szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A budapesti Dohány utcai zsinagóga elől mintegy négy-ötezer ember részvételével indult el szerdán az Élet menete fáklyás felvonulása, amellyel a holokauszt áldozataira emlékeztek.

A menet, amelyben több parlamenti politikus és miniszter is ott vonult, erős rendőri biztosítás mellett indult el. A Dohány utcai zsinagóga előtt gyülekező emberek, akik között sok volt a fiatal, transzparenseket emeltek a magasba, amelyen például "A holokauszt az emberiség szégyene" vagy a "Tiltsák be a Magyar Gárdát!" felirat volt olvasható.

Az Élet menetén részt vett Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter, Deutsch-Für Tamás, a Fidesz parlamenti képviselője, Kuncze Gábor volt SZDSZ-elnök, Hiller István oktatási miniszter, Vadai Ágnes, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára, illetve több kormánypárti és ellenzéki politikus.

Galéria, kattintson!
© Stiller Ákos


Horváth Csaba, Budapest főpolgármester-helyettese a megjelenteknek a menet indulása előtt azt mondta, hogy a jelenlévők hitet tettek a szolidaritásról és a demokrácia melletti elkötelezettségükről.

Hiller István és Izrael nagykövete együtt emlékezett

A menetet megelőzően Hiller István oktatási és kulturális miniszter és Aliza Bin-Noun izraeli nagykövet együtt emlékezett a holokauszt magyar áldozatainak emléknapján Budapesten a Páva utcai Holokauszt Emlékközpontban. Az emlékezők a holokauszt magyar áldozatainak tiszteletére az áldozatok emlékfalához   tették le mécseseiket és virágaikat. Hiller István emellett egy Izraelből való szív alakú követ is elhelyezett a falnál.

A megemlékezés elején a XIII. kerületi Ady Endre Gimnázium és az újpesti Munkásotthon Utcai Általános Iskola tanulói több száz olyan magyar gyermek nevét, lakhelyét és életkorát olvasták fel, akik a holokauszt miatt veszítették életüket. A Páva utcai zsinagógában projektoron vetítették ki az elhunytak neveit és fényképeit, majd Zubornyák Zoltán színművész szavalta el Pilinszky János több költeményét.

Hédi Fanni, a Holokauszt Emlékközpont munkatársa beszédében arra figyelmeztetett: félő, hogy még mindig nem a megfelelő helyet foglalja el a köztudatban az, hogy a holokauszt közös ügyünk kell hogy legyen. Az esemény résztvevői 18 órától az Élet Menete elnevezésű rendezvényhez is csatlakoznak, Hiller István tárcavezető pedig este nyolc órakor - több más előadó mellett - a Terror Háza előtt fog beszédet mondani.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Meghalt Raul Hilberg holokausztkutató

Nyolcvanegy éves korában meghalt Raul Hilberg amerikai történész, a holokauszt történetének egyik legnevesebb kutatója - közölte hétfőn az elhunyt felesége. Hilberg halálát tüdőrák okozta.

Vélemény

Magyarországi holokauszt-túlélők: mennyit kaptak?

Az utóbbi időben legendák keltek szárnyra a holokauszt-túlélők mesés kompenzálásáról, a kifizetett hatalmas összegekről. Bár 1965 óta számos törvény és rendelet született e kártérítésekről, tényleges kifizetések csak vagy 50 évvel a genocídium után kezdődtek, és a legtöbb esetben csak szerény jövedelem-kiegészítést hoztak az immár 70-es 80-as éveiket taposó túlélőknek.

MTI Kult

Hamis volt a farkasos holokauszt-történet

Kitaláció volt Misha Defonseca 1997-ben megjelent világhírű holokausztregénye. A hétéves kislány történetét elbeszélő "önéletrajzi" mű szerzője mellesleg keresztény.

Vélemény

Holokauszt-túlélők kártérítése

Shai Or-Csillag az Izraeli Holokauszt-túlélők Szervezeteinek csúcsszervét irányítja. Több hónapos harcuk sikerre vezetett: a túlélők kártérítését felemelték, a fizetési feltételeket javították. Az Izraelben megmaradt túlélők kárpótlásáról faggatta a Magyarországról 1956-ban Izraelbe vándorolt Shai Or-Csillagot a hvg.hu jeruzsálemi tudósitója.