szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jurij Rizsenkov, az ukrán Metinvest acélipari cég vezetője szerint az európai vásárlóktól lopták el az oroszok az acélt, mert azt már kifizették a megrendelők.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Nagyjából 600 millió dollár, vagyis nagyjából 234,6 milliárd forint értékben lophattak az oroszok az ukrán gyárakban és kikötőkben lévő acélból – adta hírül a BBC. Jurij Rizsenkov, a legnagyobb ukrán acélipari cég, a Metinvest vezérigazgatója szerint az acélt az európaiak számára gyártották, amiért a megrendelők már fizettek is, így tulajdonképpen az oroszok Európát lopták meg.

A Metinvest székhelye Mariupolban van, amit az Azovsztal, valamint az Iljics acélgyárral együtt májusban foglaltak el az oroszok. A két gyár a háború előtt az ukrán acélgyártás 40 százalékát adta.

A BBC azt írja, az adatok alapján az oroszok az ellopott acélt Oroszországban és Afrikában értékesítették. Rizsenkov szerint most megpróbálnak minden egyes lopást dokumentálni, hogy amikor az oroszokat büntetőbíróság elé viszik, akkor bizonyítani tudják az állításaikat.

A lap kereste az orosz védelmi minisztériumot, de nem válaszoltak.

Az orosz–ukrán háborúról szóló folyamatos tudósításunkat itt találja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Küszöbön a megállapodás Oroszország és Ukrajna között a gabonaexportról

Pénteken írhatják alá azt a megállapodást, amiben a két fél között zajló háború ellenére is biztosítanák az ukrán és az orosz gabonaexportot a Fekete-tengeren keresztül. Biztonságos hajózó útvonalakat jelölnének ki, a gabonáért érkező hajókat pedig a törökök ellenőriznék, hogy ne szállítsanak fegyvert. A cél, hogy csökkenjenek a gabonaárak és elkerüljék az egyes térségekben fenyegető éhínséget.