Tetszett a cikk?

A friss adatok szerint Magyarországon a benzin 4 forinttal, a dízel 10 forinttal drágább a környező országok átlagánál. Ezért már a miniszterelnök fenyegeti a kereskedőket beavatkozással.

A miniszterelnök dolga nem az, hogy fenyegetőzzön, de vannak kivételek – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádióban az üzemanyagárakról. „Ha egyszer kötünk egy megállapodást az üzemanyag-forgalmazókkal, akkor azt be kell tartani” – mondta. „Most szóval kérjük, nem tűrjük el, hogy nálunk többet fizessenek érte, mint a szomszédos országok átlagára. Ha ez nem így lesz, intézkedni fogunk” – helyezett kilátásba a miniszterelnök – vélhetően – egy újabb árstopot.

A miniszterelnöki nyilatkozattal egyidőben tette közzé a KSH üzemanyagár-összehasonlításának legújabb kiadását. Eszerint Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára 614 forint volt. A szomszédos országokban az átlagár 610 forint volt, a magyar ár 0,7 százalékkal, azaz 4 forinttal volt magasabb.

Orbán: Az EU soros elnöksége nem jogosít fel arra, hogy bárkinek a nevében tárgyaljak

Moszkvába utazik a hírek szerint az unió soros elnökségét hétfő óta betöltő Orbán Viktor, de előtte még azért bement interjút adni a Kossuth rádiónak. A miniszterelnök nem erősítette meg a látogatás tényét, de úgy fogalmazott, tisztázni kell a tényeket mindkét oldalon. Megfenyegette az üzemanyag-forgalmazókat, és tűrhetetlennek nevezte a légi közlekedésben kialakult káoszt.

A dízel üzemanyag heti átlagos ára Magyarországon 626 forint volt. A szomszédos országokban 616 forint volt a dízel átlagára, a magyar adat 1,6 százalékkal, azaz 10 forinttal volt ennél magasabb.

Vagyis

Magyarország miniszterelnöke a benzin esetében literenként 4 forint, a dízel esetében literenként 10 forint miatt fenyeget piaci szereplőket állami beavatkozással.

Nem mellesleg az üzemanyagok árazásában meghatározóak a devizaárfolyamok (az irányadó kőolaj- és termékjegyzési árakat dollárban és euróban számolják) –

a forint az elmúlt időszakban alulteljesített a régiós devizákhoz képest, ez nagyrészt meg is magyarázza, miért drágult valamivel nagyobb mértékben az üzemanyag Magyarországon.

Szintén nem mellesleg a kormány mind a mai napig nem árulta el, miféle „megállapodás” van érvényben az üzemanyag-kereskedőkkel – hacsak nem az, hogy ha nem a kormány követeléseinek megfelelően áraznak, akkor a kormány odacsap nekik egy árstoppal.

A kereskedők mindenesetre nem tudnak semmiféle pozitív, kétoldalú megállapodásról, olyanról, amit megkötöttek volna, a kormány, egész pontosan a Nagy Márton vezette nemzetgazdasági tárca az egyeztetéseken csak az elvárásait szokta közölni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!