szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az atlatszo.hu az országgyűlési képviselők vagyonnyilatkozatai alapján összegyűjtötte, milyen rendszeres jövedelmük van még a honatyáknak parlamenti munkájukon kívül.

Az atlatszo.hu összesítése szerint a különféle cégekben betöltött igazgatósági és felügyelőbizottsági tagságok átlagosan havi 20 000 – 100 000 forint közti pluszjövedelmet biztosítanak közel kéttucat képviselőnek, akik mindannyian a kétharmados Fidesz-KDNP frakciót erősítik.

Kiugróan magas jövedelmet egy képviselő, Csóti György (Fidesz) vallott be ezen a területen, aki havi 960.000 forintot keres a Hotel Carbona felügyelőbizottságának tagjaként. A hévízi Hotel Carbona termálhotel tulajdonosa az ingatlanbefektetőként ismert Bálintfy Gábor ügyvéd, aki 10,5 milliárd forintra becsült vagyonával a Napi Gazdaság toplistája szerint az 50. leggazdagabb magyar.

Bálintfy a tulajdonosa annak a cégnek, amely Parlament TV néven “az Országgyűlésben zajló munkát bemutató” tévécsatornát indított. 2011. áprilisa óta Csóti igazgatósági tagja a tévécsatornát működtető Parlament TV Zrt.-nek is, de onnan nem vallott be mellékjövedelmet, tehát a tulajdonos feltehetően a szállodán keresztül fizeti ki – írja az oknyomozó portál.

Gyurcsánynak még mindig jól megy

Cégtulajdonosként közel ötven képviselő vallott be mellékjövedelmet. Ebben a kategóriában előfordul az évi több tízmillió forintos nagyságrend is, Gyurcsány Ferenc (DK) tavaly 107, idén 70 millió forint osztalékot vallott be az Altusból, Puch László (MSZP) 58 millió forintot vett ki M-Luxor Kft. nevű cégéből. A fideszes képviselők között hasonló nagyságrendű összeg nem fordult elő.

A képviselői fizetés mellett tucatnyi honatya máshol is tart fenn munkaviszonyt. A listavezető Sebestyén László (Fidesz), aki az Északmagyarországi Regionális Vízművek Zrt. (ÉRV) főmérnökeként havi bruttó egymillió forintot keres. Aradszki László (KDNP) a Mol jogtanácsosaként havi 400 000 forintot visz haza. A Heti Válasz két minisztert, Navracsics Tibort és Matolcsy Györgyöt foglalkoztatja publicistaként szerény honoráriumért, Mesterházy Attila szocialista pártelnök pedig a pártjától húz még egy főállásnyi fizetést.

Van, akinek az oktatás és az egészségügy is bejött

Az alapítványi szféra sem maradt országgyűlési képviselők nélkül ebben a parlamenti ciklusban: Braun Márton (Fidesz) havi 960 ezer forintot keres a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány ügyvezetőjeként. L. Simon László (Fidesz) pedig havi 800 ezer forintot kap a Nemzeti Kulturális Alap elnökeként.

Tanárként, orvosként vagy ügyvédként közel hatvan országgyűlési képviselő praktizál. Tanárként Illés Zoltán (Fidesz), a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára fusizik a legdrágábban, havi 850 ezer forintot kap a Közép-Európai Egyetemen. Hasonló nagyságrendű a kórházigazgató orvos-képviselők mellékkeresete: kórházigazgatóként Bene Ildikó (Fidesz) 790 ezer, Daher Pierre (Fidesz) 567 ezer, Kovács József (Fidesz) 850 ezer forintot keres.

Az ügyvédi mellékkeresetek toplistáját is kormánypárti képviselők dominálják: Papcsák Ferenc (Fidesz) zuglói polgármester évi 40 millió, Bohács Zsolt (Fidesz) évi 22 millió, Seszták Miklós (KDNP) évi 30 millió forinttal egészítette ki a képviselői fizetését tavaly.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!