Tetszett a cikk?

Az óra ketyeg, kérdés, a magyar alkotmánybíróság mikor dönt a lex CEU-ról.

Az Európa Tanács (ET) Parlamenti Közgyűlése április végén szólította fel a kormányt, hogy függessze fel a civil szervezetek ellen hozott törvény parlamenti vitáját és a lex CEU néven elhíresült felsőoktatási törvény alkalmazását. Az első teljesült is, a Fidesz ugyanis eltolta a civilekről szóló törvény parlamenti zárószavazását, utóbbi kérést azonban nem. Mindkét jogszabály az ET alkotmányjogászokból álló testülete, a Velencei Bizottság elé került.

Egy CEU-n belüli forrásunktól úgy értesültünk, hogy a felsőoktatási törvény módosításáról csak októberben várható döntés a Velencei Bizottságban, ezért megkérdeztük a bizottságot is, hogy helytálló-e az információ.

Kiderült, hogy igen: a Velencei Bizottság sajtósa, Panos Kakaviatos kérdésünkre azt írta, hogy bár a civiltörvényről már június közepén tárgyalnak Trócsányi László igazságügy-miniszterrel, és megtárgyalják a véleménytervezetüket is, a CEU-törvényről majd csak az október közepén esedékes plenáris ülésen fogadnak el véleményt.

CEU-s forrásunk abban bízik, valamilyen jelzést már hamarabb küld a testület. New York állam kormányzója múlt héten üzent, tárgyalna a kormánnyal a CEU-ról. A tárgyalás időpontját egyelőre nem tudni, az egyetemen sokat várnak ettől. Forrásunk úgy tudja, mindkét fél ambicionálja a tárgyalást, tehát ez egy valódi megbeszélés lesz, a kérdés csak az, a magyar kormány mennyire akar megállapodni. Közben a magyar Alkotmánybíróság is vizsgálja a törvényt ellenzéki képviselők beadványa után, kérdés, ők mikor döntenek. A kormány az Európai Bizottság aggályait lesöpörte az asztalról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!