szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fadil Novalic jó ötletnek tartotta, hogy egy gyümölcsfeldolgozó vállalatot bíz meg a lélegeztetőgépek beszerzésével.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Első fokon négy év letöltendő börtönt kapott Bosznia-Hercegovina többségében bosnyákok és horvátok lakta országrészének, a Bosznia-hercegovinai Föderációnak a miniszterelnöke. Fadil Novalicot és két társát azért ítélte el a bíróság, mert a koronavírus-járvány ideje alatt gyanúsan magas áron szerzett be lélegeztetőgépeket az ország Kínából.

A vádirat szerint egy gyümölcsfeldolgozó vállalat kapott közvetlen megbízást a kormányfőtől a lélegeztetőgépek beszerzésére, a szerződést pedig a polgári védelmi igazgatóság vezetője írta alá. A száz lélegeztetőgép megvásárlására a gyümölcsfeldolgozó kb. ötmillió eurót, védőfelszerelések megvásárlására pedig további másfél millió eurót kapott az államtól.

Fadil Novalicot a bírósághivatali visszaélés vádjában találta bűnösnek. Fikret Hodzic, a gyümölcsfeldolgozó vállalat vezetője öt év börtönt kapott, Fahrudin Solak, a polgári védelmi igazgatóság vezetője pedig hat évet kapott csalás és pénzmosás miatt.

A nyomozás azután kezdődött el 2020-ban, hogy a sajtóban kiszivárgott: a lélegeztetőgépeket egy nem orvosi műszerek beszerzésével foglalkozó vállalaton keresztül szerezték be Kínából. Az ügyészség ezután állapította meg, hogy a vásárolt lélegeztetőgépek a koronavírussal fertőzöttek legalapvetőbb ellátásának biztosítására sem alkalmasak.

A vádlottak a több évre elhúzódó eljárás ideje alatt végig ártatlannak vallották magukat, valamint azt állították, hogy a közjó érdekében cselekedtek. Novalic ügyvédje közölte: fellebbeznek az ítélet ellen.

Magyarországra is több lélegeztetőgép érkezett a koronavírus-járvány első hullámában Kínából. Orbán Viktor miniszterelnök a külügyminisztérium által megbízott cégekre „portyázókként” és „fürkészekként” hivatkozott, lapunk viszont hozzájutott ahhoz a listához, amiből kiderült, hogy a külügy magasan áron felül szerezte be a lélegeztetőgépeket.

Megszereztük a listát - így költött el baráti cégeknél tízmilliárdokat a külügy lélegeztetőgépekre

Több hónapnyi levelezés, majd a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hivatalhoz érkezett bejelentés után a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) kiadta lapunknak a lélegeztetőgépek vásárlásával kapcsolatos szerződések mellékleteit, amelyekből kiderül, kitől mennyi eszközt vett és mennyiért.

(Címlapképünk Magyarországon készült, illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Oroszi Babett - Windisch Judit hvg360

Megszereztük a listát – így költött el baráti cégeknél tízmilliárdokat a külügy lélegeztetőgépekre

Több hónapnyi levelezés, majd a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hivatalhoz érkezett bejelentés után a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) kiadta lapunknak a lélegeztetőgépek vásárlásával kapcsolatos szerződések mellékleteit, amelyekből kiderül, kitől mennyi eszközt vett és mennyiért. A legtöbb pénzt egy olyan cégnél költötték el, amely Orbán Viktor egyik főtanácsadójának köréhez köthető, a legszembetűnőbb pedig az árak közötti összevisszaság: egyetlen olyan azonos típusú gép sincs, amelyet az egyes beszállítók ugyanannyiért adtak el a KKM-nek.