szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szerdán folytatódik az egyeztetés az Országgyűlés bizottsági szerkezetéről – közölte újságírókkal Szili Katalin házelnök az öt parlamenti párt keddi budapesti megbeszélését követően.

Megkezdtük az Országgyűlés bizottsági szerkezetéről és egyéb kérdésekről az egyeztetést, holnap reggel folytatjuk mindaddig, amíg közös nevezőre nem jutunk – mondta az Országgyűlés elnöke."Most csak a tárgyalási pozíciókat ismertük meg" – tette hozzá. Megerősítette, hogy május 30-án lesz a következő parlamenti ülésnap.

Az ötpárti egyeztetésen az MSZP-t Mandur László és Katona Béla, a Fideszt Deutsch-Für Tamás, a KDNP-t Rubovszky György képviselte, az SZDSZ-től Eörsi Mátyás, az MDF-től Herényi Károly volt jelen.

A koalíciós javaslat szerint az Országgyűlésnek öt alelnöke és 18 bizottsága lenne, a jelenlegi 25 helyett. Az úgynevezett nagybizottságok 29 taggal, a közepesek 18 illetve 15 taggal működnének, míg a nemzetbiztonsági bizottságban 11, a mentelmi bizottságban pedig - az előző ciklushoz hasonlóan - 10 képviselő kapna helyet. A javaslat része volt az is, hogy a nagybizottságokban az elnök munkáját két alelnök segítené, míg a kisebb létszámú testületekben egy alelnök dolgozna.

Rubovszky György, a KDNP frakcióvezető-helyettese az elmondta, hogy kedden kapták meg az ajánlatot, ezért azt kérte, halasszák el a megbeszélést, hogy egyeztethessen frakciója tagjaival. A frakciók képviselői így abban állapodtak meg, hogy az egyeztetést szerdán délelőtt folytatják.

Eörsi Mátyás SZDSZ-es ügyvivő azt közölt, hogy a koalíciós javaslat szerint a 18 bizottságból öt főbizottságként működne, ide tartozna az alkotmányügyi, a gazdasági, a szociális, a költségvetési, valamint az önkormányzati és területfejlesztési testület.

Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője nem kívánt nyilatkozni. Mint mondta, az egyeztetésen a frakciók képviselői arról állapodtak meg, hogy csak a szerdai egyeztetés után nyilatkoznak.

Az Országgyűléssel kapcsolatos egyeztetések május első napjaiban kezdődtek, amikor a legfontosabb feladat a május 16-ai alakuló ülés előkészítése volt. A frakciók megállapodtak abban, hogy az alakuló ülésen a házelnökön kívül egy kormánypárti és egy ellenzéki alelnököt választanak, és megegyezés született az ülésrend tekintetében is.

A pártok szándékai szerint az országgyűlési alelnökök végleges számáról és a bizottsági szerkezetről május végére várható megegyezés. A május elején két fordulóban lezajlott egyeztetésen e témákban nem született döntés.

Az MSZP és az SZDSZ szerint a parlamenti munka igényli az öt – pártonként egy-egy – alelnök megválasztását, míg a Fidesz és a KDNP szerint három alelnök el tudná látni ezt a munkát. Az MDF nevében Herényi Károly ezzel kapcsolatban korábban az mondta: fontos szempont, hogy a parlament működőképessége biztosított legyen. Ahány alelnökkel ez biztosítható, az az MDF számára elfogadható – tette hozzá.

Közelebb vannak az álláspontok a bizottságok számát, illetve a bizottsági helyek számát illetően. E téren a kormányoldal és az MDF a csökkentés mellett foglalt állást, míg a Fidesz "ésszerűsítésről" beszélt.

A bizottsági struktúrával kapcsolatban Lendvai Ildikó, a szocialisták frakcióvezetője korábban azt mondta: a kormányzati struktúra kialakítása után tárgyalnak erről. Az SZDSZ a kormányzati szerkezetet leképező bizottsági szerkezetben gondolkodik.

A Fidesz szerint – amint korábban Deutsch-Für Tamás elmondta – a korábbi bizottsági struktúra ésszerűsítésére van szükség, a takarékosság elvének érvényesítésével. Az MDF szerint is szükséges csökkenteni az állandó bizottságok számát, amely az előző ciklusban 25 volt, összesen 495 képviselői hellyel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Megalakult az Országgyűlés

Megalakult az új Országgyűlés, miután a törvényhozás tagjai letették az esküt kedden a parlamentben, a történelmi zászlók előtt. "Az új Országgyűlés a képviselők mandátumának igazolásával és az ünnepélyes eskütétellel megalakult" - jelentette be Horváth János korelnök a honatyák eskütétele után. A képviselők az elfogadott napirend szerint folytatják munkájukat.