szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Teljes dilettantizmus övezi a felrobbantott CIB-fiók épületének állapotát – mondta el a ház tervezője a Velvetnek.

Nem jártak el biztonságosan a rendőrök a január 13-i Lehel úti bankrobbantásnál – írja a Velvet. "A robbanás okozta homlokzati meghibásodások miatti biztonsági intézkedésekben nem csináltak semmit" – mondta a lapnak Gecsényi Róbert, a robbantásban megsérült épület felelős statikai tervezője.

Gecsényi látta a fiókban a robbanás utáni állapotokat, a bankbelső teljesen megsemmisült, de az épület nem fog összeomlani. Viszont a helyszínelő rendőrök nem törődtek azzal a veszéllyel, hogy a homlokzat megsérült, és balesetveszélyes, védelem nélkül rögzítették a nyomokat.

Szerinte "abszolút dilettantizmus van a helyszínen": a bank kialakította a helyiség védelmét, ezért teljes sötétség van bent. A közös képviselő sem tudott intézkedni, mert a bank tulajdona a helyiség, így Gecsényi nem tudta szemrevételezni a károkat. "Az építési hatóságnak meg fogom írni, hogy meghiúsult az eljárás" –  tette hozzá. Már harmadszor ment ki az épülethez, de ezúttal fölöslegesen.

MTI/ Mihádák Zoltán

Szerinte összemosta a sajtó a gázrobbanással sújtott Gyermek téri épület állapotát ezzel a házéval, ez az épület állapotával kapcsolatos híresztelések alapja. A fő gondnak a homlokzat sérüléseit tartja, illetve hogy a robbantás után a megsérült homlokzattal nem törődtek.

Szerinte szélesebb kordont sem vontak az épület köré a helyszíneléskor, pedig a megrongálódott elemek bárkire ráeshettek volna. Gecsényi szerint ez nemcsak a helyszínelő rendőröket, de az oda spontán beengedett járókelőket is veszélyeztette. Ez utóbbit cáfolta a rendőrség a Velvetnek, "lezárt területre civil nyilvánvalóan nem tévedhet be" – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Kommunikációs Szolgálata.

MTI / Mihádák Zoltán

"Ugyanakkor nem dúcolták alá a valóban sérült épületrészt, pedig a garázsnál a födém kinyílt" – sorolta a problémákat. Ezt a födémet ugyan már alátámasztották, de a jövőben meg kell erősíteni. Azt nem tudja, nem látta, statikailag milyen állapotban van az épület.

"Tippem szerint a monolit vasbeton szerkezet azon része, mely közvetlenül érintkezett a robbanással, az megerősítésre szorul" – jellemezte a fő problémát. De ez még nem minden: az összes vasbetonszerkezetet rögzítő segédszerkezet, és azoknak a rögzítési csomópontjai is felülvizsgálatra szorulnak, ezt Gecsényi még nem tudta elintézni.

Magában a bankhelyiségben is alaposan látnia kéne az eddigi szemrevételezéseken felül, hogy van-e a detonációból adódó repedés, van-e valami kimozdulás. Arra tippel, hogy nem lesz, mert a segédszerkezetek (szigetelés, burkolat, nyílászárók) fékeztek annyit rajta, hogy csak a belső tér ment tönkre. "Totálkár, gazdasági totálkár" – jellemezte a bankbelsőt. Az összes gipszkarton válaszfal ledőlve, behorpadva, a bútorok szanaszét, a nyílászárók betörve, ajtók kitépődve, álmennyezet leszakadva. Minden cserére szorul, "teljes kipucolás" szükséges – mondta.

Fazekas István

Gecsényi első felhívása, és az épületet nem olyan pontosan ismerő saját szakértőjük szemléje után rájöhetett a rendőrség, hogy a tervezőnek igaza van, és a nyomozók szakértőjének nincs annyi információja az épületről, mint neki, úgyhogy riasztották őt is. Fontos kérdés volt ekkor, hogy "bemehet-e nyomot rögzíteni valaki, bemehet-e úgy, hogy nem esik a fejére valami". A tervező is beléphetett a bankba a nyomrögzítőkkel.

"Kértem, hogy mindenkire tetessenek fel egy sisakot, és ez se történt meg, csak az vett fel sisakot, aki bement a helyiségbe" – vázolta a be nem tartott munkavédelmi szabályokat. Pedig a fő veszélyforrás a homlokzat volt, nem a benti állapotok, a gipszkarton lezuhanása maximum hámsérülést okozhat a tervező szerint. "A statikus elemző vélelmezhetően nem helyszínelő, így aligha kompetens rendőrségi, helyszínelői hibák tekintetében szakértői álláspontot elfoglalni" – válaszolta az ORFK a lap megkeresésére.

"A bankfiókunkat érintő kárfelmérés folyamata még folyamatban van, így a kár összegéről nem tudok felvilágosítással szolgálni. A bankfiókot sajnos jelentős kár érte, de a helyreállítási munkálatok már a múlt héten elkezdődtek, és célunk, hogy minél előbb újra az ügyfeleink rendelkezésre álljunk itt is" – közölte a lappal a CIB Bank.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!