Tetszett a cikk?

Kevés felvilágosítást nyújt a körözött bűnözőkről készült 100-as toplista a külföldi példákhoz képest. Az Egyesült Államokban és az európai országokban is jóval több információt ad a keresett bűnözőkről a rendőrség. A magyar listából például az sem derül ki, hogy a keresett személy mit követett el vagy mivel gyanúsítják.

Tavaly év végén jelentette be Bencze József országos rendőrfőkapitány, hogy összeállítják és közzéteszik annak a száz embernek az adatait, akit a magyar hatóságok minél előbb szeretnének megtalálni. A lista - amely a keresettek arcképét, nevét, életkorát és az elfogatóparancsot kiadó szervet tartalmazza - december 29-én került fel a rendőrség honlapjára.

A top 100 nem rangsorol a körözöttek között. A száz legkeresettebb bűnözőt ábécérendben sorolja fel, s nem tartalmazza azt sem, kit miért keresnek. A legidősebb körözött egy 71 éves asszony, Horváth Rudolfné, akit már hét éve nem talál a VIII. kerületi kapitányság, a legfiatalabb pedig egy 17 éves lány, Nyári Nikoletta, aki ellen tavaly adott ki körözést a győri rendőrség.

A legkeresettebb 100 ember többsége magyar férfi – tizenhárom külföldi –, és csak tizenegy nő akad közöttük. Egyiküket, az 52 éves Tóth Béla Józsefnét, 54 éves házastársával együtt keres a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet. Nem ők egyébként az egyedüliek ebben, csak egy másik körözött házaspár (Urbán-Szabó László Richárd és neje) nem szerepel a százas listán, ők csak a rendőrség internetes honlapján találhatók meg. Mindkettejüket szívesen látnák a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) XXI. Kerületi Rendőrkapitányságának bűnügyi osztályán.

A körözöttek 100-as listáján lévők több mint felét, ötvenhat embert várnának – a tizenegy nőből hatot – a büntetés-végrehajtási intézetek, közöttük akad azonban hat olyan személy, akik ellen további bűncselekmény elkövetése miatt van érvényben elfogatóparancs.

Farkas Róbert
A magyar rendőrség által közzétett dokumentumban nem található meg, kit miért köröznek, de azért akad olyan top 100-as bűnöző, akiről köztudott, hogy milyen bűncselekmény elkövetésével gyanúsítják. Szőgyényi Zoltán alezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság Körözési Főosztályának vezetője ezt azzal indokolta a hvg.hu-nak, hogy a lakosság számára ez nem hírértékű. „Mi azt szeretnénk, ha az emberek információt adnának a keresett személyekről, és nem azt, hogy esetleg el is fogja őket. Ehhez pedig elég, ha a nevüket és az arcukat ismerik.”

Szőgyényi Zoltán hangsúlyozta, a 100 legkeresettebb magyar bűnöző nyilvánosságra hozatala azt a célt szolgálta, hogy az emberek segítségét kérjék a megtalálásukhoz. „A célhoz kötött adatkezelés mellett figyelembe kellett vennünk azt is, hogy senkinek ne okozzunk nagyobb érdeksérelmet, mint amennyi szükséges” – tette hozzá. A főosztályvezető megemlítette, hogy a lista összeállításával együtt kimutatás készül a jövőben arról is, mennyi bejelentést kapnak a körözött személyekről.

A rendőrség szófukarsága ellenére azonban ismert például az, hogy az évek óta körözött, Varjú gúnynéven ismert Farkas Róbert a rendőrség szerint részt vett a zálogházi rablássorozatban: összesen 17 pénzintézetet, takarékszövetkezetet, postát és zálogházat fosztott ki fegyverrel. Az ügyben egyébként első fokon már elítéltek két embert. Farkas neve a móri rablógyilkosság után vált ismertté, mivel a nyomozó hatóság először többek között őt gyanúsította a bankrablással. Még rendőri körökben is hallani olyan véleményt, hogy azért nem akadnak a férfi nyomára, mert már nem él.

A toplistán szereplők között a legtöbb elfogatóparancsot Berente László ellen adták ki. A 35 éves férfit keresi a ceglédi és a hevesi rendőrség, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi osztálya, a BRFK, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság és a Bács-Kiskun Megyei Bíróság büntetés-végrehajtási csoportja. A korábbi top 21-es listán még szerepelt, hogy Berente László csalás és sikkasztás miatt körözik.

Súlyosabb, élet ellenes bűncselekmények elkövetésével gyanúsítottak is szerepelnek a listán, de csak a korábbi rendőrségi közlemények alapján lehet tudni, kik ezek. Így gyilkosságért keresik a 29 éves Tomori Tamás Jánost és a 35 éves Kiss Istvánt.

Magyarországon egyébként jelenleg 43760 embert köröznek a hatóságok, közöttük 6464 személy ellen eltűnés miatt adtak ki elfogatóparancsot.

Külföldön több információt kap a lakosság (Oldaltörés)

A magyar körözési top 100 meglehetősen szegényesnek mondható az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) körözési toplistájához képest. Míg az FBI honlapján közzétett listán a gyanúsított fotója, részletes személyleírása, gúnynevei, különös ismertetője, foglalkozása, az általa feltételezhetően elkövetett bűncselekmény, a nyomravezetői díj és egyéb információk olvashatók, addig a magyar topbűnözőkről csak egy – gyakran igen rossz minőségű - fotót közöltek a neve és az életkora mellett, valamint azt, hogy a körözést melyik szerv rendelte el.

James J. Bulger
Az FBI körözési 10-es toplistáján gyilkosokkal, pedofillal, terroristával, bankrablókkal találkozunk, nem egyet közülük évekkel ezelőtt elkövetett bűncselekmények miatt keresnek. Victor Manuel Gerenát például egy 1983-ban elkövetett fegyveres rablás miatt: a korábban biztonsági őrként dolgozó férfi egy biztonsági céget rabolt ki,s nyúlt le 7 millió dollárt. Ma már egymillió dollár ütné a markát annak, aki információt adna a rendőröknek a férfi hollétéről.

A hosszú évek óta körözött gyanúsítottakról általában csak egy régi fénykép áll az FBI rendelkezésére, ennek ellenére a szövetségi nyomozók a fotók manipulálásával rekonstruálták, hogyan nézhet ki ma az elkövető. Nem egy gyanúsított mellett videófelvételeket is találunk. Az egykori maffiafőnök, James J. Buglerről például – akit a hetvenes-nyolcvanas években elkövetett gyilkosságokkal, pénzmosással, drogkereskedelemmel és egyéb súlyos bűncselekményekkel vádolnak – rendőrségi megfigyelés során készített videófelvételeket tettek közzé.

A tízes listán szerepel az al-Kaida terrorszervezet vezetője, Oszama bin Laden is, akit az 1998-ban Tanzániában és Kenyában – amerikai nagykövetségek ellen – elkövetett merénylettel kapcsolatban köröznek.

De nem kell olyan messzire menni ahhoz, hogy lássuk, milyen az ideális körözési lista az internet korában. A svájci rendőrség honlapján közzétett aktuális körözéseknél a gyanúsított fényképe és pontos személyleírása mellett a bűncselekményről is információt kapunk, sőt, a honlapon bűncselekmények alapján is kereshetünk a körözött személyek között.

A német Bundeskriminalamt legkeresettebb bűnözői listája szintén a részletességre törekszik. A körözettek adatai mellett nemcsak a különös ismertetőjel szerepel, hanem megtalálható az is, hogy az ember milyen neveket használ, így például az élen lévő Ulrich Sultz szívesen mutatkozik be még Shanti, Serano vagy Serano-Alve néven. Ezt nem árt tudni, ugyanis a férfit, aki egy „spirituális társaság” vezetője, gyerekek ellen elkövetett súlyos szexuális erőszakkal gyanúsítják.

Csikász Brigitta - Dezső András

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!