szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Gazprom csütörtökön közölte, hogy teljesen leállhat az Északi Áramlat 1, állításuk szerint javítási problémák miatt. A Bloombergnek nyilatkozó szakértő felvázolta, hogy a gyakorlatban mit jelentene ez a kontinensnek.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Teljesen leállhat az Európába irányuló gázszállítás az Északi Áramlat 1 vezetéken, mert problémákba ütközött a vezeték turbináinak javítása – közölte Vlagyimir Csizov, Ororszország Európai Uniós nagykövete csütörtökön. Hogy ez valóban technikai problémák miatt került-e látótávolságba, arról megoszlanak a vélemények: Németország szerint erről szó sincs, Oroszország ezzel a kamuindokkal csak feljebb akarja tornázni a nemrég épp csökkenőbe fordult gázárakat. Akármi is az igazság, tény, hogy a gáz ára a bejelentésre kilőtt – folytatva a hét korábbi részében már megkezdett drágulást, amit szintén a gázszállítás ideiglenes leállása, illetve csökkenése idézett elő.

Ha megvalósul a legrosszabb forgatókönyv, vagyis tényleg teljesen elzárják a Németországba befutó Északi Áramlat 1 gázcsapját az oroszok, akkor Európa képtelen lesz eleget tenni annak az uniós célkitűzésnek, amely szerint a fűtési szezon hivatalos kezdetéig, vagyis november elsejéig a tagállamok kötelesek a gáztározóikat 80 százalékos töltöttségig betárazni – válaszolta a Bloomberg megkeresésére a Wood Mackenzie energiapiac-kutató és -konzulens vállalat. Jelenleg a nyári betárazási időszak kezdetén vagyunk.

Oroszország: Turbinaproblémák miatt teljesen leállhat a gázszállítás az Északi Áramlat 1-en

Az EU orosz nagykövete szerint ez "katasztrofális" lenne Németország számára. Nem a nagykövet mondja, de Magyarország számára is.

Massimo Di Odoardo, a Wood Mackenzie alelnöke a Bloomberg megkeresésére rámutatott, hogy már az is felboríthatja a betárazási terveket, ha továbbra is csökkentett mennyiségű gázt küldenek az oroszok – a Gazprom az elmúlt napokban Németország mellett Olaszország, Franciaország és Ausztria gázadagját is visszavágta. A szállítás teljes leállása a szakember szerint azt jelentené, hogy Európa csak 59 százalékos szintig tudná feltölteni a tározóit. Ha folytatódik a gázáramlás, de továbbra is csak a mostani, 40 százalékos kapacitáson, akkor pedig a 67 százalékos szint lehet a reális november elsejéig. Ha így történne, nagyon komoly lenne a kockázata annak, hogy a kontinensnek még a tél vége előtt elfogy a gázkészlete.

A Wood Mackenzie szerint amennyiben az oroszok visszaállítják az Északi Áramlat 1 gázszállítását a normál üzemelési szintre, akkor lehetséges lesz elérni az európai tározók 80 százalékos töltöttségét a fűtési szezonig, még azzal együtt is, hogy a Freeport LNG nevű amerikai gázcseppfolyósító üzem épp egy hosszú távú leállásban van. Ismert, hogy bár az EU gőzerővel dolgozik azon, hogy az olaj után a gáz terén is leváljon Oroszországról, és el is fogadták már a közös, uniós LNG-beszerzés tervét, az orosz gázt egyelőre nem lehet teljes egészében cseppfolyósgáz-importtal kiváltani, mert Európának nincs elég LNG-terminálja.

A szerződött gázmennyiség felét kapja csak az Eni a Gazpromtól pénteken

Szerdától nem szállít gázt a Gazprom a dán Orstednek, és a Shell Europe-nak sem. Az ok, hogy nem akarnak rubelben fizetni a gázért. Az Orsted jelezte, hozzájuk nem is vezet orosz gázvezeték, a szükséges gázt meg majd megveszik az Európai piacon.

Ezt emelte ki Di Odoardo is, aki szerint Európa LNG-fogadó kapacitásai már most közel 100 százalékon futnak. Ez és a fentiek miatt a szakember lehetségesnek tartja, hogy rosszabb forgatókönyvek esetén valamilyen szintű központi fogyasztás-korlátozást kell majd bevezetni a tagállamokban.

A nyári betárazási időszak persze akkor sem lesz könnyű, ha az oroszok nem zárják el teljesen a gázcsapot. Csütörtökön az Északi Áramlat 1 teljes leállításának belengetésére 20 százalékkal 145 euró/megawattórára emelkedett a gáz ára az irányadó, holland gáztőzsdén (TTF). Ez péntek reggelre kicsit csökkent, de így is stabilan magas maradt. Ez Magyarország gázbeszerzését is érinti, ahogy a tőzsdei gázár minden alakulása: számos adat mutat arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök állításával szemben nem kapjuk olcsóbban a gázt, mint mások, a tőzsdei gázárak alakulását az eladó fél csak nagyjából két hónap csúszással vezeti át a magyaroknak értékesített gáz árára. Tehát az e heti árcsúcsok várhatóan augusztus közepén jelennek majd meg a mi beszerzésünkben. Március végén szintén volt egy árkilövés a tőzsdén, az a drágább árazás minden bizonnyal mostanában jelent meg a számlánkon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!