szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Remeghet a big pharma, főként az európaiak, az elnöknek nem tetszik, hogy az amerikaiak által szedett vényköteles gyógyszerek nagy része külföldről jön.

Trump vámháborúja
2025. április elején az „America first” jegyében gyakorlatilag az egész világgal szemben száz éve nem látott, brutális „viszontvámokat” jelentett be Donald Trump. Az amerikai elnök lépése nyomán világszerte összeomlottak a tőzsdék, és durván megnőtt egy globális vámháború esélye. Cikksorozatunkban a Trump-vámok hatásait mutatjuk be.
Friss cikkek a témában

„Nagyon hamarosan jelentős vámokat jelentünk be a gyógyszerekre” – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök egy republikánus adománygyűjtő vacsorán a Marketwatch szerint. Az újabb bejelentés pár órával előzi a trumpi vámháború szélesebb körű élesedését, a 104 százalékos kínai vámmal beleértve.

Az elnök korábban már beszélt arról, hogy importvámokat vetne ki rézre, fára, gyógyszerekre, a kérdéses eseményen azt mondta, hamarosan „breaking news”-zal szolgál. A döntést azzal indokolta, hogy már nem az USA-ban gyártanak sok vényköteles gyógyszert, amit az emberek szednek, és itt is szeretné visszacsábítani a gyártást.  

Az ágazat legnagyobb bevételű vállalatai közül öt székhelye az Egyesült Államokban van, ám a másik legnagyobb öt – a Roche, a Sanofi, az AstraZeneca, a Novartis és a GSK – európai, jegyzi meg a Marketwatch.

Fontos megjegyezni, hogy az USA-piacon komoly érdekeltségei vannak a hazai Richter Gedeon Nyrt.-nek is.

Jó évre számít a Richter, Trump vámjai miatt egyelőre nem aggódnak

Tíz százalékos bevétel- és EBIT-bővülést céloz meg 2025-ben a Richter, ehhez azonban a többi terméknek is fel kell zárkóznia az eddigi csúcsterméküknek számító gyógyszerük mögé, amelynek értékesítési üteme tovább lassulhat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!