Political Capital: A valóságtól való teljes elrugaszkodást büntették a választók

A politikai elemző cég szerint már nem működik annyira a kormány dezinformációs kampánya, de aligha vesznek vissza belőle.

  • hvg.hu hvg.hu
Political Capital: A valóságtól való teljes elrugaszkodást büntették a választók

Önkormányzati választás 2019

Idézze fel a 2019-es önkormányzati választás kampányának és a szavazás napjának eseményeit, illetve kövesse a fejleményeket cikksorozatunkkal. Innen megtudhat mindent arról, mi történik az ország önkormányzataiban.

"Összetört a Fidesz kizárólagosságának mítosza" címmel tett közzé elemzést a 2019-es önkormányzati választásokról a Political Capital. Mint írják, az elmúlt tíz év választásai közül most először valósult meg az átfogó ellenzéki együttműködés, ami a korábbiaknál jóval több győzelmet hozott az ellenzéknek, és ezt a kamujelöltek sem tudták megakadályozni. Összegzésük szerint Borkai Zsolt győri polgármester botrányának országos hatása volt, és „kihúzta” a kormánypárt kereszténységre és hagyományos családi értékekre építő narratívája alól a talajt.

A Political Capital úgy látja, csődöt mondott a brüsszelezésre, Soros Györgyre és migránsokkal való riogatásra építő kormánypárti ellenségképzés, illetve a dezinformációs kampány. Az elemzők szerint ez a fajta kampány inkább a kisebb településeken működött, ahol továbbra is jelentős az elköteleződés a kormányoldal irányába.

Azt is megjegyzik, hogy Miskolcon és Gödöllőn sem volt elég a fordulathoz, hogy Orbán Viktor a helyszínre ment kampányolni. A Political Capital szerint ezen a választáson nagyobbra nyílt az olló a városok és a falvak között.

„Míg egy országgyűlési választókerület eredményét alapvetően meghatározzák azok a kisebb települések, ahol a kormánypárt rendre fölényben van, addig az önkormányzati választáson megmutatkozott, hogy a városokban jóval kiegyenlítettebbek az erőviszonyok. Budapesten pedig most egyértelműen érvényesült az ellenzéki többség, ami már az 2018-as országgyűlési és a 2019-es EP-választáson is látható volt az adatokból” – írták.

Mindezek azonban – olvasható az elemzésben – nem fogják felülírni a kormány politikáját. A tény, hogy Kósa Lajos azt nyilatkozta, a fővárosban a főpolgármester-választást a Budapesten élő külföldiek döntötték el, azt mutatja:

a Fidesz nem értette meg, hogy épp ez a valóságtól való teljes elrugaszkodás, ez a stílus az, amit büntettek a választók vasárnap. Az előttünk álló 2,5 éves választásmentes időszakban sokkal inkább az a valószínű, hogy még keményebb fokozatba kapcsol a kormány, ami a saját holdudvarában is felerősítheti a rivalizációt.”

A Political Capital korábban is elemezte a botrányt, még mielőtt az ellenzék megmozdult volna. Akkor azt írták, óriási lehetőség lenne számukra a Borkai-ügy, mely országszerte befolyásolhatná a választások kimenetelét.

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.