szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szijjártó Péter szerint optimistán nyilatkozott, ám van egy kis gond.

Minden adott ahhoz, hogy a paksi atomerőmű két új blokkja legkésőbb a következő évtized legelejére szolgálatba állhasson – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Moszkvában.

A külügyminiszter paradox módon azt is hangsúlyozta, hogy az újabb reaktorok működésbe lépése segít majd megvédeni a rezsicsökkentés eredményeit, azt azonban nem tette hozzá, hogy mindez 2014 eleji áron is 12 milliárd eurójába fáj majd hazánknak, amelyet minden bizonnyal sokkal hatékonyabban is el lehetett volna költeni.

Van azonban ennél nagyobb gond is: bár Paks II. biankó mentesítést kapott az EU-tól minden létező és jövőbeli szankció alól, azaz elhárulni látszanak a legnagyobb akadályok az erőmű bővítése útjából, a jelek szerint a Roszatom még mindig küzd az erőmű uniós szabványok és szabályok szerinti engedélyeztetésével. A Paks II. beruházás számtalan kisebb-nagyobb engedélyt megkapott már az Országos Atomenergia Hivataltól (OAH), de a legfontosabbat, a létesítési engedélyt még nem, pedig a kérelmet négy éve nyújtották be.

Pletykák szerint a tetemes késedelem oka, hogy

az orosz szabványok sokszor egyszerűen nem felelnek meg az uniósaknak, emellett az orosz mérnökök sok esetben nem támasztották alá számításokkal a dokumentációba írt különféle értékeket.

A beruházás jelenlegi helyzetéről pénteken a hvg360-on megjelent cikkünkben írtunk részletesen:

Paksi bővítés: négy éve várja hiába a létesítési engedélyt a Roszatom

Paks II. biankó mentesítést kapott az EU-tól minden létező és jövőbeli szankció alól. Nagyon rég nem tűnt ilyen simának a beruházás jövője, épp csak a létesítési engedély hiányzik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!