szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerbia ugyan papíron oroszbarát ország hírében áll, és ennek megfelelően a Moszkva elleni szankciókat sem támogatják, ám Vucsics elnök a fegyverszállításra üzleti ügyként tekint.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A szerbek fű alatt, közvetítők segítségével 800 millió euró értékben biztosítottak lőszert az ukránoknak – írja a Financial Times.

Mindez azért meglepő, mert nemcsak a belgrádi kormány, de a szerb nyilvánosság egy jelentős része is oroszpárti (ennek éppúgy vannak történelmi, mint aktuálpolitikai okai), Aleksandar Vucsics azonban puszta üzleti ügyként tekint a tranzakcióra.

„Ez része a gazdaságunk feltámasztásának, és fontos számunkra. Igen, termelünk lőszert exportra” – jelentette ki az államfő egy interjúban. „Oroszországba vagy Ukrajnába nem szállíthatunk, miközben több szerződést is kötöttünk amerikaiakkal, spanyolokkal, csehekkel és másokkal. Hogy ők mihez kezdenek a nekik eladott fegyverekkel, az az ő dolguk” – mondta Vucsics.

„Még ha tudnám is, hogy végül hol kötnek ki ezek a lőszerek, akkor sem lenne semmi közöm hozzá. Az én dolgom biztosítani, hogy törvényesen üzleteljünk ezekkel a fegyverekkel, hogy eladjuk őket. Gondoskodnom kell a népemről, ez minden, amit el tudok mondani. Vannak barátaink Kijevben és Moszkvában is, ők a mi szláv testvéreink” – tette hozzá.

A szerb államfő azt is megerősítette, hogy a 800 millió eurós összeg nagyságrendileg stimmel. „Persze nem egy év alatt jött össze ennyi, inkább 2-3 év alatt” – mondta.

A szerbek oroszbarátsága ugyanakkor nem csak a múltból táplálkozik, Moszkva jelenleg is támogatja Belgrádot azzal, hogy Kínával karöltve folyamatosan blokkolja Koszovó ENSZ-tagságát.

Vucsics egészen mostanáig sikerrel ellenállt a nyugati nyomásnak, és nem csatlakozott országával a háború miatt meghirdetett szankciókhoz, ugyanakkor arra is ügyel, hogy ne égesse fel a háta mögött a nyugatra vezető hidakat.

Vucsics Putyintól való eltávolodásában egy, a lapnak nyilatkozó nyugati diplomata szerint komoly szerepe volt Christopher Hill belgrádi amerikai nagykövetnek, aki egy hónappal a háború kitörését követően érkezett az országba.

„Mindenki arra számított, hogy Hill össze fog veszni Vucsiccsal, holott az ő célja csupán annyi volt, hogy éket verjen Belgrád és Moszkva közé, és sikerrel járt. Vucsics most már évek óta nem találkozott Putyinnal, sőt, még telefonon sem beszéltek. És persze ott van a fegyverszállítmányok esete, amelyek egyszer csak Ukrajnában kötöttek ki” – mondta a lapnak a diplomata.

A Nyugat számára ugyanis fontosabb biztosítani Ukrajna támogatását, mint rászorítani Vucsicsot a demokratikus reformokra.

„Vucsics igyekszik a szőnyeg alá söpörni a tényt, hogy ha közvetlenül nem is, de támogatja Ukrajnát” – mondta Ivan Vejvoda, az Institut für die Wissenschaften vom Menschen (IWM) kutatója. „Ködösít, hiszen ennek elismerésével nem akarja magára haragítani a szélsőjobbot, de valójában Szerbia igen jelentős segítséget nyújtott Ukrajnának az oroszok elleni harchoz” – mondta Vejvoda.

A szerb segítség értékén nagyot emel az is, hogy a hidegháborús jugoszláv, szovjet alapokon működő lőszergyártást támasztották fel hozzá, és ezek a szovjet hadseregnél rendszeresített kaliberekkel rendelkeznek, így az ukrán fegyverekbe is tökéletesen illeszkednek.

Ráadásul a szerb lőszerek olcsóbbak, mint a nyugatiak, ami azt is jelenti, hogy Kijev ugyanazért a pénzért lényegesen többet tud vásárolni belőlük.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!