szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Akadnak olyan cégbíróság által törölt cégek, amelyek megszüntetésük után tovább éltek – tudta meg a hvg.hu. A Tempo Párt szerint ezek a szabálytalan eljárások különböző visszaélésekre adnak lehetőséget, így többek között felmerülhet a pénzmosás lehetősége is. Tapasztalataik szerint viszont a hatóságok és a hivatalok ezekre nem kapják fel a fejüket, és nem is tesznek lépéseket a törvénysértő állapotok rendezésére.

A gazdasági társaságok felszámolásának törvénytelen módon történő folytatása ellen küzd már évek óta a Tiszta Energiával Magyarországért (Tempo) Párt. Így a szervezet hívta fel a figyelmet úgynevezett fantom felszámolásokra. Ez alatt azt értette a Tempo, hogy például a 2003-ban megszűnt Kossuth Holding Vagyonkezelő (KHV) Rt. szerepelt évekkel később is a Budaprint Pamutnyomóipari Vállalat és a Radius Hungaricus Rt. felszámolójaként is a cégnyilvántartásban.

A vagyonkezelő rt-nél bekövetkezett változást egyébként – mint kiderült – kérelem hiányában nem vezették át. Mindezt csak tetézte az – mint azt megírtuk –, hogy a Radius Hungaricus esetében 2004-ben a már nem létező felszámoló KHV bankszámlát nyitott a Szentgál és Vidéke Takarékszövetkezetnél. A Tempo Párt szerint ez az ami felveti a pénzügyi visszaéléseknek, így a pénzmosásnak a lehetőségét. A sort azonban számos másik céggel is lehetne folytatni. A Kossuth Holding Rt. mellett, mint a Tempo Párt a honlapján közölte, a Novum Kft. kapcsán is talált hasonló, visszaélés gyanús felszámolási eljárásokat. 

Fülöp Máté

A szervezet most egy másik felszámolóhoz, a Reorghoz köthető ugyancsak furcsának mondható ügyre bukkant. A kávé- és teakereskedelmet folytató Ali Baba Kávé-Tea Kereskedői Gazdasági Munkaközösséget tíz évvel ezelőtt hivatalból törölte a cégbíróság a magyarországi vállalkozások jegyzékéből. Ezt követően azonban a bíróság elfogadta a cég részéről beadott igazolási kérelmeket, s a törlésről kiadott végzést hatályon kívül helyezték. Igaz, ehhez különböző dokumentumok benyújtását követelte meg, amit a cég vezetői soha nem teljesítettek. Az igazolási kérelemmel azonban elérték, hogy a gmk nem szűnt meg.

A társasággal szemben, nyolc hónappal később, 2002 februárjában, elrendelt végelszámolás kilenc éven át elhúzódott. Tavaly július 22-én kezdetét vette a felszámolási eljárás, amelynek lebonyolítására az állami Reorg Gazdasági és Pénzügyi Zrt-t jelölték ki. Mindezt azonban csak három hónapig tudta végezni, mert a zrt. működésével is gondok adódtak, és végelszámolás, majd idén április 18-án felszámolás alá került.

Ehhez képest azonban – a hvg.hu birtokában lévő 2011. május 11-i cégmásolat alapján – az Ali Baba Gmk. „megszüntetését” változatlanul az idén fizetésképtelenné vált állami felszámoló cég végzi. Holott arra a jogszabályok alapján a bíróságnak új felszámolót kellett volna már kirendelnie. Főleg, hogy a Reorg Zrt.-t, mint annak a felszámolását végző Mátraholding részéről Pinka György is elmondta, tavaly decemberben törölték a felszámolók közül. A Fővárosi Bíróság (FB) megkeresésünkre azt közölte, tévesen szerepelt a cégnyilvántartásban az Ali Baba felszámolójaként a Reorg Zrt. Ugyanis azt a Felszámoló-Reorg Zrt. végzi, amit a bíróság korrigált is. Ugyanakkor az FB-től érkezett válasz után megnéztük, a cégjegyzékben szerepel-e ez a javítás, ám az Ali Baba Gmk. felszámolójaként továbbra is a Reorg Gazdasági és Pénzügyi Zrt. van feltüntetve.

Ali Baba és társai meséje?

Egy, a hvg.hu által megkérdezett felszámoló úgy vélekedett, hogy az ügy jogi nonszensz, mivel gazdasági munkaközösségek – a jelenlegi szabályozások alapján – nem is kerülhetnek felszámolás alá. A közélet tisztaságáért küzdő Tiszta Energiával Magyarországért (Tempo) Párt pedig inkább azt hangsúlyozta, hogy az Ali Babával kapcsolatban kialakult helyzet ellen a hatóságoknak hivatalból kellene fellépniük. „Az eset” – jegyezték meg a szervezet vezetői – „napvilágra hozta, cégjegyzéki adatokkal bizonyítottan azt is, hogy a cégjegyzékből átalakulás miatt tavaly június 24-én törölt, így megszűnt Reorg Válságkezelő és Felszámoló Kft. neve alatt, jelenleg, a cég törlése után is, nagyszámban folynak felszámolások.”
 
A Tempo Párt részéről úgy látják, hogy a felszámolások törvényes folyásáért felelős hivatali szervek nem állnak a helyzet magaslatán. Korábbi azonos témában történt észrevételeik, bejelentéseik intézkedés nélkül maradtak, ami azt mutatja a párt egyik vezetője, Minda Zoltán szerint, hogy „a bíróságok, a minisztériumok és más eljárásra köteles hivatali szervek tudomásával és belenyugvásával működhetnek fantom felszámoló cégek évek óta.”

A párt illetékesei a visszásságokat lehetővé tevő állapotot jelezték a Nemzetgazdasági Minisztérium vezetőjének, Matolcsy Györgynek. Emellett idén márciusban kérték azt is, hogy a minisztérium bocsássa rendelkezésükre a felszámolókra vonatkozó névjegyzéket. Ennek a közérdekű adatnak a megadását azonban a tárca máig nem teljesítette, ezért a Tempo a bírósághoz fordult, hogy így kényszerítse a minisztériumot a kért adatok közlésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csikász Brigitta Itthon

Kiszámolás, felszámolás, elszámolás, leszámolás?

Pénzmosás gyanúját veti fel a politikai életben ismeretlen Tiszta Energiával Magyarországért Párt (TEMPO) szerint, hogy egy hat éve törölt felszámoló cégnek, a Kossuth Holding Vagyonkezelő Rt.-nek a cégnyilvántartásba át nem vezetett jogutódja bankszámlát nyitott a felszámolás alatt álló Radius Hungaricus Rt.-nek (RH).