Bihari Ádám
Bihari Ádám
Tetszett a cikk?

Egyeztetésre hívta a köznevelésért felelős államtitkár a pedagógus szakszervezeteket. A sztrájkbizottságban részt vevő szervezetek vezetői szerint már a levél felütése sem sok jót ígér. Az viszont látszik, hogy a széles körű társadalmi összefogás hatására legalább leállították a pedagógusok elleni retorziókat.

Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár végre leül a pedagógusok sztrájkbizottságát alkotó két szakszervezet, a PDSZ és a PSZ képviselőivel – derült ki az érdekképviseletek számára szerda délután, éppen a csütörtöki sztrájk és tiltakozó akciók előtt, amikor kézhez kapták a meghívót az államtitkárságtól, amely november 7-én 15 órára szól.

Egész Budapestet átölelő élőlánccal álltak ki diákok, szülők és tanárok a jobb oktatásért

Országosan tartanak csütörtökön demonstrációkat az oktatás jelenlegi állapotának és a pedagógusok megbecsültségének javításáért, ezek közül a leglátványosabbnak a budapesti Nagykörút gyűrűjére szervezett élőlánc ígérkezik. A hvg.hu tudósítói a helyszínről jelentkeznek.

Az időpont és a helyszín csak a levél végén szerepel. Előtte az államtitkár megismétli, hogy a béremelés azért késik, mert még mindig nem született megegyezés a kormány és az Európai Bizottság között, márpedig „együttműködésükkel a hazai költségvetésből eleve tervezett béremelésnél még kedvezőbb lépésre kerülhet sor”. Szó esik még a korábban pedagógusoknak kiosztogatott 55 ezer laptopról és a kétszer 10 százalékos ágazatai szakmai bérpótlékról is. Ezt a kormány következetesen béremelésnek nevezi, a szakszervezetek szerint azonban ez nem az.

Brüsszelezéssel meg amerikai pénzek emlegetésével nem tudunk mit kezdeni, ezek nem válaszok a követeléseinkre, szakmai vitát szeretnénk folytatni”

– mondta a hvg.hu-nak Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke a levélre és a kormánymédiában a tiltakozásokkal kapcsolatban megjelent hírekre egyszerre reagálva.

Még akkor is 5–10 év a változás, ha holnap béremelést kapnak

Bár a szakszervezeti vezető szerint nem tudják, pontosan mire számítsanak november 7-i tárgyalásokon, azt hozzátette, ők készülnek tematikával. Mindenképp megkérdezik majd,hogy állnak éppen a tárgyalások az EB és a kormány között. “Tegyük hozzá, hogy előfinanszírozásról van szó, vagyis ennek a pénznek mindenképp meg kell lennie a költségvetésben, főleg hogy a GKI legutóbbi elemzése szerint a kormány tudna béremelést adni a tanároknak, ha akarna” – mondta Gosztonyi Gábor.

A PSZ alelnöke szerint ha az oktatási kormányzat egy, a szakszervezetek szerint is vállalható bérrendezésről akar megállapodni, ezt szívesen aláírják. „Senkinek ne legyenek azonban kétségei afelől, hogy ez csak a követeléseink egy részét fedi le. Ha a többi pontra nem kapunk megfelelő reakciót, akkor a bérmegállapodás után is ugyanezen a szinten folytatjuk a tiltakozást a diákok és a tanárok munkaterheinek csökkentéséért, a tankönyvválasztás szabadságáért, a modern, korszerű alaptantervért” – vázolja a tárgyalás utáni események lehetséges menetét Gosztonyi Gábor.

Egyáltalán nem biztos, hogy Pintér részt vesz az oktatásról szóló parlamenti vitanapon

A miniszter távolmaradása csak erősítené azt a gyanút, hogy valójában Pintér Sándor az oktatásügyet ráhagyta Maruzsa Zoltán államtitkárra, hadd küzdjön ő vele.

A szakszervezeti vezető hozzáteszi, hogy még egy azonnali, érdemi béremelés következményeit is csak 5–10 év után érezné meg az oktatási rendszer: „Ha már látják a fiatalok, hogy stabil és méltó jövedelem várja őket a pályán, akkor is el kell végezniük előbb a pedagógusképzést. Záros határidőn belül legfeljebb az elvándorlás csökkenését és az utóbbi pár évben a pályáról távozók visszatérését lehetne érezni – ha minden jól megy”.

Retorzióstop

„A levél hangvétele alapján igazából nem számítok semmire, legfeljebb arra, hogy az is csak olaj lesz a tűzre, ha nem lesz semmi az asztalon” – mondta Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvviője a hvg.hu-nak. Szerinte ha valaki ajánlattal keresi meg őket, az nem ilyen stílusban ír levelet. „Annyi történt, hogy kicsit sokan mentek el a vasárnapi tüntetésre, ezért ott fent úgy láthatják, hogy szükség van a gőzkieresztésre, de érdemi javaslatok nélkül ez csak tovább ronthat a helyzeten” – tette hozzá.

Perre mennek a kirúgott kölcseys tanárok, beadták a keresetet

Beadta munkaügyi keresetét az az öt tanár, akiket a tankerületi központ rendkívüli felmentéssel bocsátott el a Kölcsey Ferenc Gimnáziumból – közölte a Magyar Helsinki Bizottság.

A PDSZ ügyvivője szerint ha érdemi előrelépésre lehetne számítani, akkor már a levélben „belengették volna” a rövid távon várható béremelést. „Ez azért is lenne logikus, mert ezzel megpróbálhatnák felszalámizni az ellenállást, azt gondolván, hogy a bérrendezés kiütheti a tanárok tiltakozásának legfontosabb oszlopát – de nem, ez nem így lesz, hiszen a követelések között ott vannak a diákok és a szülők számára is fontos elemek, a szabad tankönyvválasztás vagy a munkaterhek csökkentése.

Nagy Erzsébet szerint érezhetően teljesen leállt a figyelmeztető és elbocsátó levelek kiküldése, de nem kell arra számítani, hogy később állnak bosszút az engedetlenkedőkön. „Ezek az intézkedések jogvesztő határidővel rendelkeznek, nem lehet majd jövő félévben elővenni valakit azért, mert az előző félévben többször engedetlenkedett” – mondta. A retorzióstop szerinte a széles körű társadalmi összefogásnak, a valódi tömegeket megmozgató tüntetéseknek és az országos sztrájkoknak köszönhető.

"Ennek a hatalomnak a természetrajzához tartozik a megfélemlítés és a retorzió"

A tanár-diák tüntetéseken összegyűlt tömeg egyelőre nem akar kormányt váltani, de a hatalom célja, hogy idáig ne is jussanak el. Egy, a mostanihoz hasonló tiltakozáshullámra a kormányzat háromféle válaszreakciót adhat. És már látszik, melyiket választotta az Orbán-kabinet: a megtorlást. Ennek érdekében pedig bevetik a "rendember" Pintér Sándort, valamint a megfélemlítés széles eszköztárát is.

Hozzátette ugyanakkor, hogy a kölcseys tanárok elbocsátása és a figyelmeztetőlevelek kiküldésének megfélemlítő hatását azért érezni. „Csütörtökön már sokkal kevesebben éltek a polgári engedetlenség módszerével. A sztrájkhajlandóságról viszont úgy érezzük, hogy nőtt. Hiába stagnált a sztrájkolók száma a tavaszi akciókhoz képest, most sok intézményben rendkívüli szünetet rendeltek el, hogy így tüntessék el az ott egyébként sztrájkolni kívánók számát – hiszen senki nem fog szünetben sztrájkolni.

Téli álom

Nagy Erzsébet szerint egyre jobban „társadalmasodik” a pedagógusok tiltakozása és rákapcsolódnak más, szintén nehéz helyzetbe hozott rétegek és az őket képviselő szakszervezetek is. „Már messze nem csak a közoktatásról van szó” – tette hozzá.

Nem lehet azzal vádolni az oktatási kormányzatot, hogy elsiette volna a reakciót az ősz elején, de valójában már egy éve elkezdődött országos tiltakozásokra. Arról már a hvg.hu is írt korábban, hogy a hatalom számára most az időnyerés volt az elsődleges cél. A kölcseys tanárok kirúgása, majd a figyelmeztetőlevelek tömeges kiküldése mind erősen kontraproduktív intézkedésnek bizonyult és csak még nagyobbra duzzasztotta a korábban tiltakozók tömegét. Így értesüléseinket – melyek szerint a Klebersberg Központ egyelőre kimondatlanul, de egyelőre letiltotta a hasonló retorziókat – a gyakorlat látszik igazolni.

Azt, hogy a decemberben téli álomra térő társadalmi mozgalmak felébrednek-e januárban, még sok minden befolyásolhatja az emelt rezsis tél átvészelésétől egészen a tanároknak tett engedményekig – vagy éppen azok hiányáig.

„Hátha egy kicsit a fejéhez kap Orbán" - videóriportunk az október 23-i eseményekről

Orbán Zalaegerszegen elhallgatta az oktatás kérdését, Budapesten több tízezren szeretnék elérni, hogy ne merüljön feledésbe a téma. Videóriportunk az október 23-i eseményekről.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!