a valós probléma a GDP-vel, az oroszok jövedelmével van, hiszen, amennyiben Európa visszautasítja az orosz olajat, akkor Oroszország elveszíti olajexportjának mintegy 40 százalékát.

A szakember szerint az orosz eladások 30 százaléka kieshet, az eladott olajra pedig további 30-50 százalékos kedvezményt kell majd Oroszországnak adnia, vagyis dollárban mérve a potenciális bevétel 50 százalékát kapja csak meg Oroszország, a lehetséges 200 milliárd dollárnak nagyjából a felét.

Összességében a közgazdász szerint a szankciók miatt nem fognak "éhezni vagy meztelenül járni" az oroszok, de Oroszország elveszíti technológiai fejlesztési képességét, ezért 

tíz év szankciós világ után Oroszországnak már eszébe sem jutna megtámadni Ukrajnát.

Tizenöt év elteltével pedig a nyugati technológia olyan fejlett lesz, hogy az orosz nukleáris fenyegetés is megszűnik - véli Andrej Movcsan. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!