Változások az adózás rendjében – mire kell figyelniük a cégvezetőknek?
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Villanások a 2025-ös költségvetésből: mennyi jut az egészségügyre valójában?
Egészségügyi célokra több, mint 3700 milliárd forint fog rendelkezésre állni. Ez 2500 milliárd forinttal magasabb összeg, mint a baloldali kormány által benyújtott utolsó, 2010-es költségvetésben
– büszkélkedik a 2025-ös költségvetés preambulumában a beterjesztő.
A mondat felettébb tetszetős, de legalább annyira félrevezető. Nézzük a tényeket, hogy kiderüljön a tódítás.
2010 óta a béreknél a legnagyobb arányú növekedés az egészségügyben valósult meg. „Az utolsó, baloldali kormány által beadott költségvetéshez képest az egészségügyi bérekre fordított források összege csaknem négy és félszeresére nő a 2025-ös költségvetés alapján” – hangsúlyozza külön is a költségvetés preambuluma.
Ha számszerűen ez is igaz – és nincs okunk ebben kételkedni –, akkor maga a kormány szolgál közvetett bizonyítékkal az ágazat elszegényítésére. Mert ha az egészségügyi kiadások a háromszorosára nőttek, ezen belül a bérek négy és félszeresre, közben pedig az egészségügy GDP-arányos kiadásai 0,3 százalékponttal estek, akkor más területeken, például eszközállományban, a betegellátás finanszírozásában számottevő zsugorodásnak kellett bekövetkeznie. Ezt egyébiránt a legtöbben látják, érzik és megtapasztalják, akik háziorvosi, szakorvosi, kórházi kezelésre szorulnak.
Az egészségügy közpénzekből történő finanszírozását a lakosság a saját pénzéből egészíti ki. A magánkiadások a legfejlettebb országokat tömörítő szervezet, az OECD legutóbbi, 2022-es adatai alapján a GDP 4,4 százalékáról annak 6,7 százalékára hozzák fel a magyarországi egészségügyi kiadásokat, Lengyelországgal holtversenyben és Románia elé. Az OECD átlaga 9,2 százalék. (Az OECD Health at Glance 2024 jelentését itt mutattuk be részletesen.) Az állami kiadásokat tehát Magyarországon a GDP 2,3 százalékára tehető magánkiadások egészítik ki. Azon pedig lehet tűnődni, hogy akkor most fizetős-e az egészségügy, vagy nem.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Az űrgazdaság egyre szélesebb lehetőségeket kínál már a kisebb cégek számára is. Pályázati források is rendszeresen elérhetők a vállalkozások számára.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Jelentősen szigorodtak a kriptokereskedelem szabályai, amire elsőként, drasztikus módon a népszerű fintechszolgáltató reagált. A többiek más stratégiát választottak, de vajon kinek van igaza?
Három gyereket pedig életveszélyes állapotban vittek kórházba, miután kamionnal ütközött egy személyautó.
Ha Orbán Viktor arra gondolt, hogy egyszer a távoli jövőben Varga Judit ugyanúgy képes lett volna elvezetni az országot, mint ő, akkor érdemes megjegyezni, hogy egy bankot sem lehet egymás után kirabolni...
A pusztító időjárásnak az autópályán is voltak elszenvedői.
Június utolsó hétvégéjén Szerbiában és Magyarországon is új erőre kapott a tiltakozás a rendszer ellen, Budapesten a Pride, Belgrádban a Vitus-napi tüntetések vitték az utcára a megfáradni látszó ellenzékieket.
A zűrös múltú szlovákiai Jozef Szivák vinné a Dunaferr-utódcéget.
Megdöbbentő részletek derülnek ki Alfred Weidinger osztrák művészettörténésznek a kép történetét felkutató tanulmányából.