szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Navracsics Tibor leendő miniszterelnök-helyettes, igazságügyi és közigazgatási miniszter szerint szükség van a szerkezeti reformokra, ezek azonban nem jelenthetnek megszorítást - derül ki a Magyar Nemzet szombati számában megjelent interjúból.

A lap szerint a fideszes politikus azt mondta: a szerkezeti reformok tulajdonképpen már el is kezdődtek. A magyar politika reformja elkezdődött azzal, hogy a kisebb Országgyűlésről szóló alkotmánymódosítást elfogadták. Hozzátette, hogy létre fognak jönni azok a konzultációs fórumok is, amelyek az új törvényjavaslatokat kidolgozzák.

A kisebb önkormányzati testület mint reformcél megvalósulni látszik az önkormányzati választási törvény elfogadásával. A kisebbségi önkormányzatok létszámcsökkentéséről a KDNP most nyújtott be egy törvényjavaslatot. A közigazgatás átalakítása is megkezdődött mint másik nagy szerkezeti reform, még ha sok vita is van - sorolta az elindított folyamat elemeit Navracsics Tibor.

Az új alkotmány elkészítésével kapcsolatban a leendő miniszterelnök-helyettes azt mondta: elsőként szakértőket akarnak felkérni arra, hogy az új alkotmány alapvető irányait megszabják. Magánvéleménye az, hogy a parlamentáris demokrácia alapérték, amelynek az értelmezési keretein belül fog megszületni az új alkotmány. "Nem akarunk prezidenciális köztársaságot, még félprezidenciális köztársaságot sem létrehozni" - jelentette ki.

Navracsics Tibor cáfolta az interjúban azokat a híreszteléseket, amelyek szerint két év múlva, a jelenleginél jóval erősebb jogkörökkel Orbán Viktor venné át a köztársasági elnöki posztot. Mint mondta, nincsenek ilyen terveik.

Navracsics Tibor szerint hivatalba lépése után a miniszterelnöknek és a jegybank vezetésének le kell ülnie. A nemzetgazdasági miniszterrel is tisztázni kell a magyar monetáris politika célkitűzéseit, az ezzel kapcsolatos elképzeléseket, és meg kell beszélni, hogy ha eltérés van, azt mi okozza - mondta az interjúban.

A fideszes politikus úgy vélte, hogy a beígért elszámoltatás az új kormány hitelességi próbája. Arra a kérdésre, hogy miért nem jutnak az Antall-kormány sorsára Navracsics Tibor azt mondta: most a társadalomnak van válságtudata, most az emberek tudják, hogy baj van. "Nyilván lesz népszerűségvesztés, hiszen nem lehet tartósan ilyen magasan fenntartani egy párt támogatottságát. Azonban abban bízom, hogy ez nem jár majd hitelességvesztéssel. Ez azt is jelenti, hogy támogatni fognak minket az emberek abban, ahogy ki akarjuk vezetni Magyarországot a válságból" - mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Navracsicshoz tartozik majd az egyházpolitika is

A közigazgatás és az igazságügy mellett a kormányzati kommunikáció, a társadalmi integráció ügye, valamint a civil-, egyház- és kisebbségügyi kérdések is a Navracsics Tibor vezette Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumhoz tartoznak majd. Erről a tárca leendő vezetője beszélt az MTI-nek adott interjújában csütörtökön.

hvg.hu/MTI Itthon

Navracsics miniszterelnök-helyettes lesz

Megszűnik a Miniszterelnöki Hivatal, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium váltja fel, melynek vezetője Navracsics Tibor lesz - közölte Orbán Viktor kormányfőjelölt, a Fidesz elnöke csütörtökön. Az adótörvényeket július elsejei hatállyal módosítják - jelentette be a politikus. A miniszterelnökség vezetője Varga Mihály lesz államtitkári rangban, miközben Szapáry György főtanácsadói posztot kap.

hvg.hu Napi merítés

Török Gábor: Mi lesz Navracsics Tibor feladata?

A leendő miniszterelnök világossá tette, hogy mostantól a helyzet megváltozik: a kormányfő az irányítási jogot – egy alkotmánymódosítás segítségével – a miniszterelnök-helyettesre, azaz Navracsics Tiborra bízza – írja Török Gábor politológus.

Kormány

Debrecenből érkezik Navracsics embere

Kovács Zoltán, a debreceni közgyűlés és városháza kommunikációjának irányítója lesz Navracsics Tibor kormányzati kommunikációért felelős államtitkára. Mint a Debrecen Online portálnak kifejtette, új szerepkörében a kormányzat belső és külső kommunikációját kell megszerveznie és összehangolnia, valamint irányítania kell a napi és „stratégiai” kommunikációt.