szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gyurcsány Ferenc 298 főben maximálta az Országgyűlés létszámát, ám Orbán Viktor ezt tovább csökkentené, ők ugyanis 200 fős parlamentben gondolkodnak. Gyurcsány sikerként értékelte a négypárti tárgyalást, Orbán úgy vélte, hogy nem lettek okosabbak.

Kisebb, 298 fős parlamentet javasolt Gyurcsány Ferenc az ellenzéki pártoknak, 149 egyéni és 149 listás mandátummal. Mint mondta, úgy vélik, egyfordulós választási rendszert kell létrehozni, kompenzációs lista nélkül, az öt százalékos parlamenti küszöböt megtartva. Az egyfordulós rendszerrel közel harmadával lehetne csökkenteni a választások költségeit.

A politikus javaslatot tett a képviselői mentelmi jog szűkítésére, vagyis annak szabályozására, hogy az mire nem terjed ki, példáként említette a szondáztatás körül kialakult vitát. A miniszterelnök szerint át kell gondolni a bírósági titkárok, fogalmazók, ülnökök mentelmi jogának újraszabályozását is. Az igazgatási, a politikai elitnek ezen előjogait "vissza kell vágni".

Nagy sikerként értékelte az ellenzéki pártokkal folytatott tárgyalásokat Gyurcsány Ferenc. Sok, sok év után sikerült kimozdítani a magyar pártpolitikát a tárgyalásképtelenség állapotáról – közölte a szocialista politikus, aki felsorolta azokat a területeket, amelyek esetében az ellenzék támogatását kéri.

Gyurcsány Ferenc azt mondta: nyitottak Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének a megbeszélésen tett javaslataira. Mint mondta, jövő héttől intenzív tárgyalások indulnak a pártok között annak érdekében, hogy a kormány megalakulásáig a főbb szakmapolitikai irányokban megállapodjanak.

Orbán törvénycsomagja

Orbán Viktor ismertette pártja Demokrácia törvénycsomagját a tanácskozáson. Az ellenzéki párt csökkentené az Országgyűlés létszámát és a költségvetés hiányától függően megvonná a kormány tagjainak bérét. Felajánlották, hogy e törvénycsomag elemeit vegyék fel a jövő héten folytatódó egyeztetés napirendjére.

"Senki sem zárkózott el ettől" - fogalmazott a pártelnök. A törvénycsomag része - egyebek mellett - a Költségvetési Tanácsra vonatkozó javaslat, a kormánytagok személyes felelősségének megállapítása a költségvetési hiányért, valamint az Alkotmány módosítása is. A Fidesz azt szeretné, hogy 2010 után az Országgyűlés létszámát az alaptörvény 200 képviselőben határozza meg - tette hozzá Orbán Viktor.

A Fidesz további javaslata, hogy - a pártfinanszírozáshoz kapcsolódóan - a közhatalmi feladatokat ellátó és a közvagyonnal gazdálkodó tisztségeket betöltő személyek esetében a vagyonbevalláson túl legyen kötelező az adóbevallás nyilvánosságra hozása is. Orbán Viktor megjelölte, hogy kik azok a személyek, akik többségi tulajdonú állami vállalatoknál töltenek be tisztségeket, mert e téren is fontos az átláthatóság. "Legyen egy lista erről, ami elérhető és nyilvános" - tette hozzá Orbán Viktor.

Az ellenzéki párt nem ért egyet a kormány 298 fős javaslatával, ami az Országgyűlés létszámát illeti. A Fidesz "200 fős parlamentben gondolkodik". Ám ha az Országgyűlés létszámában megegyezés születik, akkor ezt alkotmánymódosítással az alaptörvénybe kellene foglalni - javasolta Orbán Viktor, hozzátéve, hogy az Alkotmány módosítását is elkészítették.

Orbán Viktor a tanácskozást követően úgy vélte, hogy  nem lettek okosabbak, mint reggel voltak.

Dávid: több mint huszonöt törvény igényel egyeztetést 
    
Több mint huszonöt törvény igényel kétharmados egyeztetést, és ezekben egyetértésre kell jutnia a pártoknak - mondta Dávid Ibolya, az MDF elnöke a négypárti egyeztetést követően.
 
A kétharmados törvények megalkotása és módosítása az elmúlt években rossz gyakorlat szerint működött, valójában csak a legszükségesebb esetekben lehetett kétharmados törvényeket alkotni - mondta Dávid Ibolya, az MDF elnöke.
   
Az elmúlt nyolc évben példátlan egyeztetés első lépéseit tették meg a tárgyaló felek - jelentette ki Dávid Ibolya, aki a találkozó legnagyobb érdemének nevezte, hogy az egyeztetés elkezdődött.  

Semjén Zsolt a megbeszélésen arra kérdezett rá, hogy az államadósság, az ikerdeficit és az egyensúly kezelését ezek az intézkedések hogyan fogják érinteni. Javaslatot tett arra a kormányfőnek, hogy a multinacionális cégek és a bankok is vállaljanak arányos részt az esetleges megszorításokkal járó terhekből.

Gyurcsány Ferenc szerint a pártoknak meg kell állapodniuk azokban a kérdésekben, ahol egymásra vannak utalva, a többi esetben pedig a kormánynak kell döntenie. Nemmel válaszolt Orbán Viktor azon kérdésére, hogy a találkozón kapnak-e tájékoztatást ezekről a gazdasági természetű, kormányhatáskörbe tartozó, nem kétharmados szabályozást igénylő kérdésekről.

Gyurcsány javaslatot fogalmazott meg arra, hogy a normaszövegeket a hét végéig megküldik a pártoknak, és a jövő héten az említett kétharmados törvények koncepcióira vonatkozóan újra legyen magas szintű tárgyalás a pártok elnökeivel és szakértőivel. Ahol egyetértés mutatkozik, ott meg lehet kezdeni a tárgyalást a normaszövegről. Javasolta, hogy a kormány és az öt parlamenti párt folytassa le ezeket a tárgyalásokat. Közölte, hogy a normaszövegek tekintetében a kormánypártok között egyetértés van.

  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kormányzati negyed kialakításával spórolna Gyurcsány

Elindult az országreform, a kormány határozatot fogadott el annak érdekében, hogy olcsóbb, hatékonyabb, átláthatóbb legyen az állam működése - közölte a Batiz András kormányszóvivő, a kabinet múlt szerdai ülésén született döntést ismertetve.

MTI Itthon

Gyurcsány: szolidáris lesz az új nyugdíjrendszer

A következő évtized egyik legfontosabb feladata az új nyugdíjrendszer megalkotása, amely megőrzi a szolidaritás és a közfelelősség elvét - mondta Gyurcsány Ferenc miszterelnök, aki szerint az egészségügyi rendszert át kell alakítani, de ennek a nyugdíjasok nem lehetnek a vesztesei.