szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világ folyóinak jelentős részét komoly veszély fenyegeti a hibás vízgazdálkodás és a környezetszennyezés következtében – intenek kutatók a Nature legfrissebb számában.

A nemzetközi kutatócsoport becslései szerint a világ lakosságának csaknem 80 százaléka – mintegy ötmilliárd ember – olyan területen él, ahol komoly veszélyek fenyegetik a vízbiztonságot.

Egy összefoglaló térkép szerint jelentős veszélynek van kitéve az Egyesült Államok jó része – többek között a Mississipi vízgyűjtő területe –, szinte egész Európa, India a Gangesz-medencével és Kelet-Kína a Jangcével. A legkevésbé fenyegetett folyók Szibéria, Kanada és Alaszka egyes részein, az Amazonas vízgyűjtő területén és Észak-Ausztráliában találhatók. Az Amazonas, a Kongó és a Nílus egyes szakaszai csak kis veszélynek vannak kitéve. A rangos brit tudományos lap eheti számának címlapját is az aggasztó témának szentelte.

A cikk szerint a gazdasági növekedés a világon sok helyen a vízbiztonság rovására ment, például rosszul elhelyezett gátak révén, vagy a műtrágya, a rovarirtó szerek és más vegyszerek okozta környezetszennyezés következtében; a jellemző forgatókönyv szerint a gazdag országok ezután költséges technológiákkal próbálják enyhíteni a problémát, az azt kiváltó folyamatokat azonban többnyire nem érintik.

A szerzők a folyók védelmének újragondolását sürgetik, különösen a még viszonylag kevéssé szennyezett fejlődő világbeli folyók esetében. Érvelésük szerint a veszélyek forrásánál kellene beavatkozni, ahelyett, hogy a tüneteket próbálják mérsékelni drága eszközökkel.

A kutatók állításuk szerint az elsők, akik részletesen megvizsgálták a folyók fenyegetettségének mindkét aspektusát: az ivóvízbiztonságot és a biodiverzitás kérdését. „Az emberi vízbiztonságot és a biológiai sokféleséget fenyegető veszélyek általánosak” – hangsúlyozta Charles J. Vörösmarty, a New York-i Városi Egyetem kutatója, a tanulmány egyik vezető szerzője.

A szerzőknek nincsenek illúzióik a közeljövőt illetően: „Figyelembe véve azt a fokozódó irányzatot, amely a fajok kihalását, a népességnövekedést, a klímaváltozást, a vízhasználatot és a fejlesztési nyomást jellemzi, azt mondhatjuk, hogy az édesvízi rendszerek fenyegetettsége jócskán kinyúlik majd a jövőbe”.

MTI Tech

Bővült a "vizes holdak klubja" a Naprendszerben

Az eddigi legmeggyőzőbb bizonyítékot találták német csillagászok óceán jelenlétére a Szaturnusz egyik holdja, az Enceladus jéggel borított felszíne alatt, így a fényes objektum csatlakozhat a Naprendszer vizes holdjainak kivételezett klubjához.

MTI Plázs

Új típusú prosztatarák-őssejteket találtak

Korábban gyanú felett álló prosztatasejtekből származnak azok az őssejtek, amelyek a prosztatarák néhány típusát okozhatják - közölték amerikai kutatók a Nature tudományos magazin szerdán megjelent számában.

MTI Tech

A Mars egyszerre lehetett hideg és nedves

A Mars egykor hideg, egyúttal nedves lehetett, a fagyos vidéken is előfordulhatott az élet fenntartásához szükséges víz - állítják kutatók a Nature tudományos magazin csütörtökön megjelenő számában.

MTI Tech

A korai embert nem rettentette el a zord hideg

A feltételezettnél sokkal messzebbre merészkedtek északra Európában a korai emberek, akik a kovakőeszközök tanúsága szerint több mint nyolcszázezer évvel ezelőtt telepedtek le Anglia keleti partvidékén. Az erről szóló tanulmányt a Nature közli.

Az iskolázatlan, alkoholista zseni, aki a fél világgal megszerettette az állatokat – száz éve született Gerald Durrell

Az iskolázatlan, alkoholista zseni, aki a fél világgal megszerettette az állatokat – száz éve született Gerald Durrell

CATL: A debreceni beruházásra nincs hatással az amerikai feketelistára kerülés

CATL: A debreceni beruházásra nincs hatással az amerikai feketelistára kerülés

Havas Henrik kijelentette, hogy már Magyar Pétert támogatja

Havas Henrik kijelentette, hogy már Magyar Pétert támogatja

Franciaországban is megjelent a majomhimlő fertőzőbb változata

Franciaországban is megjelent a majomhimlő fertőzőbb változata