szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szervezet szerint az új alaptanterv semmibe veszi a gyerekek egészséges fejlődéséhez való jogát.

Alapjogi szempontból átvizsgálta az új alaptantervet a Társaság a Szabadságjogokért. A szervezet szerint az új NAT alaptörvény-ellenes, ezért szerintük, aki nem tartja be, az nem jogsértést követ el, hanem megvédi a gyerekeket a jogsérelemtől.

A TASZ végigvette, hogy milyen jogi érvei lehetnek azoknak a tanároknak és szakmai műhelyeknek, akik számára nem elfogadhatók az új NAT előírásai, így a későbbiekben meg lehet védeni a NAT-tal szembe helyezkedő pedagógusokat és intézményeket az esetleges retorzióktól.

A jogvédő szervezet álláspontja szerint azzal, hogy az állam tankötelezettséget ír elő, egyszerre korlátozza és biztosítja a gyerekek jogait. Korlátozza, mert például minden nap be kell menniük egy intézménybe, akkor is, ha nincs kedvük. Ugyanakkor biztosítja is, mert hozzásegít, hogy a világot értő, önállóan cselekedni, gondolkodni képes felnőttekké váljanak. A TASZ szerint a tankötelezettség a szülők jogait is korlátozza, hiszen meghatározza a nevelés módját és bizonyos mértékig a tartalmát is.

Nem mindegy azonban a szervezet szerint, hogy a tanulók és szüleik jogait milyen mértékben korlátozza az állam. A TASZ-nál úgy látják, a NAT

olyan mértékben avatkozik bele a gyerekek oktatáshoz való jogába, annyira semmibe veszi a gyerekek egészséges fejlődéséhez való jogát, hogy ez már nem összeegyeztethető az Alaptörvénnyel."

Az új NAT-nak a tankötelezettség céljait kellene szolgálnia, ám a jogvédők szerint nem hagy kellő választási lehetőséget a tanároknak és az iskoláknak, emellett pedig olyannyira részletes, hogy esélyt sem ad a tanulók egy részének a benne előírt ismeretanyag elsajátítására. Ezáltal a gyerekek megfelelő védelemhez és gondoskodáshoz való joga nemhogy nem biztosított, hanem azt az új NAT egyenesen megsérti – fogalmaztak a jogvédők.

A TASZ szerint az államnak biztosítania kell, hogy a gyerekek szabadon kibontakoztathassák a személyiségüket, a társadalom politikai közösségében önállóan részt vehessenek, a NAT-nak csökkentenie, nem pedig növelnie kellene a társadalmi hátrányokat.

A gyerek megfelelő védelemhez és gondoskodáshoz való joga tehát kizárólag akkor képes érvényesülni, ha az állam úgy korlátoz alapjogokat, hogy egyúttal szem előtt tartja az egyéni különbségeket, és megfelelő mozgásteret nyújt a keret-, illetve helyi tantervek egyéni különbségekhez való igazítására.

Mivel az új NAT erre nem képes, ezért alapjogsértő

– olvasható a TASZ közleményében.

Az alaptantervet már számos bírálat érte, a Magyar Tudományos Akadémia Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya például azt írta: gátolja az irodalomtanítás szakmai megújulását és az irodalmi kultúra fenntartását, a legjobb az lenne, ha visszavonnák az egészet. Az Oktatói Hálózat szerint a legkevésbé sem segíti elő, hogy a fiatalok elsajátítsák a sikeres életvitelhez és munkavállaláshoz szükséges kompetenciákat az iskolában. Legutóbb Orbán Viktor és Simicska Lajos egykori gimnáziumának 55 tanára írt alá egy nyílt levelet arról, hogy elutasítják a NAT idén szeptemberi bevezetését. Takaró Mihály, a NAT egyik kidolgozója szerint nem elfogult az alaptanterv.

Már dal is született az új NAT-ról, amiről Orbán Viktor miniszterelnök épp kedden mondta el, hogy miért is lett ilyen. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!