szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az új piacok és az emelkedő árak miatt nem fogja megszenvedni az EU részleges olajembargóját Oroszország.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

„Könnyedén át tudjuk irányítani ezt az olajat más piacokra, ahol óriási rá a kereslet” – nyilatkozta Valentyina Matvijenko, az orosz törvényhozás felsőházának elnöke. A politikus ezen nézeteit a CNN szemléje szerint egy Filipe Nyusi mozambiki elnökkel folytatott találkozót követően fejtette ki.

„A világpiacon csak egy adott mennyiségben zajlik a termelés és az értékesítés. Senki sem kapja az olajat a Holdról” – mondta Matvijenko, hozzátéve, hogy az unió részleges olajembargója miatti bevételkiesést az üzemanyagárak növekedése kompenzálja. „Az európaiak maguknak ártanak ezzel” – jelentette ki.

Korábban megírtuk, hogy még a részleges olajembargó is igen érzékenyen fogja érinteni Oroszországot, mivel a teljes orosz olajkivitel 40-50 százalékát vásárolta eddig az EU. Az újabb szankciócsomag életbelépését követően

csak az olajkereskedelemből származó orosz bevételek napi 300-350 millió dollárral csappannak meg.

Már ezek fényében is túlzottan optimistának tűnnek Matvijenko kijelentései, hát még ha hozzávesszük azt, hogy az olajszállítást lehetővé tevő infrastruktúrát Európa felé építették ki az oroszok, és amíg a logisztikai problémáikat meg nem oldják, nem valószínű, hogy olyan könnyen képesek más piacokra szállítani.

Az orosz-ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Napi 2-300 háborús bűn gyanús esetet regisztrálnak Ukrajnában, Moszkva hevesen reagált Biden bejelentésére

Egyre közelebb kerülnek az oroszok ahhoz, hogy teljesen elfoglalják a kelet-ukrajnai Szeverodonyecket, közben az ukrán legfőbb ügyész szerint a háború kezdete óta mintegy 15 ezer háborús bűnt követhettek el a megszállt országban. Moszkva „szélsőségesen negatívnak” minősítette közben az amerikaiak döntését, miszerint mégis rakétarendszereket szállítanak Ukrajnának. Percről percre követjük az orosz-ukrán háború szerdai eseményeit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Arató László (EUrologus) hvg360

Olajembargó: minél több időt nyer Orbán, annál több pénzt veszít az ország

A nemzetközi hírügynökségek, sok elemző és természetesen Orbán Viktor is nagy sikernek tartja, hogy Magyarország egyelőre ki tudott bújni az orosz olaj importjára vonatkozó EU-s tilalom alól. A részletek azonban ennél sokkal árnyaltabbak, ezzel ugyanis Magyarország uniós forrásoktól vágja el magát, miközben az EU demonstratívan szakít az orosz olajjal, politikai üzenetet küldve Moszkvának, de Budapestnek is.