szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sorozatosan követett el hibákat munkája közben, ezért menesztették a debreceni szolgálati helyéről a Katonai Biztonsági Hivatal (KBH) tartótisztjét, aki kapcsolatban állt Cs. Istvánnal, a romagyilkosságok egyik gyanúsítottjával - írta hétfői számában a Magyar Hírlap.

A lap úgy tudja, hogy a hibákra az a belső vizsgálat derített fényt, amelyet Honvédelmi Minisztérium indított. A vizsgálat feltárta azt is, hogy hiányosak a romagyilkosságok nyomozati anyagai, vagy egyáltalán nem készültek megfelelő feljegyzések, vagy később megsemmisítették azokat.

A lap emlékeztet arra, hogy a tartótiszt, H. Ernő azt vallotta a rendőrségen, hogy Cs. Istvánnal alig váltottak szót a romagyilkosságokról, Cs. csupán azt közölte, milyen jól jönne neki a százmillió forintos vérdíj. Mindezekről – állította a tartótiszt – jelentés sem készült. A Magyar Hírlap úgy tudja, a HM belső vizsgálata igyekezett fényt deríteni arra, hogy ha a KBH főigazgatója azt a parancsot adta ki a tartótiszteknek, hogy kapcsolataiktól a romagyilkosságokról szerezzenek információkat, akkor H. Ernő miért nem beszélt erről Cs. Istvánnak, ám a férfitól nem kaptak erre érdemi magyarázatot. Ahogy arra sem, hogy H. Ernő miért mutatta meg Cs. Istvánnak azt, hogy hol lakik, miért adta meg neki a telefonszámát. A jelenlegi KBH-s vezetés azt sem érti, hogy miért nem készült minderről jelentés.

A HM vizsgálói a Magyar Hírlap szerint azt sem értik, hogy miközben a legtöbb KBH-s akcióról számos dokumentum tanúskodik, a romagyilkosságokról szinte egy sem. A lap szerint ez két dolgot jelent: vagy nem készültek ilyenek, vagy készültek, de azokat megsemmisítették. A napilap szerint azért nehéz elképzelni, mert 2009 júliusában a KBH-s főigazgató parancsba adta, hogy a romagyilkosságok ügyében „a legkisebb eredmény esetén is” jelenteniük kell a tartótiszteknek. Ugyanakkor arra semmilyen bizonyítékot nem találtak, hogy a dokumentumokat megsemmisítették volna.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Cs. István szerint társai a KBH-s tiszt megölésén gondolkodtak

A hat halálos áldozatot követelő romagyilkosságoknál a gyanú szerint sofőrként segédkező Cs. István a Tényeknek nyilatkozva szerdán elmondta: a Katonai Biztonsági Hivatal tisztje megkereste, ő pedig válaszolt neki. Kapcsolattartója a tiszalöki gyilkosságról is érdeklődött; ezután társaiban fölvetődött, hogy megölik a tisztet.

hvg.hu Itthon

Újabb teória: Csontrabló vitte el Kádár csontjait?

A romák elleni támadások egyik gyanúsítottjáról, Cs. Istvánról az a pletyka terjedt el internetes fórumokon, hogy ő dúlhatta fel Kádár János sírját. A pletyka terjesztői szerint erre a férfi internetes beceneve (Csontrabló) a „bizonyíték”.

hvg.hu Itthon

A rendőrség szerint bűnsegéd volt Cs. István

A beszerzett bizonyítékok, valamint a gyanúsított vallomása alapján megalapozott a gyanú, hogy Cs. István a tiszalöki emberölésben bűnsegédként vett részt - közölte a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) arra a szerdai lapinformációra reagálva, hogy szakértői vélemény szerint a romagyilkosságok ügyében előzetes letartóztatásban lévő férfi nem járt egyetlen helyszínen sem.

hvg.hu/MTI Itthon

Cs. Istvánt késve vezették ki a katonai elhárítás nyilvántartásából

A honvédemi minisztérium vizsgálata szerint adminisztrációs hiba miatt fordulhatott elő, hogy a romák elleni gyilkosságok egyik gyanúsítottja, a korábban hivatásos katonaként és a katonai elhárítás informátoraként tevékenykedő Cs. István csak azt követően került ki a nyilvántartásból, hogy a romaellenes támadássorozat már javában tartott.

MTI Itthon

A KBH segített, de nem nyomozott a romagyilkosságok ügyében

A Katonai Biztonsági Hivatal (KBH) együttműködik a romagyilkosságok felderítésében, de nem nyomozott, mert nem is nyomozhat az ügyben. Ezt hangsúlyozta a Honvédelmi Minisztérium (HM) hétfői közleményében, amelyet a témában megjelent "téves információk" tisztázása érdekében adott ki.