szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Heller Ágnes válaszolt Kumin Ferenc nemzetközi kommunikációért felelős helyettes államtitkárnak, aki korábban nyílt levélben kifogásolta a filozófus nyilatkozatát a svéd közszolgálati televízió egyik dokumentumfilmjében. Kumin a Facebookon már reagált is a válaszra.

Az SVT svéd közszolgálati televíziós csatorna október 23-án este Kobra című sorozata keretében egy 28 perces dokumentumfilmet mutatott be Magyarországról, a szélsőséges csoportokról, valamint a politikai helyzetről. A dokumentumfilmben Heller Ágnes filozófus is nyilatkozott.

Kumin Ferenc a filmmel kapcsolatban nyílt levelet írt Heller Ágnesnek, amelyben azt közölte, szerinte a filozófus nem tudta, hogy mihez adja a nevét, a film ugyanis egy olyan "dokumentumfilmnek szánt, ám valójában silány propaganda", "amely az újságíró szakma legelemibb szabályait veszi semmibe azzal, hogy az aktuális magyar viszonyokat kizárólag a kormány kritikusai és a szélsőjobb szerepeltetésével oldja meg", a készítők pedig semmiféle kapcsolatot nem vettek fel a kormányoldallal.

Kumin azt is írta, hogy Heller valótlan dolgokat nyilatkozott a svéd tévének, amikor azt mondta, hogy a magyarokat vidéken és a falvakban is csak a propaganda éri el, hogy Orbán Viktor jelölte a köztársasági elnököt, a házelnököt, és az összes magyarországi bíróság fejét.

A helyettes államtitkár szerint nem igaz, hogy Magyarországon minden médium a kormányzati propaganda része lenne, a magyar alkotmányos szabályok szerint pedig a köztársasági elnököt és az Országgyűlés elnökét az Országgyűlés tagjai, az Országos Bírósági Hivatal elnökét pedig a köztársasági elnök jelöli. Kumin emellett azt is sérelmezte, hogy Heller szerint a lakosság szenved, és nem mer fellépni a kormánnyal szemben, illetve hogy egy parlamentben elhangzó antiszemita beszédnek semmilyen következménye nincs.

Heller Ágnes a nyílt levélre adott válaszában azt írta, minden fórumon a saját véleményét mondja el. "Ha érdekli őket a véleményem, kifejtem. Ugyanúgy beszélnék ma is a jelenlegi hazai politikáról és irányítóiról a Kossuth rádióban vagy az egy állami tévé csatornán, ahogy a svéd vagy más televízióknak tettem. Nem kérdezném, hogy kikkel együtt, mondjuk, akár Kumin Ferenccel is. De miután a nagy hazai sajtószabadság következtében nevem csak rágalmak keretében merül fel az állami médiumokban és jobboldali sajtóban, erre mindeddig nem nyílt alkalmam" - írta a filozófus.

Heller hozzátette, nem feltételezi, hogy Kumin Ferenc azt hinné, hogy "mindhárom legmagasabb közjogi funkciót azért töltik be ifjúkori (bár már nem olyan ifjú) barátok, mert hosszú tanakodás után, mindenkit figyelembe véve a Parlament pártjai nem találtak náluk alkalmasabb jelölteket, s nem azért, mert a miniszterelnök jelölte ki mind a Parlament elnökét, mind az államelnököt, és a Parlament szavazógépezete döntését természetesen melegen támogatta".

Arról is írt, hogy a svéd tévében a jelenlegi politika vezérlő ideológiájáról mondottakat nem idézte, csak összefoglalta, így összefoglalása nem tartalmazhat tárgyi tévedést. Kumin kérdésére, hogy miért nem idézte a kormány Magyarország jobban teljesít? szlogenjét, Heller azt válaszolta, részben azért, mert nem hiszi, hogy igaz.

"Kedves Kumin Ferenc, hallgassa meg az állami rádió, nézze meg az állami televízió csatornáit. Úgy hiszi, hogy kiegyensúlyozott a tájékoztatás? Hogy minden vélemény helyet kap az adásokban? Hogy különböznek egymástól a hírműsorok? Hogy nincs indoktrináció?  Hogy nem folyik minden csatornából ugyanaz a politikai leves?  Azt hiszi, hogy egy érdeklődő honpolgár ezekből az adásokból objektíve tájékozódni tud? Még a szavak és mondatok is ugyanúgy ismétlődnek, mintha papagájok beszélnének!  Kérem, felejtse el, hogy mi az, amit szívesen hall, s gondoljon néha arra is, hogy másoknak esetleg más a véleménye, s szívesen hallanának valami mást is" - írta Heller.

"Vagy 40 évvel ezelőtt vontak felelősségre azért, mert burzsoá sajtónak, méghozzá ellenforradalmárokkal együtt adtam nyilatkozatot. Az óra körben jár" - írta még Heller.

Kumin Ferenc szombaton reagált Heller válaszára. Szerinte bár a legtöbb kérdésére nem kapott választ, a válaszlevélből "mindent megértett". 

"Érdekes, amit a 40 évről és a felelősségre vonásról ír. Én ugyan 40 éve még nem is éltem, de nagyapám sokat mesélt arról, milyen volt az, amikor az akkoriak felelősségre vonták őt. Nem nyílt levélben kérték közös tiltakozásra, hanem hajnalban berakták egy fekete autóba, és nagyanyám csak hónapokkal később látta viszont. Biztos nagyapám emlékezett rosszul. Már nem tudom tőle megkérdezni, mert a sok megaláztatás miatt korán elvitte a betegség" - tette hozzá Kumin.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!