Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Kétmillió külföldi látogatót várnak az Egyesült Államokba a jövő évi foci-vb-re, de sokakat eltántoríthat az utazástól az, ahogyan a Trump-adminisztráció az érkezőkkel bánik. Az elnök a legnagyszerűbb tornát ígéri megrendezni, miközben azt sem tudja, hogy az oroszok nem vehetnek részt rajta.

„Tudom, hogy közel száz országból látogatnak majd ide. Akarjuk is, hogy jöjjenek. Azt akarjuk, hogy ünnepeljenek. Azt akarjuk, hogy nézzék a meccseket. De amikor az idejük letelik, haza kell menniük.” Ezzel a finomnak kevéssé nevezhető figyelmeztetéssel élt J. D. Vance, az Egyesült Államok alelnöke a jövő évi futball-világbajnokság megrendezéséért felelős kormányzati munkacsoport első ülésén.

A torna rendezési jogát 2018 júniusában ítélte oda a nemzetközi szövetség (FIFA) az Egyesült Államoknak, Mexikónak és Kanadának. Akkor is Donald Trump volt az amerikai elnök, aki már akkor is bevándorlásellenes nézeteket képviselt, de az akkori intézkedései ezen a téren meg sem közelítették a mostani szintet. Trump a mostani elnökválasztási kampányban egyebek mellett a határok korábbinál sokkal szigorúbb ellenőrzését, a mexikói határfal építésének folytatását és az illegális migránsok tömeges kitoloncolását ígérte. És bár a kormányzat múlt héten közzétett adatai szerint a hazaküldöttek száma meg sem közelíti a milliós nagyságrendet, amelyről az elnök a megválasztása előtt beszélt, 140 ezer embert már eltávolítottak az országból.

Donald Trumpnak új legjobb barátja van?

Az amerikai elnök legújabb bromance-e a FIFA-elnökével mintha többről szólna a formális diplomáciai kapcsolat fenntartásánál.

Legálisan bejutni sem volt egyszerű korábban sem, de az utóbbi hónapokban még nehézkesebbé vált. Aki útnak indul, akkor sem lehet biztos abban, hogy beléphet az országba, ha minden papírja rendben van, a repülőtéren pedig nemcsak a csomagját, vagy a ruházatát kutathatják át, de a telefonja tartalmát is átvizsgálhatják. Számos ország emiatt frissítette az USA-ba készülő állampolgárainak szóló útmutatóját.

Az Egyesült Államok vám- és határvédelmi hatóságának felirata és szimbóluma a Newark Liberty Nemzetközi Repülőtéren
AFP / Nurphoto / Nicolas Economou

Az olyan esetek után, mint Jasmine Mooney kanadai színésznőé, akit két héten át tartott fogva az amerikai bevándorlási hatóság, vagy a francia tudósé, akit azért fordítottak vissza, mert a mobilján Trumpot kritizáló üzeneteket találtak, Vance szavai talán inkább fenyegetésnek hatnak. Az ő üzenetét visszhangozta az ülésen Sean Duffy közlekedési miniszter is: „Szóval, ha azért jön, hogy futballt lásson, tegyen egy körutazást is Amerikában. De ne maradjon tovább a vízuma lejárati dátumánál, ne maradjon túl sokáig.”

Szakértők már korábban is pedzegették, hogy gond lehet a vb-re érkezők beutazásával – legyenek azok játékosok, stábtagok, vagy szurkolók –, hiszen jelenleg is előfordul, hogy egy évet, vagy akár többet kell várni, mire az amerikai hatóságok kiállítják a szükséges iratokat. 

A keddi ülésen Kristi Noem belbiztonsági miniszter arról beszélt, hogy kétmillió külföldi látogatót várnak az eseményre, amelynek 104 meccse közül 78-at, köztük a döntőt rendezik az USA-ban. Amikor arról kérdezték, hogyan lesznek képesek ennyi igénylést idejében kezelni, azt mondta, a tárcája a külügyminisztériummal és a Szövetségi Nyomozó Irodával (FBI) közösen végzi majd el a szükséges intézkedéseket, és az egész „simán fog zajlani”. 

Kétségek

A US Travel Association nevű, a turisztikai ágazatot képviselő amerikai non-profit szervezet február közepén kiadott jelentésében figyelmeztetett: az Egyesült Államok nem áll készen arra, hogy jövőre a foci-vb-re és az ország függetlenségének 250. évfordulójára, valamint a 2028-as Los Angeles-i olimpiára és paralimpiára érkező tömegeket kezelje. Ezek az események a becsléseik szerint nagyjából 40 millió látogatót vonzanak majd az országba. A készítők szerint mindez nemzetbiztonsági veszélyt jelent, és a gazdasági növekedést is gátolja. 

Felhívták a figyelmet arra, hogy miközben a Trump-adminisztráció éppen jelentős leépítéseket hajt végre a kormányzati intézményeknél, a vízumügyintézésre és a repülőterek biztonságának megerősítésére éppen hogy többet kellene költeni. 

Geoff Freeman, a szervezet elnöke akkor úgy nyilatkozott: „Az emberek ide akarnak jönni, de nem jönnek. Oka ennek, hogy nem hatékony a vámügyintézés, oka ennek, hogy bizonyos esetek miatt úgy érzik, nem látják őket szívesen. Nagyon aggódunk.”

Gyengélkedő turizmus 

Az aggodalom az adatok ismeretében még inkább érthető. Decemberben a Tourism Economics a külföldi vendégek számának 8,8 százalékos növekedését várta 2025-re, és azt, hogy 16 százalékkal több időt töltenek majd az Egyesült Államokban, mint egy évvel korábban. Április elejére jelentősen módosították a prognózisukat, akkor már arra számítottak, hogy a beutazó külföldiek 9,4 százalékkal kevesebben lesznek, mint 2024-ben. Azt várják, hogy a kanadaiak még ennél is többen visszakoznak majd: a körükben 20,2 százalékos visszaesést jeleznek elő. Mindezek miatt a külföldi utasok költései 9 milliárd dollárral csökkenhetnek – írja a Politico.

A lapnál azt már az amerikai kereskedelmi minisztérium adataiból olvasták ki, hogy márciusban Nyugat-Európából például 17 százalékkal kevesebben utaztak az Egyesült Államokba, mint 2024 azonos időszakában. Ugyanabban a hónapban a Közép-Amerikából érkezők száma 24, a Karib-térségből érkezőké pedig 26 százalékkal mérséklődött. 

Egy amerikaifutball-labda és egy mez a 2027-es NFL Draft tiszteletére az ovális irodában, amint Donald Trump amerikai elnök bejelenti, hogy Washington lesz a házigazdája a 2027-es NFL Draftnak
AFP / Jim Watson

Trump azonban nem aggódik. „A turizmus jól teljesít. Nagyon jól teljesítünk. Várják meg, amíg kijönnek a valódi adatok, úgy hat hónap múlva. Várjanak, amíg látják a számokat” – nyilatkozta az ABC Newsnak adott interjúban. 

Jó ösztönző volna…

A fehér házi megbeszélésen ott volt Trump és a FIFA elnöke, Gianni Infantino is. Előbbi arról beszélt, hogy a jövő évi, immár 48 csapatos világbajnokság „a történelem legnagyobbja, legbiztonságosabbja és legkülönlegesebbje” lesz, utóbbi pedig azt állította, hogy az idei klubvilágbajnoksággal együtt összesen 50 milliárd dollárral járul majd hozzá a gazdasági teljesítményhez, és közel 300 ezer munkahelyet teremt. 

Amikor egy újságíró arról kérdezte az elnököt, mit szól ahhoz, hogy a vb-ről ki van tiltva az orosz válogatott, azt felelte: erről nem tudott. „Igaz ez?” – kérdezte Infantinóhoz fordulva, aki megerősítette: az oroszok egyelőre nem szerepelhetnek nemzetközi tornákon. „Reméljük, hogy valami történik, hogy béke lesz, és akkor Oroszországot visszavehetjük” – mondta az olasz sportvezető. 

Lehetséges. Hé, ez jó ösztönző lenne, ugye?

– reagált az elnök, hozzátéve: „Azt akarjuk elérni, hogy abbahagyják. Azt akarjuk, hogy leálljanak. Hetente ötezer fiatalember hal meg  – ez egyszerűen hihetetlen.”

Deportálási roham: Trumpék inkább hisztériáig emelik a tétet, mint hogy elismerjenek egy hibát

Miután a szenátus és a képviselőház meghunyászkodott, a bíróságokkal folytat háborút az elnöki hatalom kiterjesztéséért Donald Trump. Ennyire eltökélt az elnök, hogy minden jogi eljárás nélküli kitoloncolhassák a bűnözőknek minősített illegális bevándorlókat, nem is eredménytelenül: zuhant az USA határain próbálkozók száma. Csakhogy a háttérben a Project 2025 szellemisége rémlik fel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!