szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Lemondásra szólította fel Barabás Miklóst, a brüsszeli Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 3. csoportjának tagját Pósán László fideszes országgyűlési képviselő szerdán Debrecenben.

"A XXI. századi Európában nem fordulhat elő, hogy fontos uniós tisztséggel jutalmazzanak olyan embert, aki III/III-as ügynökként a kommunista diktatúra elnyomó rendszerének aktív működtetője volt" - mondta sajtótájékoztatón a politikus. Mazsu János, Debrecen európai ügyekért felelős tanácsnoka úgy fogalmazott, hogy a kommunista diktatúra debreceni elnyomó gépezete feltérképezésének és az adatok nyilvánosságra hozatalának egyik első, megdöbbentő eredménye a "Barabás-ügy".

Mint mondta, a dokumentumok szerint Barabás Miklóst 1969. november végén szervezték be Debrecenben, s "Nádházi Emil" fedőnéven hat évig volt III/III-as ügynök, titkos munkatárs minőségben. Az akkor angol-történelem szakos egyetemi hallgató a Kossuth Lajos Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának hallgatóiról, tanárairól írt jelentéseket.

A sajtótájékoztatón iratokat is bemutattak Barabás Miklós múltjával kapcsolatban: munkadossziék fedlapjait, a 6-os kartont, 1970-ből és 1971-ből származó részletes foglalkoztatási tervet és jelentéseket. Elkészült egy-egy összesítő lista a Barabás ügynöki jelentéseiben található nevekről, amely többnyire a megfigyeltek neveit, illetve a velük kapcsolatba kerültek névanyagát tartalmazza. Mindegyik dokumentum az Állambiztonsági Szolgálatok Történelmi Levéltára által kiadott, hiteles dokumentum fénymásolata - tette hozzá Mazsu János.

Pósán László szerint elfogadhatatlan, hogy a másokat feljelentő, nehéz helyzetbe hozó és "megnyomorító egykori besúgó", Barabás Miklós immár 2004 óta az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 3. csoportjának tagja, ahol a civil oldal képviselőjeként lép fel. "Felháborító cinizmus, hogy egy olyan ember, aki korábban diáktársait, tanárait, civil szervezeteket figyelt meg, most a hazai civil szféra fő-fő brüsszeli képviseletének szerepében tetszeleg" - mondta Pósán László, aki felszólította Barabás Miklóst, "alias Nádházi Emil volt III/III-as ügynököt", hogy "mondjon le, vonuljon vissza, és ne rombolja tovább Magyarország megtépázott nemzetközi tekintélyét. Hiteles és arra méltó embereknek kell képviselniük külföldön nemzetünket" - jegyezte meg a fideszes politikus.

Barabás Miklóst az MTI-nek nem sikerült elérnie, külföldön tartózkodik. Barabás Miklós 2004 januárjától a Nemzeti Civil Alapprogram Tanácsának választott tagja. 2004 áprilisában jelölte a kormány az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság egyik civil tagjának. Barabás Miklós jelenleg az Európa Ház igazgatója is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vélemény

Nicsak, ki figyelt rég! – Változatok múltfeltárásra

E sorok írója ügynökfronton a széles nyilvánosságra hozatal támogatója, ám látja ennek objektív, a társadalom mélyrétegeit is beszövő akadályait. A múltfeltárás katarzisának számos kockázata és mellékhatása van. Kérdés, milyen határig lehet (s érdemes) ezt bevállalni. A törvényhozók szerint úgy tűnik, semennyire.

Bálint Csaba Itthon

ÁVH-dolgozók listája – minden nyilvánosság üdvözlendő

Alighogy megjelent, már a rádiók legfrissebb híradásaiban is beszámoltak arról a listáról, amelyet a szegedkurir.hu regionális hírportál közölt április negyedikén. A Csongrád megyei ÁVH egykori dolgozóinak névsora csak első darabja annak a sorozatnak, amelynek közlésére Kunstár Csaba főszerkesztő szánta el magát. Az esetről Cseh Gergő Bendegúzt, a Történeti Levéltár munkatársát kérdeztük. Ha nem sérülnek indokolatlanul a személyiségi jogok, akkor minden nyilvánosság üdvözlendő – mondja a szakember.

Szegő Iván Miklós Tech

Túlélők a nemzetbiztonságnál

Ma is tovább élnek a régi struktúrák, a nemzetbiztonság mai módszerei nem sokban különböznek a Kádár-, a Rákosi- és a Horthy-korszak metódusaitól, de még a Velencei Köztársaság is környezettanulmányokkal kezdte az ügynökök beszervezését – hangzott el az OSA Archívum szerdai sajtóbeszélgetésén.

MTI Kormány

Bajnai: bizottság alakul az NBH-s mágnesszalagok feldolgozására

A kormány háromtagú bizottságot hoz létre, hogy felügyelje a Nemzetbiztonsági Hivatalnál (NBH) őrzött mágnesszalagokon található adatok hiánytalan feldolgozását, a minősítés felülvizsgálatát, majd a minősítésüket elvesztő anyagok levéltárba adását - jelentette be Bajnai Gordon miniszterelnök hétfőn a parlamentben interpellációra válaszolva.

Bálint Csaba Itthon

Megjelent a csongrádi ÁVH-dolgozók listája

A legenda szerint a helyi MÉH-telepen, két páncélszekrényben lapultak azok az állambiztonsági jelentések, amelyeknek első néhány oldala már nyilvánosságra került egy regionális híroldalon.