A Kínával szembeni vámok szerdán legalább 104 százalékra emelkednek – közölte a Fehér Ház

Trump szerint a kínaiak alkut akarnak kötni, csak nem tudják, hogyan tegyék.

  • HVG HVG
A Kínával szembeni vámok szerdán legalább 104 százalékra emelkednek – közölte a Fehér Ház

Trump vámháborúja

2025. április elején az „America first” jegyében gyakorlatilag az egész világgal szemben száz éve nem látott, brutális „viszontvámokat” jelentett be Donald Trump. Az amerikai elnök lépése nyomán világszerte összeomlottak a tőzsdék, és durván megnőtt egy globális vámháború esélye. Cikksorozatunkban a Trump-vámok hatásait mutatjuk be.

Donald Trump amerikai elnök szerdán további 84 százalékos vámot vet ki az összes kínai importra – jelentette be kedden Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtószóvivője. Ez azt jelenti, hogy az országból származó minden árura legalább 104 százalékra emelkednek a vámok – számolt be a CNN.

Kínára már szerdán 34 százalékos vámok élesedtek volna Trump viszonossági vámcsomagjának részeként. Az elnök azonban további 50 százalékkal növelte a vámokat, miután Peking nem vonta vissza ígéretét, hogy kedd délig 34 százalékos megtorló vámokat vet ki az amerikai árukra.

“Az olyan országok, mint Kína, amelyek a megtorlás mellett döntöttek, és megpróbálják megduplázni az amerikai munkavállalókkal szembeni rossz bánásmódot, hibát követnek el” – mondta Leavitt kedden újságíróknak. “Trump elnöknek acélból van a gerince, és nem fog megtörni”.

“A kínaiak alkut akarnak kötni, csak nem tudják, hogyan tegyék” – tette hozzá. Nem volt hajlandó megosztani, hogy Trump milyen feltételeket fontolgatna a Kínára kivetett vámok csökkentésére, ha egyáltalán vannak ilyenek.

Trump a saját közösségi médiájában így fogalmazott: “Kína is megállapodást akar kötni, de nem tudják, hogyan kezdjék el. Várjuk a hívásukat. Meg fog történni!”

Kína tavaly Amerika második legnagyobb importforrása volt, összesen 439 milliárd dollár értékben szállított árut az Egyesült Államokba, míg az Egyesült Államok 144 milliárd dollár értékben exportált Kínába. A viszontvámok azzal fenyegetnek, hogy kárt okoznak a hazai iparágaknak, és elbocsátásokhoz vezethetnek.

Az amerikai kormányzati tisztviselők azt állítják, hogy Kína háttérbe szorul más országokkal szemben a kereskedelmi tárgyalásokon – tudta meg a Reuters.

“Jelenleg azt az utasítást kaptuk, hogy helyezzük előtérbe szövetségeseinket és kereskedelmi partnereinket, például Japánt, Koreát és másokat” – mondta Kevin Hassett, a Fehér Ház gazdasági tanácsadója a Fox News-nak.

Trump kormánya tárgyalásokat kezdett ezzel a két exportfüggő országgal.

Több tucat más kormány is megkereste a Fehér Házat, Vietnam és Indonézia pedig felajánlotta, hogy csökkenti az amerikai import vámjait.

Trump vezető kereskedelmi tárgyalója, Jamieson Greer azt mondta a kongresszusnak, hogy irodája megpróbál gyorsan dolgozni, de nincs konkrét ütemterve a vámtárgyalásokra.

“Az elnök ismét világossá tette, hogy a közeljövőben nem tesz mentességeket vagy kivételeket” – mondta Greer a törvényhozóknak.

J. D. Vance leparasztozta a kínaiakat

A kínai külügyi szóvivő megdöbbentőnek nevezte az amerikai alelnök szavait.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Az elmúlt években drámaian nőtt a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. A hazai cégek – különösen a kis- és középvállalkozások – kockázatérzékelése és felkészültsége azonban érdemben elmarad a helyzet által indokolt mértéktől.

Szomoru Miklós: Mi sem vagyunk tökéletesek, ne akarjunk tökéletes kertet!

Szomoru Miklós: Mi sem vagyunk tökéletesek, ne akarjunk tökéletes kertet!

Fél évig 5-6 ember volt kíváncsi a kertészeti tanácsaira, ma már közel kétszázezres követő tábora van Szomoru Miklós „Egy kertész kertje Pilisszentkereszten” blogjának. A kertészmérnök szerint, aki brit mintára magánkert-látogatásokat is szervez, nem kell heti 8 óránál többet dolgozni azért, hogy bárkinek virágzó oázássá váljon a kertje. Erre a legjobb példa virágpompában úszó birodalma.