szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kökény Mihály (MSZP) országgyűlési képviselő szerint nincs alapja annak az ellenzéki állításnak, hogy a vizitdíj egy adófajta, hiszen akkor népszavazást sem lehetett volna kezdeményezni róla, továbbá cáfolta, hogy 250 milliárd forintot vontak volna ki az egészségügyi ágazatból. A politikus erről pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján beszélt.

 

Az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának elnöke közölte: az Alkotmánybíróságnak egyértelmű az állásfoglalása arról, hogy a vizitdíj nem adófajta, így nem is költségvetési tétel. "Fideszes politikustársaim a tényekkel és az Alkotmánybírósággal hadakoznak" - jegyezte meg, egyben ismételten megerősítette: a vizitdíj összege nem emelkedik.

A szocialista politikus "légből kapott állításnak" nevezte azt is, hogy az ágazatból 250 milliárd forintot vontak volna ki. Elismerte ugyanakkor, hogy a konvergenciaprogram éveiben nem volt és nincs lehetőség a kifizetések reálértékének megőrzésére, de a támogatás nominálisan nem csökkent, csupán belső átcsoportosítás történt.

Alátámasztásként elmondta: az orvosi keresetek az Orbán-kormány (1998-2002) idején 58 százalékkal, az MSZP-SZDSZ vezetés hat éve alatt 118 százalékkal nőttek, a nemzetgazdasági átlagot meghaladó mértékben. A háziorvosi praxisok bevételei is jobban emelkedtek a szocialista-liberális kormányzás alatt; az Egészségbiztosítási Alap (E-Alap) kiadásai a Fidesz-vezetés alatt 44, míg az MSZP-SZDSZ-kormányzás alatt 83 százalékkal nőttek. "Tehát nyoma nincs annak, hogy valahol, valaki 250 milliárd forintot vett volna ki ebből a rendszerből" - fogalmazott, hozzátéve: örülne, ha valaki a hangzatos szólamok helyett tényekkel állna elő.

Kökény Mihály megjegyezte: az E-Alap 2007. évi teljesítése és a 2008. évi előirányzat közötti 212 milliárd forintos csökkenés abból adódik, hogy a rokkantsági és baleseti nyugellátások fedezete és kiadásai január 1-től a Nyugdíjbiztosítási Alaphoz kerültek. Kérdésre válaszolva a szocialista politikus közölte, hogy az egészségbiztosítási pénztárak kisebbségi részvénycsomagjának értékesítését megszervező kormánybiztos kinevezése és megbízása Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hatásköre, az MSZP-frakció még "nem ismeri a jelöltet", de abban érdekelt, hogy ne politikus, hanem szakember legyen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Rémhírek a népszavazási szavazólapokról

Körlevél terjed az interneten, amely arra figyelmeztet, visszaélésekre adnak lehetőséget a március 9-i népszavazások háromszínű cédulái. Az Országos Választási Iroda (OVI) szerint azonban minden színhez csak egyetlen kérdés tartozhat.

hvg.hu Itthon

Medián: kevesebben várnak kormánybuktatást a népszavazástól

Három héttel a népszavazás előtt inkább csökkent, mint nőtt a lakosság részvételi hajlandósága, miközben egyre kevesebben gondolják, hogy a népszavazás esetleges sikerének a kormány bukását kell eredményeznie – derül ki a Medián által készített, a HVG rendelkezésére bocsátott felmérésből.

MTI Itthon

Gyurcsány: 300 Ft marad 2010-ig a vizitdíj

Gyurcsány Ferenc szerint a Magyar Villamos Művek, a Szerencsejáték, a Magyar Posta és az Állami Autópálya-kezelő benne lehet az új tulajdonosi programban. A miniszterelnök erről a TV2 Mokka című műsorában beszélt.