Változások az adózás rendjében – mire kell figyelniük a cégvezetőknek?
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
A májusi 4,4 százalékról júniusra 4,6 százalékra gyorsult az infláció. Legnagyobb mértékben a háztartási energia, azon belül a vezetékes gáz drágult. Az élelmiszerek ára közel 5 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A szolgáltatások áremelkedése még mindig magas, bár moderálódni látszik.
Júniusban a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Májushoz viszonyítva átlagosan 0,1 százalékkal voltak magasabbak az árak.
A 4,6 százalékos adat kedvezőnek nem mondható (májusban 4,4 százalék volt az éves infláció), de nem meglepő – a jegybank friss előrejelzése az infláció enyhe emelkedését vetíti előre az év végéig. A pénzromlás üteme csak 2026 elején mérséklődhet 4 százalék alá (ez a jegybanki toleranciasáv teteje), és csak 2027-re érheti el a 3 százalékot (ez a jegybanki cél).
Ami a részleteket illeti, a háztartási energia látványosan nagyot drágult az egy évvel korábbihoz képest: az áremelkedés 8,6 százalékos volt. Ezen belül
a vezetékes gáz 18,4, a palackos gáz 5,8 százalékkal drágult.
A vezetékes gáz természetesen nem drágulhatott, hiszen hatósági áras, de mégis drágulhatott, mivel két díjsáv van, és a sávhatár fogyasztáshoz kötött. Vagyis ha magasabb a fogyasztás, akkor több fogyasztás jut a magasabb díjsávba, és a KSH áremelkedést regisztrál.
Az élelmiszerek ára 6,2 százalékkal nőtt (a vendéglátási szolgáltatások nélkül számítva 4,9 százalékkal),
ezen belül a tojásé 26,0, a liszté 24,4, az étolajé 22,2, a kávéé 20,3, a csokoládé és kakaóé 19,6, a gyümölcs- és zöldségléé 14,1, a büféáruké 10,4, a péksüteményeké 8,1, a tejé 7,3, az alkoholmentes üdítőitaloké 7,1 százalékkal. A termékcsoporton belül a margarin ára 31,2, a tejtermékeké 7,2, a párizsié, kolbászé 6,9, a sertéshúsé 2,0 százalékkal mérséklődött.
A szeszes italok, dohányáruk ára 6,3 százalékkal emelkedett, ezen belül a dohányáruké 7,0 százalékkal.
A szolgáltatások 5,4 százalékkal drágultak,
ezen belül a postai szolgáltatások 11,3, a testápolási szolgáltatások 10,1, a lakásjavítás és -karbantartás 9,8, a járműjavítás és -karbantartás 9,6, a lakbér 9,4, az üdülési szolgáltatások 7,8 százalékkal. Az elmúlt hónapokat, sőt éveket tekintetbe véve a szolgáltatások körében ez az ütem visszafogottnak tekinthető.
A tartós fogyasztási cikkek ára 2,6 százalékkal emelkedett, ezen belül az ékszerek 23,8, a szobabútorok 4,6, az új személygépkocsik 3,7, a használt személygépkocsik 1,0 százalékkal többe kerültek. A járműüzemanyagok ára 1,0 százalékkal mérséklődött, a gyógyszerek, gyógyáruk 5,5 százalékkal drágultak.
A havi átárazások hasonló képet mutatnak, mint az éves alapú mutatók. Májushoz képest az élelmiszerek ára 0,1 százalékkal nőtt (a vendéglátási szolgáltatások nélkül számítva 0,2 százalékkal mérséklődtek). Az étolaj 2,4, a tojás 1,8, a margarin és az alkoholmentes üdítőitalok 1,2-1,2, a csokoládé, kakaó 1,0, a párizsi, kolbász és a kenyér 0,7-0,7, a sajt 0,6 százalékkal kevesebbe került. A termékcsoporton belül a péksütemények 1,4, a baromfihús 1,1, a szalámi, szárazkolbász, sonka 0,9, a száraztészta 0,7, a büféáruk 0,6 százalékkal drágultak.
A legnagyobb mértékben a háztartási energia drágult, 0,7 százalékkal, ezen belül a vezetékes gázért 1,4 százalékkal többet, a palackos gázért 0,5 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.
A szolgáltatások ára átlagosan 0,6 százalékkal emelkedett, ezen belül az üdülési szolgáltatások 3,7, a sport-, múzeumi belépők 2,3, a helyi tömegközlekedés 1,1 százalékkal drágultak. A járműüzemanyagok ára 0,5, a gyógyszeré, gyógyáruké 0,2 százalékkal nőtt.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Az űrgazdaság egyre szélesebb lehetőségeket kínál már a kisebb cégek számára is. Pályázati források is rendszeresen elérhetők a vállalkozások számára.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Június utolsó hétvégéjén Szerbiában és Magyarországon is új erőre kapott a tiltakozás a rendszer ellen, Budapesten a Pride, Belgrádban a Vitus-napi tüntetések vitték az utcára a megfáradni látszó ellenzékieket.
„A nyarat végig kellene dolgozni” – olvasható a dokumentumban, amelyből elvileg az is kiderül, mikorra tervezik a következő békemenetet.
Egyszerre többet is.
Alsó hangon hatmillió forintot viselt magán.
Új eszközöket kaphat a rendőrség a rendzavarók távoltartására.
A politikus azt mondja, ők nem elemezgetni akarják a politikát, hanem értékek mentén építenének közösséget.