szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Módosítaná az igazságügyi tárca a büntető törvénykönyvet, a szabályozásból a tervek szerint kikerülne a tényleges életfogytig tartó szabadságvesztés, de az jogalkotói mérlegelés kérdése, hogy visszamenőlegesen is alkalmaznák-e a jogszabály-módosítást - erről a Kondorosi Ferenc, a minisztérium államtitkára beszélt csütörtökön újságíróknak.


 
A Fidesz tiltakozott a kormány "felelőtlen és ostoba ötlete ellen", amely szerintük gyerekgyilkosok és a sorozatgyilkosok büntetésén enyhítene. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM)viszonválaszában azt közölte, hogy a tárca nem tervezi a büntetőpolitika enyhítését. A tényleges életfogytig tartó szabadságvesztés helyett "azt tervezzük, hogy élethossziglani büntetést alkalmaznánk, amelynek a kötelező felülvizsgálatára 20 év után sor kerülne" - mondta Kondorosi Ferenc.
 
A jelenleg hatályos jogszabály alapján a bíróság dönthet arról, hogy valakit jogerősen kizár a feltételes szabadlábra bocsáthatóság lehetőségéből, vagyis a köznyelv megfogalmazása szerint tényleges életfogytig tartó szabadságvesztésre ítéli. Ebben az esetben az elítélt haláláig rács mögött marad. A tárca 2010-től hatályba lépő tervezett módosítása ezt változtatná meg úgy, hogy az érintetteket nem zárná ki a szabadlábra kerülés lehetőségéből.
 
Kondorosi Ferenc szerint a tényleges életfogytig tartó szabadságvesztés "valójában az Európai Unió számos államában embertelen büntetés". Hozzátette: a büntető politikának egyszerre kell szigorúnak és humánusnak lennie. Az államtitkár szerint szakmai viták folynak az elképzelésekről, amelyeket szélesebb körben jövőre vitatnának meg. "Magam is tisztában vagyok a társadalom életérzésével és a társadalom igazságérzetével és nyilván olyan büntetőpolitikát kell alkalmaznunk, amely a társadalom erkölcsi értékrendjével találkozik" - mondta.
 
A büntetés-végrehajtás adatai alapján jelenleg 11 elítélt tölti büntetését, akiket a bíróság a jogerős ítélet meghozatalakor kizárt a feltételes szabadlábra bocsátás lehetőségéből. Mellettük egy fogvatartottat őriznek, akit nem jogerősen ítéltek tényleges életfogytig tartó szabadságvesztésre.
 
Többek között a négy nő megölése miatt elítélt "balástyai rém" néven elhíresült Szabó Zoltán és a szécsényi gyermekgyilkosság miatt elítélt Pongrácz Tamács is tényleges életfogytig tartó szabadságvesztését tölti. Ugyancsak tényleges életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélték Kaiser Edét a móri bankrablás miatt, az ő ügyében jelenleg perújítási nyomozás van folyamatban.
 
Répássy Róbert, a Fidesz jogi kabinetvezetője az MTI-nek küldött közleményében azt írta: a Fidesz a leghatározottabban tiltakozik a kormány "felelőtlen és ostoba" ötlete ellen, ami szerintük azt bizonyítja, hogy a magyar emberek élete, biztonsága a legkevésbé sem érdekli Gyurcsány Ferencet.
 
A Fidesz frakcióigazgatója szerint gyerekgyilkosok és sorozatgyilkosok büntetését enyhítené a kormány, vagyis olyan bűnelkövetőket akar rászabadítani a társadalomra, akinek kezéhez számtalan ember vére tapad.
 
A kormány emberi jogokra hivatkozik, de közben megfeledkezik a megölt ártatlanok és a tisztességes állampolgárok emberi jogairól, akik féltik családjukat és a gyermekeiket - írta Répássy Róbert, aki szerint a kormány tervezet

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HavariaPress Itthon

Nem lesz többé életfogytiglan?

Az év végére elkészülhet az új büntetőkódex, amelynek előkészítése 2001-ben kezdődött meg - írja a Népszabadság.

MTI Itthon

Nem törlik el az életfogytiglani szabadságvesztést

Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) nem tervezi az életfogytiglani szabadságvesztés megszüntetését, mivel van a bűncselekményeknek olyan köre, amikor a társadalom védelme érdekében szükséges ennek a "rendkívül szigorú büntetésnek" az alkalmazása - jelentette ki Kondorosi Ferenc, az IRM államtitkára.