szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A befektetési szakértő szerint a Donald Trump vámháborúja okozta bizonytalanság egy csapásra oda vezetett, hogy az Egyesült Államok immár egy fejlődő ország gazdaságaként működik: tőkemenekítés kezdődött, amit a jó hírek ugyan megállítanak, de aztán újraindul, és általában tovább tart, mint gondolnánk.

Válság idején a tőke jellemzően a biztonságos, stabil országokba menekül, de most úgy tűnik, ezek között nincs ott az USA. Most éppen azt látjuk, mint amit bármely fejlődő piaci válságnál: gyengül az ország devizája, emelkednek a kötvényhozamok, esnek a részvények.

Az elmúlt 30 évben ilyet az USA-ban nem láttam még, de láttam számos latin-amerikai, dél-kelet-ázsiai országnál, vagy akár Magyarország esetén is (1998-ban, 2008-2009-ben vagy 2011-2012-ben)

állapította meg a friss vámháborús-tőzsdei eseményekről Zsiday Viktor befektetési szakértő.

Hozzátette: mindez akkor szokott történni, hogyha az adott országba, annak eszközeibe, gazdaságpolitikájába és/vagy politikai vezetésébe vetett hit meginog. Ilyenkor a befektetők mind egyszerre menekülnek a hirtelen bizonytalanná vált régióból/országból, és minden eszközüktől gyorsan szabadulnak.

Zsiday Viktor
Fülöp Máté

Az pedig, hogy ez egyáltalán megeshet a világ legnagyobb gazdasági/pénzügyi/katonai hatalmával elképesztő.

Hatalmas gazdaságpolitikai tévedés, ki nem kényszerített hiba az, amit Donald Trump csinál(t).

– fogalmazott a közgazdász.

A vámháború önmagában is tévedés, pláne az egész világ ellen, de levezénylésének teljesen kiszámíthatatlan módja nemcsak azt garantálta, hogy ellene forduljon a világ Egyesült Államokon kívüli közvéleménye, de teljes bizonytalanságba sodorta a gazdaság összes szereplőjét is, aminek jó eséllyel minimum lassulás vagy akár recesszió lehet a következménye.

Bár úgy tűnik, meggyőzték arról, hogy mennyire kártékony, amit tett, és elegendő a valódi gazdasági ellenségre, Kínára koncentrálni, a kár már megtörtént: az USA-ba vetett bizalom megingott.

Nem tudom meddig tarthat ez a tőkemenekítési folyamat, fejlődő piacok esetén hullámokban szokott jönni, a jó hírek megállítják, de aztán újraindul és általában tovább tart, mint gondolnánk

– véli az alapkezelő.

Ez ám a szerepcsere: Argentína egy-két éve úgy viselkedik, mintha egy überfegyelmezett germán jegybankár irányítaná, az USA pedig úgy, mint régen Argentína. A gazdaságpolitikában bármit meg lehet csinálni (ezt sok fejlődő piaci válságon nevelkedve megtanultam), viszont minden tettnek van következménye – írta Zsiday Viktor.

Trump Magyarországot is kicsinálja? – Virovácz Péter a Fülkében

Nem lehet csak úgy megállapodni Trumpékkal, a vámháborúban Magyarország – ha akarja, ha nem – az EU részeként funkcionál. Az ING Bank vezető elemzőjét Kacskovics Mihály Béla kérdezte.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!