Hónapról hónapra rohamosan esik annak a maszkgyártó berendezésnek a teljesítménye, amit 210 millió forintért vett a kormány a sátoraljaújhelyi börtönbe.
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Egyre inkább elmarad az ígért gyártási kapacitásától az a maszkgyártó gép, ami a sátoraljaújhelyi börtönbe került – derül ki Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő Facebook-oldaláról. A berendezést áprilisban Orbán Viktor miniszterelnök is megtekintette, akkor azt mondták neki, hogy havi 2,8 millió egyszer használatos maszk gyártására képes.
Hadházy kérdésére a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) már júliusban azt közölte, hogy május végétől összesen 869 ezer maszkot sikerült legyártaniuk. Az elmaradást azzal indokolták, hogy a korábban bejelentett szám alatt ők az összkapacitásra gondoltak, nem pedig egy gépére. A képviselő ezután újabb közérdekű adatigényléssel fordult a BVOP-hoz, a válaszból pedig rohamosan csökkenő gyártási kapacitás látszik:
- július: 520 ezer maszk;
- augusztus: 297 ezer maszk;
- szeptember: 4623 darab legyártott maszk.
A gépsor alacsony szeptemberi kapacitásával kapcsolatos kérdéseinket elküldtük a BVOP-nak, amint válaszolnak, a cikkünket frissítjük.
A politikus szerint a gépet nagyon drágán vették, a kormány 210 milliót fizetett érte, miközben az interneten 21 millióért is hirdetnek ugyanolyan gyártósort.
A gépsort eladó cég, a TMT Technics Kft. lélegeztetőgépeket is beszerzett. A cégről a hvg360 is írt abban a cikkében, amelyben a beszerzésekre vonatkozó közérdekű adatigénylések és tényfeltárás eredményeit ismertette.
Ugyanazért a gépért eltérő árak, hiányos szerződések, át nem vett gyorstesztek 260 millióért. Totális káosz uralkodott a kivételezett cégekkel folytatott sok-sok tízmilliárdos járványügyi bizniszben. Eddig ismeretlen dokumentumokat mutatunk be.