szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Elnöki posztra tör a Magyar Szocialista Párt (MSZP) XVI. kerületi szervezetében Kolozs András, akit tanúként hallgattak ki egy vitatott terézvárosi ingatlanügy nyomozása során. Kolozs sem nem erősítette meg, sem nem cáfolta a hírt mondván, a tisztújítás jelenleg nincs napirenden.

Folyik a belső harc az MSZP XVI. kerületi szervezetében. Ennek első része, a tagrevízió nemrég zajlott le, s a 270 fős létszám 143-ra apadt. Molnár Gyula, kerületi pártelnök a hvg.hu-nak arról számolt be, hogy az országgyűlési választások után, az önkormányzati választásokra készülve történtek a tömeges beléptetések az alapszervezetekbe, hogy a megnövekedett tagságukkal hatalmat szerezzenek a másik érdekcsoport felett.

Az ügyben nyomoz a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK), azt vizsgálja, hogy a beléptetett tagok valós személyek-e. A hvg.hu megkeresésére a sajtóosztályon csak annyit mondtak, a magánokirat-hamisítás miatt továbbra is ismeretlen tettes ellen vizsgálódnak. Molnár Gyula szerint egyébként éppen az eljárás miatt többen léptek ki a helyi szervezetből, mert úgy érezték, hogy kellemetlen helyzetbe hozták őket.

Úgy tudjuk, az új elnökaspiránsként megnevezett Kolozs Andrásnak ötfős alapszervezete jelenleg a legkisebb tagságú kerületi szocialista csoport. Ennek ellenére Kolozs bízik magában, ugyanis – információnk szerint – indulni akar a kerületi szervezet elnöki posztjáért.

Jelentős támogató

XVI. kerületi politikusoktól úgy értesültünk, hogy Kolozs egyik jelentős pártfogója Molnár Zsolt, az MSZP budapesti ügyvezető alelnöke. Ő a hvg.hu-nak azt nyilatkozta, alkalmasnak tartja a politikust a pozícióra, sőt jó döntésnek vélné esetleges elnökké választását. Kíváncsiak voltunk arra, nem hozza-e őt kellemetlen helyzetbe az, hogy kiáll Kolozs mellett, miközben az érintett egy botrányban, amelyben jelenleg vesztegetés miatt folytat vizsgálatot a Budapesti Nyomozó Ügyészség. Molnár erre nemmel felelt. „Andrisra azt fogják mondani, hogy belekeveredett egy kabátlopási ügybe, rám meg azt, hogy ismerem azt, aki kabátot lopott. De ez az egész szerintem nem fogja átlépni az emberek ingerküszöbét.”

Erről megoszlanak a vélemények. Horváth Mihály korábbi kerületi frakcióvezető szerint, aki jelenleg jóhírnévének megsértése miatt perben áll korábbi párttársaival, alkalmatlannak tartja Kolozst. Szerinte a fiatal szocialista politikus országgyűlési képviselő akar lenni, s ehhez első lépés lenne a XVI. kerületi szocialista elnöki pozíció megszerzése. Ellenszenvét talán befolyásolja az is, hogy Kolozs a bíróság elé citálta őt, az ok szintén jó hírnév megsértése.

Azok részéről, akik nem akarják Kolozs Andrást az elnöki székben látni a másik ellenérv, hogy a fiatalembert összefüggésbe hozták egy VI. kerületi ingatlanbotránnyal, aminek kapcsán tanúként hallgatta meg a rendőrség. Az esetről a hvg.hu is hírt adott. A Bajcsy-Zsilinszky út 61. szám alatti épületben lévő Műárt Press meg akarta szerezni az üzlet tulajdonjogát, s ennek érdekében fordult Kolozs Andráshoz. Sikertelenül, ugyanis az önkormányzat nem adta el az ingatlant. A Műárt Press vezetője, Berecz Károly szerint azért, mert nem adott 18 millió forint kenőpénzt. Berecz emiatt a rendőrséghez fordult, akik a kerületi vagyonkezelő vesztegetéssel gyanúsított igazgatóját bilincsbe verve vezették el az irodájából.

Visszatérve a XVI. kerületi szocialisták terveire, a hvg.hu úgy tudja, hogy Kolozs már elindította a „kampányát”, és körbejárta az alapszervezetek fontos embereit, hogy megnyerje támogatásukat. Kolozs András mindehhez azt fűzte hozzá, hogy csupán magánbeszélgetéseket folytatott a szervezet jövőjéről. Megkeresésünkre közölte, az október 11-i kongresszus után nyilatkozik esetleges terveiről részletesen. Rákérdeztünk arra, hogy ez összefüggésben van-e a munkahelyével, az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt.-vel, amelynek szabályzata megszabja a dolgozók felé, melyek azok a tevékenységek, amelyek nem férnek össze jogviszonyukkal. Kolozs András erre azt felelte, természetesen a szabályok szerint fog eljárni.

A pénzintézet szóvivője, Őry Kovács Katalin a hvg.hu-nak adott tájékoztatása szerint az MFB Zrt. Szervezeti és Működési Szabályzata tartalmazza: „A Bank alkalmazottai pártban tisztséget nem viselhetnek, párt nevében vagy érdekében – az országgyűlési , illetve az önkormányzati választásokon jelöltként való részvételt kivéve – közszereplést nem vállalhatnak.”

A közleményben az áll, hogy a bank dolgozója köteles írásban bejelenteni, ha vele szemben összeférhetetlenségi ok merül fel. „Összeférhetetlenség esetén a vezérigazgató írásban felszólítja az alkalmazottat az összeférhetetlenség megszüntetésére.” Ha az nem történik meg 30 napon belül, akkor a dolgozó munkaviszonya megszűnik. Az MFB „a munkavállalóinak magánéletét, politikai nézeteit természetesen nem kíséri figyelemmel, így – bejelentés hiányában – az összeférhetetlenségi okok fennállásáról sem szerezhet tudomást. A Bank azonban szigorúan elvárja alkalmazottaitól, hogy tegyenek eleget törvényi kötelezettségeiknek. Ha ennek esetleges elmulasztásáról a Bank valamely hitelt érdemlő forrásból tudomást szerez, kötelességének tartja a valós tények feltárását az érintett munkavállaló bevonásával.”

Őry Kovács Katalin megjegyezte: Kolozs Andrásnak, aki az önkormányzati és közösségi hitelek osztályán ügyfélreferens, akkor kell jeleznie politikai ambícióit, ha hivatalosan is bejelenti az elnökségért való elindulását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!