szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz tiltakozik amiatt, hogy az MSZP újabb tagokat kíván delegálni a Magyar Rádió és a Magyar Televízió kuratóriumaiba; az ellenzéki párt e téren önmérsékletre szólítja fel a szocialistákat. Az MSZP szerint a Fidesz törvénytelenséget akar.

A Fidesz azt kéri az MSZP-től, "ne éljen a jelölési jogával, ne duzzassza fel a Magyar Rádió és a Magyar Televízió kuratóriumait, ne éljen ezzel az antidemokratikus eszközzel" - mondta Cser-Palkovics András, az ellenzéki párt helyettes szóvivője. A parlamenti erőviszonyok megváltozását követően az MSZP további négy-négy tagot kíván delegálni a két közszolgálati média kuratóriumába. A politikus közölte: a testületek bővítése éves szinten mintegy 40-50 millió forint plusz kiadást jelentene. 

Cser-Palkovics András szerint az MSZP tervezett lépésének a jogszerűségét lehet vitatni. Ennek kapcsán kérdésre válaszolva elmondta: 2006-ban az MSZP-SZDSZ közösen jelölt kurátorokat mind a rádióba, mind a televízióba. Ám ekkor - mint mondta - nem határozták meg azt, hogy a kurátorok közül kit tekintenek az MSZP és kit az SZDSZ  delegáltjának. Most utólag mondják meg az arányokat, amit azonban "nem tudnak dokumentumokkal alátámasztani. Azt a kérdést érdemes felvetni, hogy miért pont ezt az arányt állapították meg, hiszen ennek jelentősége van. Jelentősége van akkor, amikor azt kell a törvény alapján meghatározni, hogy hány jelölési jog nyílik meg, azaz mi van a kétharmaddal" - fogalmazott Cser-Palkovics András, aki szerint ezért lehet azt mondani, hogy a médiatörvénnyel való visszaélés történik és "egy antidemokratikus eljárás keretében a közszolgálati médiára való kézrátételről van szó".     

Emlékeztetett arra, hogy közel egy éve ötpárti egyeztetés folyik a parlamenti pártok között az új médiaszabályozás megteremtése érdekében. Véleménye szerint az MSZP tervezett lépésével ezt az egyezséget veszélyezteti.

Nyakó Isván szerint az MSZP megdöbbentőnek tartja, hogy a Fidesz törvényszegésre buzdít. "A Fidesz által is megszavazott kétharmados médiatörvény egyértelműen előírja, hogy a közszolgálati médiumok kuratóriumi elnökségeiben a kormány és az ellenzék jelöltjei fele-fele arányban vegyenek részt. A parlamenti viszonyok megváltozása óta a Magyar Televízió és a Magyar Rádió vezető testületeiben a kormánynak három, az ellenzéknek hét jelöltje van. Az MSZP-nek nem csak joga, hanem kötelessége is, hogy a kormányoldal jelöltjeinek létszámát feltöltse, hiszen e nélkül, a közmédiumok irányító testületeinek működése és minden döntése törvénytelenné válna." - fogalmaz az MSZP szóvivője.

Mint ismeretes az Orbán-kormány idején az akkori ellenzéki pártok (MSZP, SZDSZ) bírálták a kurátorok választási gyakorlatát, így akkoiban ún. "csonka kuratóriumok" működtek csak fideszes és MIÉP-es tagokkal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Áprilisban sorsolják a közszolgálati civil kurátorokat

Április elsején sorsolja ki az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) azokat a civil szervezeteket, amelyek a következő egy évre tagot delegálhatnak a Duna Televíziót, a Magyar Rádiót (MR), valamint a Magyar Televíziót (MTV) felügyelő közalapítványok kuratóriumaiba - közölte internetes oldalán az ORTT.

Hét nap

ÚJ MÉDIAKURÁTOROK

Az Országos Rádió és Televízió Testület kisorsolta a Magyar Televíziót (MTV), a Magyar Rádiót (MR) és a Duna...

MTI Itthon

Magyar Rádió: bírósághoz fordult két kurátor

A Fővárosi Bíróság függessze fel, majd helyezze hatályon kívül a Such Györgyöt a közszolgálati médium elnökévé megválasztó határozatot - kérte a Magyar Rádió Közalapítvány kuratóriumának két civil delegáltja.

MTI Itthon

Ismét az ügyészséghez fordult egy egy kurátor

Noha eddigbeadványaival nem ért el eredményt, ismét az ügyészséghez fordult Such György közmédium-elnökké választásának törvényességével kapcsolatban a Magyar Rádió Közalapítvány kuratóriumának egyik volt tagja.