Megkezdtük az Országgyűlés bizottsági szerkezetéről és egyéb kérdésekről az egyeztetést, holnap reggel folytatjuk mindaddig, amíg közös nevezőre nem jutunk – mondta az Országgyűlés elnöke."Most csak a tárgyalási pozíciókat ismertük meg" – tette hozzá. Megerősítette, hogy május 30-án lesz a következő parlamenti ülésnap.
Az ötpárti egyeztetésen az MSZP-t Mandur László és Katona Béla, a Fideszt Deutsch-Für Tamás, a KDNP-t Rubovszky György képviselte, az SZDSZ-től Eörsi Mátyás, az MDF-től Herényi Károly volt jelen.
A koalíciós javaslat szerint az Országgyűlésnek öt alelnöke és 18 bizottsága lenne, a jelenlegi 25 helyett. Az úgynevezett nagybizottságok 29 taggal, a közepesek 18 illetve 15 taggal működnének, míg a nemzetbiztonsági bizottságban 11, a mentelmi bizottságban pedig - az előző ciklushoz hasonlóan - 10 képviselő kapna helyet. A javaslat része volt az is, hogy a nagybizottságokban az elnök munkáját két alelnök segítené, míg a kisebb létszámú testületekben egy alelnök dolgozna.
Rubovszky György, a KDNP frakcióvezető-helyettese az elmondta, hogy kedden kapták meg az ajánlatot, ezért azt kérte, halasszák el a megbeszélést, hogy egyeztethessen frakciója tagjaival. A frakciók képviselői így abban állapodtak meg, hogy az egyeztetést szerdán délelőtt folytatják.
Eörsi Mátyás SZDSZ-es ügyvivő azt közölt, hogy a koalíciós javaslat szerint a 18 bizottságból öt főbizottságként működne, ide tartozna az alkotmányügyi, a gazdasági, a szociális, a költségvetési, valamint az önkormányzati és területfejlesztési testület.
Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője nem kívánt nyilatkozni. Mint mondta, az egyeztetésen a frakciók képviselői arról állapodtak meg, hogy csak a szerdai egyeztetés után nyilatkoznak.
Az Országgyűléssel kapcsolatos egyeztetések május első napjaiban kezdődtek, amikor a legfontosabb feladat a május 16-ai alakuló ülés előkészítése volt. A frakciók megállapodtak abban, hogy az alakuló ülésen a házelnökön kívül egy kormánypárti és egy ellenzéki alelnököt választanak, és megegyezés született az ülésrend tekintetében is.
A pártok szándékai szerint az országgyűlési alelnökök végleges számáról és a bizottsági szerkezetről május végére várható megegyezés. A május elején két fordulóban lezajlott egyeztetésen e témákban nem született döntés.
Az MSZP és az SZDSZ szerint a parlamenti munka igényli az öt – pártonként egy-egy – alelnök megválasztását, míg a Fidesz és a KDNP szerint három alelnök el tudná látni ezt a munkát. Az MDF nevében Herényi Károly ezzel kapcsolatban korábban az mondta: fontos szempont, hogy a parlament működőképessége biztosított legyen. Ahány alelnökkel ez biztosítható, az az MDF számára elfogadható – tette hozzá.
Közelebb vannak az álláspontok a bizottságok számát, illetve a bizottsági helyek számát illetően. E téren a kormányoldal és az MDF a csökkentés mellett foglalt állást, míg a Fidesz "ésszerűsítésről" beszélt.
A bizottsági struktúrával kapcsolatban Lendvai Ildikó, a szocialisták frakcióvezetője korábban azt mondta: a kormányzati struktúra kialakítása után tárgyalnak erről. Az SZDSZ a kormányzati szerkezetet leképező bizottsági szerkezetben gondolkodik.
A Fidesz szerint – amint korábban Deutsch-Für Tamás elmondta – a korábbi bizottsági struktúra ésszerűsítésére van szükség, a takarékosság elvének érvényesítésével. Az MDF szerint is szükséges csökkenteni az állandó bizottságok számát, amely az előző ciklusban 25 volt, összesen 495 képviselői hellyel.