„Teljesült a kormány elvárása”, éppen hogy, de olcsóbbak az üzemanyagok, mint a szomszédoknál

Mindkét üzemanyagtípus esetében literenként hat forinttal, nagyjából egy százalékkal voltak alacsonyabbak a hazai árak, mint a környező országok átlaga.

  • HVG HVG
„Teljesült a kormány elvárása”, éppen hogy, de olcsóbbak az üzemanyagok, mint a szomszédoknál

„A kormány elvárása júniusban is teljesült, a magyar üzemanyagárak ismét kedvezőbben alakultak a szomszédos országokhoz képest” – írja közleményében a gazdasági minisztérium (NGM).

A tárca a statisztikai hivatal (KSH) kísérleti statisztikájára hivatkozik, amely kimutatta:

  • A 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára június hónapban 591 forint volt, ami 6 forinttal, azaz 1,0%-kal alacsonyabb a szomszédos országok 597 forintos átlagértékénél.
  • A dízelüzemanyag havi átlagára Magyarországon 590 forint volt, ami 6 forinttal, 1,0%-kal alacsonyabb a szomszédos országok 596 forintos átlagértékénél.

A régiós országok körét (ebbe Lengyelországot és a különösen olcsó Bulgáriát is beleszámolják) tekintve már nem volt ilyen kedvező a helyzet:

  • A régió országaiban a júniusi átlagár 575 forint volt, a magyar ár 2,8%-kal, azaz 16 forinttal magasabb volt ennél.
  • Az 572 forintos régiós átlagárat 18 forinttal, 3,1%-kal meghaladta a dízelüzemanyag hazai átlagára.

A hazai árak finomhangolásában alighanem fontos lépés volt, hogy a Mol immár akár napi szinten változtatja a nagykereskedelmi árakat.

A KSH – Nagy Márton gazdasági miniszter elvárásainak eleget téve – 2024 tavaszán kezdett kísérleti statisztikát közölni az üzemanyagárakról.

Benzinkút, tankolás.
Veres Viktor

Nagy Márton tárcavezető rendszeresen a KSH-statisztika alapján állította szőnyeg szélére az üzemanyagkereskedőket, akik rendszeresen tiltakoztak, hogy a statisztika nem ad reális képet. Ennek megfelelően az már többször módosult:

  • Először a tág értelemben vett régió országaira számoltak átlagárat – beleértve Bulgáriát és Lengyelországot, amelyek nem is határosak Magyarországgal, ellenben (különösen Bulgáriában) az üzemanyagok jóval olcsóbbak.
  • Ezt követően a KSH a környező országokra (mínusz Ukrajna) is számolt átlagárakat.
  • Ugyan a Mol heti többszöri nagykerár-módosításra állt át, hogy a hazai kiskerárak „jobban belesimuljanak” a régiós trendekbe, végül az lett a megoldás, hogy az egyes országok közti heti, sőt napi árváltozások közti eltolódásokból származó eltéréseket kiküszöbölendő havi jelentésre állt át a KSH.

Mostanra sikerült a nagykerárakat és a statisztikát is úgy finomhangolni, hogy a gazdasági minisztérium minden hónapban kiadhasson egy győzelmi jelentést.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek