szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az országgyűlés huszonegy előterjesztésről szavaz. Döntés születhet a Budapest–Belgrád-vasútvonalról és a Corvinus-modell kiterjesztéséről is.

Az országgyűlés kedden huszonegy előterjesztésről szavaz. Az előterjesztések közül az egyik leglényegesebb a kulturális intézményekben foglalkoztatottak közalkalmazotti jogviszonyának munkaviszonnyá alakítása. A hatékonyságra hivatkozva benyújtott, Semjén Zsolt és Kásler Miklós nevéhez fűződő törvénymódosítás komoly felháborodást váltott ki az érintettek körében. A javaslat kiterjed a levéltárakra, nyilvános könyvtárakra, muzeális intézményekre és előadó-művészeti szervezetekre, de nem vonatkozik a kormány által létrehozott VERITAS Történetkutató Intézetre. A javaslatot érdemi vita sem előzte meg: Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete mindössze a húsvéti hosszú hétvégét kapta arra, hogy véleményezze azt.

A képviselők a határozathozatalok ideje alatt döntenek egyebek mellett több egyetemnek alapítványi formába rendezéséről. A kormány javaslata szerint hat állami egyetem kerülne magántulajdonba: a győri Széchenyi István, a Soproni, a kecskeméti Neumann János, a Miskolci, az Állatorvostudományi és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem követné a Budapesti Corvinus Egyetemnél alkalmazott módszert, és vagyonkezelő magánalapítvány tulajdonába kerülnének már július 1-től.

Döntés születhet továbbá a Budapest–Belgrád-vasútvonal finanszírozásáról és kivitelezéséről. Szokatlan javaslat kerül ezzel kacsolatban a ház elé, ugyanis az országgyűlés törvényalkotási bizottsága azt javasolta, hogy „a Kínai Népköztársaság Kormányának álláspontját beszerezve” döntsön a külgazdasági és külügyminiszter a vasútvonal iratainak nyilvánosságáról. Vagyis: Kína is beleszólhatna abba, mi legyen nyilvános Magyarországon. A nagyjából 700 milliárd forintos költségnél járó, nagyrészt kínai hitelből megvalósuló beruházáshoz nemrég újabb 82 milliárd forintot csoportosítottak át a Gazdaságvédelmi Alapból.

Napirenden lesz a büntetőeljárási és piacfelügyeleti törvények módosítása is.

A határozathozatalok után az örökbefogadásokkal kapcsolatos törvénymódosításról, valamint az Erzsébet-táborokról szóló jogszabályról is általános vitát tartanak.

Szerdán további hat előterjesztést tárgyalnak a képviselők. Ekkor kerülnek terítékre az önkormányzatokat még jobban kivéreztető különleges gazdasági övezetek kialakításáról szóló, illetve az egyszer használatos műanyagok forgalomba hozatalát tiltó kormányzati előterjesztések. A Ház következő ülése május 25-én, hétfőn ér véget, amikor újra azonnali kérdések hangoznak el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!