Tetszett a cikk?

Máig vita tárgya, vajon a két hete elhunyt Sir Edmund Hillary és társa előtt 29 évvel feljutott-e a Föld legmagasabb pontjára egy brit expedíció két tagja.

Bár a hegymászóalmanachok szerint 1953 májusa, vagyis az új-zélandi Edmund Hillary és Tenzing Norgay serpa sikeres csúcshódítása előtt próbálkozó közel tucatnyi expedíció egyike sem tudta meghódítani a világ "tetejét", a Mount Everestet, az egyik 1924-es kísérletről máig nem bizonyosodott be, hogy kudarcba fulladt. Pontosabban az bizonyos, hogy a két brit, George Mallory és Andrew Irvine mászása tragédiába torkollott, hiszen mindketten odavesztek, ám azon máig folyik a vita, vajon odafelé avagy már a visszaúton lelték halálukat.

Az 1886-ban született, tanári végzettségű Mallory a Himaláját is megjárt, tapasztalt alpinista volt, amikor 1922-ben megkísérelte meghódítani a Mount Everestet. Társaival 8225 méterig jutott, de az időjárás meghátrálásra kényszerítette őket. Ugyanezen az expedíción egy másik csúcshódítási kísérlet alkalmával egy lavina elsodorta a csoport kilenc serpáját, akik közül hét meghalt, ami után Mallory otthon támadások kereszttüzébe került.

Két év múlva próbálkozott újra. Egy újabb kényszerű visszafordulás után a huszonkét éves, aránylag tapasztalatlan, viszont kitűnő fizikai képességekkel megáldott oxfordi egyetemistát, Andrew Irvine-t vette maga mellé. A csapat egyik, a táborban maradt tagja, Noel Odell brit geológus látta őket utoljára: 1924. június 8-án 12 óra 50 perckor azt jegyezte föl, hogy két kis pontot lát közvetlenül a piramisnak nevezett csúcs alatt, amint a hegy gerincén eltűnnek a felhőkben. Malloryt és Irvine-t egész Nagy-Britannia gyászolta: a gyászistentiszteleten, a Szent Pál-székesegyházban nemcsak Ramsay MacDonald miniszterelnök, hanem a királyi család is megjelent, V. Györggyel az élen.

Eltűnésük után többen is úgy vélték, Malloryék elérték a csúcsot, ám ennek bizonyítása számos nehézségbe ütközött. 1933-ban Percy Wynne Harris - utóbb Gambia kormányzója - 8380 méteren megtalálta ugyan Irvine jégcsákányát, de a szerszám tulajdonosát nem. 1979-ben egy kínai hegymászó, Vang Hung-pao egy japán kísérőjének elmondta, hogy négy évvel korábban, 8100 méteren talált egy európainak tűnő holttestet. Ez azért is sokat sejtető hír volt, mivel Malloryn és Irvine-on kívül más európai ember nem tűnt el abban a magasságban. Egy nappal azelőtt azonban, hogy pontosan behatárolhatta volna a lelet helyét, Vangot maga alá temette egy lavina.

A legnagyobb eredményt az ügyben 1999-ben tudták fölmutatni. A Malloryt és Irvine-t Kutató Expedíció nevű, brit, amerikai és német hegymászókból álló csapat megtalálta Mallory földi maradványait. Nem volt vele azonban Kodak fényképezőgépe, ami a kutatók reményei szerint perdöntő bizonyítékkal szolgálhatott volna a csúcshódítás tekintetében. A Kodak szakemberei ugyanis azt állították: a film fekete-fehér voltának és a hidegnek köszönhetően minden valószínűség szerint használható fényképeket tudnának készíteni az 1924-es tekercsről.

A brit hegymászó ruhájában talált személyes tárgyak egyébként további - igaz, nem megcáfolhatatlan - muníciót adtak azoknak, akik úgy vélik, a csúcsról visszajövet érte őket a tragédia. Mallory zsebében megtalálták például a napszemüvegét, amiből többen arra következtetnek, hogy a szerencsétlenség éjszaka történt, így a hegymászóknak volt idejük fölérni a Föld legmagasabb pontjára - hacsak nem egy tartalék szemüvegre bukkantak rá. A reménykedőket igazolná az is, hogy nem lett meg Mallory szeretett feleségének, Ruthnak a fényképe, amelyről a hegymászó indulása előtt kijelentette, ott akarja hagyni a csúcson. A sikeres följutás melletti érv az is, hogy lejutni közismerten jóval veszélyesebb, mint föl. Lefelé a hegymászók emelkedett lelkiállapotban vannak, fizikailag viszont igen kimerültek, mert tizenöt-húsz órát a lehető legnehezebb körülmények között jutottak előre. Ilyen helyzetben könnyű hibázni.

Az utókor egyébként megosztott a tekintetben is, hogy Mallory és Irvine megmászhatta-e az úgynevezett Második Lépcsőt, vagyis az általuk választott úton, az északi gerincen 8605 méteren lévő, harminc méter magas, függőleges sziklafalat. Ezt bizonyítottan 1960-ban mászták meg először. A legendás dél-tiroli Reinhold Messner - aki elsőként teljesítette a tizennégy nyolcezres csúcsot, s elsőként jutott föl egyedül, oxigénpalack nélkül a Mount Everestre - szinte kizártnak tartja, hogy a hegymászótechnika 1924-es színvonala mellett Malloryék átjutottak a Második Lépcsőn. Vele vitatkozva a Mount Everestre első magyarként 2002-ben följutó Erőss Zsolt a HVG-nek nyilatkozva azt valószínűsíti, hogy Mallory és Irvine jártak a csúcson. "Megérzéseim alapján hajlamos vagyok azt gondolni, hogy Malloryék képesek lehettek a Második Lépcsőn túljutni. Akkor több hó volt a Mount Everesten, mint most, ami könnyítette a sziklamászást." A perdöntő Erőss szerint is Irvine holttestének vagy a fényképezőgépnek a megtalálása lehet. Hozzátette: ha esetleg ki is derül, hogy a két brit 1924-ben már följutott a Föld legmagasabb csúcsára, az nem csökkenti Hillary és Norgay érdemeit. Hasonlóképpen vélekedett maga Sir Edmund is, amikor egy ízben úgy nyilatkozott Malloryékról: "Teljes megmászása-e egy hegynek, ha valaki fölér egy csúcsra és visszafelé meghal? Hajlamos vagyok inkább azt gondolni, hogy elég fontos része a hegymászásnak a biztonságos visszatérés is."

SZEGŐ PÉTER

Szorong és pánikol Robbie Williams, amikor idegenek mennek oda hozzá fotót kérni

Szorong és pánikol Robbie Williams, amikor idegenek mennek oda hozzá fotót kérni

Könyvkiadót indított az egyik legismertebb magyar haditudósító

Könyvkiadót indított az egyik legismertebb magyar haditudósító

Újabb kérdőjelek merültek fel a nemrég feltámasztott rémfarkasról

Újabb kérdőjelek merültek fel a nemrég feltámasztott rémfarkasról

A nagy átverés: valójában még éhesebb lehet a cukorpótlótól

A nagy átverés: valójában még éhesebb lehet a cukorpótlótól