Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Fidesz idén harcolni akart Brüsszelben és Brüsszellel. Orbán Viktornak pontos számításai lehettek arról, hogy mit remél ettől, most azonban mégis úgy tűnik, tévedett.

Március 20-án több mint száz újságíró gyűlt össze az Európai Parlament Antall Józsefről elnevezett épületszárnyában, ahol az Európai Néppárt (EPP) tartotta választmányi ülését. Délután öt órára a kameraállványok tucatjaitól és a folyosón várakozó újságírók tömkelegétől szinte mozdulni sem lehetett. Pedig az EPP e tanácskozásai, ahol a tagpártok az elmúlt időszak politikai történéseit szokták megbeszélni, az esetek többségében nem túl izgalmas események.

Ezen a márciusi délutánon azonban valami olyan történt, amire egy éve még senki nem mert volna gondolni: a magyar kormánypárt felfüggesztéséről döntöttek.

Joseph Daul és Manfred Weber az európai parlamenti választásokon az Európai Néppárt politikai közgyűlésére érkezik az Európai Parlament brüsszeli épületében 2019. március 20-án
MTI / EPA / Stephanie Lecocq

Amikor Manfred Weber frakcióvezető kiállt a sajtó elé, és bejelentette, hogy határozatlan időre felfüggesztik a Fidesz tagságát, már mindenki biztos volt benne: a 2019-es év a magyar kormánypárt számára nem lesz sikertörténet az Európai Unióban.

A történteket nem sokkal később Orbán Viktor igyekezett úgy beállítani, mintha az a saját akaratukból történt volna (az "egyoldalúan felfüggesztettük magunkat" kifejezés azóta szállóigévé vált), és annyiban igaza is van, hogy

a Fidesz már január óta igyekezett mindent megtenni azért, hogy kihúzza a gyufát Brüsszelben.

Az egész egy plakáttal kezdődött

Bár az Európai Néppártban már régóta voltak olyan tagok, akik nem értettek egyet Orbán Viktor politikájával, a vörös vonalat a magyar kormány február elején lépte át, amikor ellepték az országot azok a plakátok, melyeken Soros György mellett Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság azóta leköszönt elnöke szerepelt.

A plakátokon és szórólapokon a kormány azt hirdette, hogy

  • Brüsszel be akarja vezetni a kötelező kvótát,
  • gyengítené az országok határvédelmi jogát,
  • migránsvízummal könnyítené a bevándorlást.

Az Európai Bizottság a legritkább esetben avatkozik be belpolitikai kérdésekbe, most azonban szokatlanul gyorsan reagált. Margaritisz Szkínasz szóvivő szokások déli sajtótájékoztatói egyikén láthatóan felháborodva nevezte „nevetséges összeesküvés-elméletnek” a plakáton leírtakat. Alig telt el néhány óra, a Juncker vezette testület hivatalos Facebook-oldalán nemcsak angolul, hanem magyarul is megosztotta hivatalos álláspontját az ügyben.

Ezzel azonban nem ért véget az ügy, a Bizottság mellett a plakátok már az Európai Néppártban is kiverték a biztosítékot. Manfred Weber frakcióvezető budapesti látogatásán feltételeket szabott: a plakátok eltávolítása mellé bocsánatkérést várt Orbántól, és a CEU ügyében is megoldást kért azért, hogy tag maradhasson a magyar kormánypárt. A válasz látszólag gyorsan megérkezett: a plakátokat lecserélték, Orbán is elküldte furcsa bocsánatkérését, az egyetem esetében viszont valójában szó sem volt engedékenységről. Nem csoda, hogy a CEU azóta Bécsbe költözött, a felajánlott bajor segítség pedig a magyar kormány miatt hiúsult meg.

Ekkor azonban már hiába próbálkozott a Fidesz, a Néppárt több tagja hivatalosan is kezdeményezte a kizárását. Egy ilyen radikális lépéssel azonban egy nagy probléma lett volna: az időzítés. Két hónappal az európai parlamenti választások előtt az EPP nem kockáztathatta meg a botrányt és az elkerülhetetlen bomlást, így született a kompromisszumos megoldás: a Fidesz tagságát határozatlan időre felfüggesztik, és kijelöltek egy háromtagú „Bölcsek Tanácsát”, amely megvizsgálja a magyarországi helyzetet. Annyira pótmegoldás volt ez, hogy 

a belga Herman van Rompuy, az osztrák Wolfgang Schüssel és a német Hans-Gert Pöttering azóta sem járt Magyarországon.

MTI

Igaz, Orbán Viktorral már kétszer találkoztak, és a Fidesz delegációjával is tárgyaltak.

Ha Orbán Viktor arra számított, hogy ezzel véget érnek 2019-es megpróbáltatásai, nagyot tévedett. Ekkor ugyanis még hátra volt az európai parlamenti választás, ahol sokan a radikális és unióellenes pártok megerősödésére számítottak, ehelyett a zöldek és a liberálisok szerezték meg az Európai Néppárt és a szociáldemokraták elvesztett mandátumait. Magyarországról a Fidesz-KDNP 13 képviselője mellé a Demokratikus Koalíció 4, a Momentum 2, a szocialisták és a Jobbik pedig 1-1 embert küldött az EP-be.

Megbukott Manfred Weber is, aki hiába szeretett volna az Európai Bizottság elnöke lenni, végül a frakcióvezetéssel kellett beérnie, az EB új elnöke pedig a német Ursula von der Leyen lett. Ahogy Orbán Viktor többször hangsúlyozta, az indulásnál a hétgyermekes anya elődjénél láthatóan békülékenyebb hangot ütött meg, a magyar kormány számára kardinális pontoknál azonban azóta sem annyira kompromisszumkész.

MTI / Szigetváry Zsolt

A Fidesz számára tehát a vezetőváltás sem jelentette azt, hogy elkezdődtek a boldog békeidők. Először az Európai Parlament szakbizottságaiban akadályozták meg hetekig, hogy pozícióba kerülhessenek a magyar kormánypárt képviselői, majd jött a nagyobb falat: Trócsányi László.

A volt igazságügyi miniszter azzal a reménnyel utazott Brüsszelbe, hogy ő lesz az Európai Bizottság következő magyar tagja, ráadásul jelentős feladat hárult volna rá, hiszen Von der Leyen a bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős portfóliót szánta neki. Arra viszont senki nem számított, hogy a magyar politikus már a szakbizottsági meghallgatásáig sem jut el, már előtte elkaszálta összeférhetetlenség miatt a jogi szakbizottság.

Orbánnak lóhalálában kellett új jelöltet találnia, így került elő a kalapból az addig az Állandó Képviseletet vezető Várhelyi Olivér, akiről senki nem vonta kétségbe, hogy hozzáértő szakember és tapasztalt diplomata, a függetlenségével viszont gondok akadtak. A bizottsági meghallgatásán elsőre nem is ment át, pótkérdéseket kapott – szimbolikus döntés, hogy a magyar jelölt volt az utolsó, akit elfogadott az Európai Parlament.

EP / Vincent Van Doornick

A testület a jogállamisági kérdésekben is aktív, bár a hetes cikk szerinti eljárás már az Európai Bizottság előtt van, ahol a finn soros elnökség idén már két meghallgatást is tartott a magyar helyzetről. Az elsőn a magyar kormány még igyekezett fenntartani a látszatot, és Varga Judit igazságügyi miniszter is órákon át válaszolgatott minisztertársai kérdéseire, a decemberi meghallgatáson azonban valami eltört: Kovács Zoltán szóvivő a szabályokat megszegve addig posztolt a teremből, amíg a finnek az EU-nagykövetek elé nem vitték az ügyet.

Nehéz lenne azt képzelni, hogy a magyar államtitkár magánakciójáról lett volna szó, és a Fidesz kommunikációja is arra utal, hogy nem fogják befejezni szabadságharcukat Brüsszel ellen. Így azt se nehéz megjósolni, hogy a magyar kormány számára a 2020 sem a békülésről szól majd. Kérdés csak az, hogy meddig ráncigálhatják az oroszlán bajszát: Manfred Weber már kijelentette, hogy ki kell léptetni a Fideszt a Néppártból, és a gyüjtőpárt új elnöke, Donald Tusk sem rejtette véka alá a véleményét. Ha pedig a Bölcsek Tanácsának egyszer mégis csak lesz egy véleménye, annak ismeretében pedig az EPP-ben úgy döntenek, hogy se politikailag, se értékrendileg nem éri meg a Fidesz tagsága, Orbán Viktornak 2020-ra már meg is van a legfontosabb feladata: új pártcsaládot keresni a megtépázott hírnevű EP-csapatának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gergely Márton hvg360

Tovább tarthat Orbán Viktor pávatánca az Európai Néppártban

Valószínűleg novemberben, az Európai Néppárt zágrábi kongresszusán sem születik majd végleges döntés a Fidesz sorsáról. A felfüggesztés felülvizsgálatával megbízott Bölcsek Tanácsa ugyanis csak ezután kezdheti el az érdemi munkáját. Mindeközben a Néppártban is meglepve tapasztalják, mennyire megkedvelte a Fidesz felfüggesztéséből származó játékterét a magyar kormányfő. Orbán Viktor folyamatosan a leshatáron mozog, és az új uniós költségvetés vitájában is helyzetbe akar kerülni. Függetlenül attól, hogy végül ki lesz a magyar uniós biztos.