szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Az idén a támogatások július 1-jei felfüggesztésével számolva...

Az idén a támogatások július 1-jei felfüggesztésével számolva 25,6 milliárd forint, 2010-ben évi 68,6 milliárd forint, 2011-ben pedig évi 78,3 milliárd forint a költségvetési megtakarítás. Akik 2009. június 30-ig nyújtják be az igénylésüket, vagy már jelenleg is részesülnek valamilyen típusú lakástámogatásban, ők továbbra is megkapják a támogatást.
 
Szollár Domokos elmondta: az új, célzott állami kamattámogatási formát a 35 év alattiak, valamint a 45 év alatti, kettő, vagy többgyermekes családok vehetik igénybe új lakás építéséhez, új lakás vásárlásához, vagy a lakás korszerűsítéséhez. 
 
Egyféle, állampapírhozam-alapú kamattámogatási forma váltja fel a korábbi támogatási formákat. Ennek mértéke új lakáscélnál az állampapírhozam 50 százaléka, lakáskorszerűsítésnél 40 százaléka. A 45. életévüket be nem töltött, a két- vagy több gyermeket nevelő családoknál a kamattámogatás intenzitása, új lakás vásárlása vagy építése esetén, a gyermekek számával nő: 2 gyermek esetében 52 százalék, e fölött, - gyermekenként és 6, vagy annál több gyerekig - 55 százalékra, 59 százalékra, 64 százalékra, illetve 70 százalékra nő.
 
Az új kamattámogatási formát október 1-jétől lehet igényelni a hitelintézeteknél. Feltétel, hogy a lakás vételára nem haladhatja meg a fővárosban és a megyei jogú városokban a 25, egyéb településeken a 20 millió forintot. A hitel összege a fővárosban és a megyei jogú városokban legfeljebb 12,5 millió forint, egyéb településeken 10 millió forint lehet, lakáskorszerűsítéshez maximum 5 millió forint igényelhető.
 
A támogatott hitelt igénylőknek a korábban - öt éven belül - értékesített lakásuk vételárát be kell forgatniuk az új lakáscél megvalósításába. Vállalniuk kell, hogy legalább egy évig nem értékesítik a támogatott kölcsönből épített, vásárolt, korszerűsített lakást, és legalább 50 százalékot elérő tulajdoni hányadot kell szerezniük az új lakásban, ahol "életvitelszerűen" ott is kell lakniuk.
 
A Kormányszóvivői Iroda tájékoztatása szerint az elmúlt években jelentősen csökkent a vissza nem térítendő támogatásokat, illetve az államilag támogatott hiteleket igénylők száma. A jelzáloglevél-kamattámogatású és kiegészítő kamattámogatású lakáshitel-igénylések száma radikálisan csökkent. A 2003-as 150 ezerről 2008-ra ennek tizedére, 15 ezerre apadt.

A lakástámogatási juttatások visszaállítását kérik a nagycsaládosok

 A lakástámogatási juttatások megszüntetéséről szóló intézkedés hatályon kívül helyezését kérte a kormánytól a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) csütörtökön.

A NOE elutasítja a lakástámogatási rendszer július 1-jén életbe lépő átalakítását, ugyanis például a szocpol megszüntetése nagyon sok család számára teszi elérhetetlenné az önálló otthonhoz jutást - közölte Szabó Endre, az egyesület elnöke budapesti sajtótájékoztatóján.

Véleménye szerint a kompenzálásként bevezetendő kamattámogatási rendszer a hitelképes családok számának csökkenése miatt előreláthatólag messze nem fogja pótolni a szocpol megszüntetésével okozott kárt. Szabó Endre úgy látja, az intézkedés további, hosszú távú hatása a gyermekvállalás elhalasztása, a lakáskörülmények romlása lesz, ez utóbbival összefüggésben pedig számos család gyermekeinek szocializációja fog szerinte kárt szenvedni.
 
A tájékoztatón Szombathy Márta, az egyesület elnökségi tagja elmondta: hétfőn jelent meg a július 1-jétől hatályos jogszabály a Magyar Közlönyben, ám a módosítás formáján "igen meglepődtek", ugyanis szinte a teljes jogszabály változatlan maradt, és egyetlen olyan paragrafus került bele, amely szerint a lakásépítési, illetve -vásárlási kedvezmény, a fiatalok otthonteremtési támogatása és az állami kamattámogatások 2009. július 1-jétől nem vehetők igénybe. "Ez meglehetősen érdekes megoldás" - fogalmazott.

Ugyanakkor úgy vélte, ennek talán még előnye is lehet, hiszen elképzelhető, hogy az a jogalkotói szándék rajzolódik ki belőle, miszerint ezt a jogszabályt nem lehet "úgy, ahogy van, kiradírozni". Közölte: tény, hogy az IMF-hitel szerződésében szerepel a támogatások felfüggesztésére tett ígéret, azonban a dokumentumban az nincs benne, hogy ne lehetne újra módosítani a törvényt, vagyis hogy ne kerülhetne ki belőle az említett egy mondat.
 
A lakástámogatási rendszert érintő intézkedés a válság kezelésére, az államháztartás egyensúlyának helyreállítására nem alkalmas, hiszen jelentős bevételtől esik el a költségvetés - jegyezte meg Szombathy Márta. Kiemelte ugyanakkor, hogy a korábbi szerződésekre, illetve a folyamatban lévő ügyekre, a még nem elbírált, de már beadott igénylésekre a változtatás nem vonatkozik, azokat most hatályos jogszabály alapján kell vizsgálni.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!