Oroszi Babett
Oroszi Babett
Tetszett a cikk?

Miután arról értesültünk, nagyszabású reklámfilm készül a vadászati kiállítást népszerűsítendő, adatigénylést nyújtottunk be a szervezőkhöz, hogy megtudjuk a film költségeit. Az Egy a Természettel Nonprofit Kft. azonban 10 évig titkolná az adatokat.

A Semjén Zsolt szívügyének tekinthető Vadászati és Természeti Világkiállításnak kis túlzással eddig csak a dátuma ismert, és az, hogy egyre emelkednek a költségei. Egészen nyárig úgy volt, hogy 7 milliárd forintból kijön az előkészítés, a keretet viszont júliusban, tehát a koronavírus-válság kellős közepén 10 milliárd forintra növelték.

Az egyszeri adófizető azt gondolhatná, hogy egy ilyen drága rendezvény esetében legalább azt nyilvánosságra hozzák, hogy kikkel kötnek szerződést, mire és mennyiért, lévén, közpénzről van szó, ilyesmi viszont egyáltalán nem található a rendezvény honlapján (onewithnature2021.org). De nemcsak a honlapon: lapunk augusztus óta próbál megtudni néhány adatot, hiába, azokat rendre visszatartja az Egy a Természettel Nonprofit Kft.

A szervezőket azért kerestük meg a nyáron, mert ekkor értesültünk arról, hogy nagyszabású reklámfilm készül a világkiállításra, csodaszarvassal, elismert filmes rendezővel és egyebekkel, több helyszínen.

Adatigénylésünkben arra kérdeztünk rá egyrészt, hogy hány darab promóciós film készül, másrészt, hogy azokat

  • hány napig forgatják,
  • mekkora költséggel,
  • ki a rendezője-producere,
  • hány helyszínen forgatnak,
  • hány főszereplővel,
  • kik lesznek a főszereplők,
  • hány fős lesz a stáb.

Egészen októberig kellett várnunk az első válaszra, ám abban egyetlen adat sem szerepelt. Ehelyett azzal az érveléssel álltak elő, hogy ezek az adatok a kiállítást népszerűsítő kampány "egyes elemeire vonatkozó döntéseket előkészítő adatok", amelyek emiatt 10 évig nem nyilvánosak.

Akkor viszont még azt is írták, hogy azért (is) utasítják el igénylésünket, mert a kampány egyes lépéseinek kidolgozása folyamatban van. Közben viszont megtudtuk azt is, hogy a filmet már elkezdték forgatni, ezért újabb igénylésünkben már erre hivatkoztunk.

Hiába. Bár a következő elutasításban "egyes lépések kidolgozásról" nem volt szó, adatokat így sem kaptunk. Ebben a levélben ehelyett ismét leszögezték, szerintük az általunk kért adatok döntés-előkészítő adatok, ezért 10 évig titkosak.

Az ,,Egy a természettel” - Vadászati és Természeti Világkiállítás önálló standja a megnyitója napján a 27. Fegyver, Horgászat, Vadászat (FeHoVa) kiállításon a Hungexpo Budapesti Vásárközpontban 2020. február 13-án.
MTI / Kovács Attila

Vagy, ahogy a szervezők fogalmaztak:

"Az Ön által kért információk és adatok a 2021-ben megrendezendő Vadászati Világkiállítást népszerűsítő kampány egyes elemeire vonatkozó döntéseket előkészítő adatok. Az Infotv. 27. § (5) bekezdése szerint 'A közfeladatot ellátó szerv feladat- és hatáskörébe tartozó döntés meghozatalára irányuló eljárás során készített vagy rögzített, a döntés megalapozását szolgáló adat a keletkezésétől számított tíz évig nem nyilvános'.”

Ezzel az érveléssel viszont több probléma is van. Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója lapunknak elmondta, bár a törvény valóban felhatalmazza a közérdekű adatok kezelőit, hogy visszatartsák az állami döntések meghozatalának előkészítéséhez szükséges információt, csakhogy erre a titkosítási okra kizárólag konkrétan meghatározott és egyedileg azonosított döntések esetében lehet hivatkozni. A törvény ugyanis azt is előírja, hogy az információszabadság, vagyis a közérdeklődésre számot tartó adatok hozzáférhetősége jóformán minden másnál fontosabb alapvető jog, aminek csak nagyon szűk körben, szigorú feltételek teljesülése esetén lehet gátat szabni.

"A bemondásra történő adatmegtagadás sosem megengedett, így az ebben az esetben is törvénysértő. Külön pikantériája az ügynek, hogy az Egy a Természettel Nonprofit Kft. még csak nem is valószínűsíti, hogy az imázsfilmek készítésével összefüggő adatok mégis miféle döntések előkészítésében játszanak szerepet, ezért kitalálni sem lehet, hogy mi lenne az a rendkívül fontos jogi érdek, aminek a megvédése érekében ezek az adatok titokban tarthatóak" - mondta a jogi igazgató, hozzátéve, hogy a Transparency International Magyarország az ilyen érvelést az „ülj le fiam, egyes” kategóriájába sorolja, amely a bíróságon az állami szerv szinte bizonyos pervesztését szokta eredményezni.

Az ügyben a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH) fordulunk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!