szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az agglomerációban érvényes bérleteket mind a tanulók, mind a nyugdíjasok a január 1-jétől érvényes árakhoz képest annak csupán töredékéért válthatják meg szerdától. A tavalyi árakhoz képest ezzel együtt is 13, 5 százalékos a drágulás.

A tavalyi viteldíjakhoz viszonyítva 13,5 százalékkal drágultak a Budapest környéki HÉV-járatokra és BKV-autóbuszokra érvényes tanuló- és nyugdíjasbérletek a Fővárosi Önkormányzat, illetve a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) közötti megállapodás eredményeként - olvasható a távirati irodához kedden eljuttatott közleményben.
 
A környékbeli településekről bejáró, teljes árú bérletet vásárló utasok 95 százalékának már január 1-jétől kevesebbet kell fizetnie ugyanazon szolgáltatásért, mint az elmúlt évben, mivel a teljes árú HÉV havi bérletek 7-26 százalékkal lettek olcsóbbak - írja közleményében a BKV Zrt., hozzáfűzve, hogy a társaság "a hosszú távú megoldás érdekében" az érintett települések bevonásával további egyeztetéseket kezdeményez.
 
Garamhegyi Ábel, a GKM államtitkára egy múlt héten tartott sajtótájékoztatón arról számolt be, hogy a kormány az idén pótolja a hiányzó forrásokat az agglomerációs közlekedés tarifáinak támogatásához, a gazdasági tárca pedig tárgyalásokat kezdeményez az érintett településekkel a hosszú távú megoldás kialakítására; a kabinet döntése szerint pedig az agglomerációs települések által nem biztosított támogatást is átvállalja a kormány.
 
Mint mondta, a kormány döntése több mint 1,2 milliárd forintos kiadást jelent a hozzájárulás tekintetében; ebből 600 milliót a főváros biztosít, a fennmaradó részt a gazdasági tárca keretéből, illetve egyéb forrásból teremtik elő.
 
A tájékoztatón kiosztott sajtóanyag szerint a tanulói és nyugdíjas HÉV-bérlet - tizenöt kilométeres távolságig - február 1-jétől 1.488 forintba kerül; ugyanezért a bérletért 2006-ban 1.311, ez év januárjában pedig 4.240 forintot kellett fizetni. Az öt kilométeres távolságra szóló tanuló- és nyugdíjasbérlet tavaly 437 forint volt, idén januárban 1.290 forint, február 1-jétől pedig 496 forintba kerül.
 
A huszonöt és harminc kilométerig terjedő utazás esetén a diákoknak és a nyugdíjasoknak 2006-ban 1748 forintot kellett fizetniük; ez az összeg idén januárban a tanulók esetében 7350, illetve 8820 forintra, a nyugdíjasoknál 16 200, valamint 19 440 forintra emelkedett, ám februártól e bérlet egységesen 1984 forintba kerül majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Hagyó: készek vagyunk tárgyalni a HÉV-bérletekről

A fővárosi önkormányzat kész tárgyalni az érintett agglomerációs településekkel a BKV-járatok finanszírozásához való hozzájárulásukról, és az agglomerációs közlekedés finanszírozását illetően nyitott a kormányzattal való egyeztetésre is.

MTI/hvg.hu Itthon

Csökkenhetnek a bérletárak

A tizenhat érintett település hozzájárulásával az agglomerációra érvényes busz- és HÉV-bérletek ára csak 13,5 százalékkal drágulna.

hvg.hu Ingatlanmenedzser

Merre mozdulnak el a bérleti díjak?

Soha annyi irodát nem adtak bérbe Budapesten, mint 2006-ban. A legfrissebb ingatlanpiaci jelentés szerint nő a kereslet és a kínálat is, az árak maradnak az irodák és az ipari ingatlanok piacán.